Jakub Hývl: Tvrdě na sobě pracujte a nenechte se odradit prvním neúspěchem

3. 01. 2018

Pracovitost a cílevědomost. To jsou dvě vlastnosti, kterým Jakub Hývl vděčí za svou úspěšnou kariéru. Po magisterském studiu organické chemie na Univerzitě Pardubice, byl přijat k doktorskému studiu na VŠCHT v Praze a propadl kouzlu organometaliky. A když se na jedné přednášce setkal s profesorem Schrockem z prestižní americké univerzity MIT, rozhodl se jít za svým snem… Inspirujte se příběhem dalšího úspěšného absolventa Univerzity Pardubice.

Co vám přineslo studium na Univerzitě Pardubice?

Studium v Pardubicích mi dalo solidní základy v mém oboru. V magisterském programu bylo jistou výhodou studium v menším kolektivu, kde byl znát individuálnější přístup vyučujících. V osobním životě mi studium přineslo nezapomenutelné zážitky z bezstarostného studentského života a několik dobrých přátel, s nimiž se stále snažím být v kontaktu.

Co považujete za největší úspěch ve své profesní kariéře?

Asi nejvíce si považuji výsledků, jichž se mi podařilo dosáhnout v laboratoři profesora Schrocka na MIT (Massachusetts Institute of Technology).

Jak se vám podařilo navázat spolupráci se světově proslulým prof. Richardem R. Schrockem?

Já jsem původním zaměřením organický chemik, ale již během mého doktorského studia mě velice přitahovala katalýza přechodnými kovy a organometalika. Když jsem pak v Praze viděl přednášku profesora Schrocka (držitel Nobelovy ceny za chemii z roku 2005), která mě velice nadchla, rozhodl jsem se ho oslovit, a sehnat si vlastní finance, abych mohl jít pracovat do jeho skupiny.

Bylo náročné sehnat potřebné finanční prostředky?

Ano, bylo. Nejprve jsem sepsal Marie-Curie grant, který však nevyšel. Poté se mi naskytla příležitost podat si přihlášku u tehdy nově založené Nadace Experientia, která dosud financuje stáže v zahraničí. Po více než ročním snažení jsem dosáhl předsevzatého cíle. Je dobré, nenechat se odradit počátečními neúspěchy.

Jak probíhala stáž u prof. Schrocka?

Když jsem přišel do jeho skupiny, měl jsem finance pouze na jeden rok a mojí největší motivací bylo získat takové výsledky, abych měl s prof. Schrockem společnou publikaci. Začátky nebyly nejlehčí, protože chemie byla odlišná od toho, co jsem znal. Vše se dělalo v gloveboxech, což vyžaduje naprosto jiný styl práce. Nicméně se mi po roce podařilo získat jeho důvěru a profesor Schrock se rozhodl, že si mě v týmu ponechá další rok a bude můj tamější pobyt financovat z vlastních zdrojů, což jsem mu byl schopen zúročit v dalších výsledcích. Celé to dvouleté působení v jeho skupině byla fantastická zkušenost a velice rád na to vzpomínám.

Co byste poradil studentům Univerzity Pardubice, kteří chtějí uspět ve své profesi?

Poradil bych jim, aby na sobě tvrdě pracovali a dali se směrem, který je osobně zajímá a dává jim smysl, a příliš se neřídili svým okolím. Jen jejich vlastní zájem jim dá tu správnou motivaci, jež je k úspěchu nezbytná. Rozhodně by si také měli uvědomit, že studium je jenom startovní bod jejich kariéry. Ten opravdový „vzdělávací proces“ začíná až po studiu, a to bez skript a návodů na správné řešení.  

Kdo je Jakub Hývl: Na Univerzitě Pardubice ukončil v roce 2007 magisterské studium organické chemie pod vedením prof. Oldřicha Pytely. Doktorát z organické chemie získal na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, kde působil na externím pracovišti v laboratoři Dr. Šrogla na Ústavu organické chemie a biochemie (UOCHB), AVČR. Po obhájení disertace v roce 2011 působil dva roky jako postdoktorand ve skupině Dr. Detlefa Schrödera na UOCHB. V letech 2013–2015 pracoval na MIT v laboratoři prof. Schrocka. Od roku 2015 je postdoktrorandem na katedře chemie na Havajské univerzitě Manoa, kde v blízké době postoupí na pozici asistent profesora. Vloni spolu se svými kolegy z MIT a Boston College publikoval článek v odborném časopisu Nature, ve kterém prezentovali výsledky jejich práce s katalyzátory.

O Havajské univerzitě Manoa: Havajská univerzita Manoa (University of Hawaiʻi at Mānoa) se nachází v Honolulu na ostrově Oahu. Jedná se o hlavní a největší výzkumně-vzdělávací instituci na Havajských ostrovech. Vzdělává se zde přes 20 000 studentů, z toho přibližně 14 000 v bakalářských programech a 6 000 v navazujících programech. 

Mgr. Jana Hlavatá
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět