Trenér a kapitán hokejistů se shodují: „Máme výborný tým!“

23. 09. 2014

Hokejisté Univerzity Pardubice mají před sebou důležitý zápas. Ve východočeském derby musí rozstřílet Univerzitu Hradec Králové. Svou kůži na led nese i kapitán mužstva Petr Vlček a na střídačku kouč Petr Filip. Oba jsou ale pozitivně naladěni. Jde přece jen o „přátelák“.

Hokejisté Univerzity Pardubice nastoupí 8. října proti regionálnímu soupeři z Hradce Králové. Jak velká rivalita mezi těmito univerzitními kluby panuje?

Petr Filip: Samozřejmě, že rivalita mezi dvěma městy, kde se hraje extraligový hokej, je.  Ale co se týče univerzitního hokeje, je to trochu jiné.  Na Univerzitě Pardubice studují hráči, co hrají extraligu za Hradec Králové a další hokejové soutěže v okolních městech, totéž platí naopak. Všichni se tedy znají a jsou kamarádi.

Petr Vlček: Mimo led jsme kamarádi, ale jak se blíží derby, bavíme se o tom, a chceme vyhrát čím dál víc.                                                                                                                                           

Cítíte před tímto medializovaným zápasem větší nervozitu ze strany hráčů? Navíc se hraje v pardubické ČEZ Aréně.

Petr Filip: Zatím ne, ale jak se den „D“ přiblíží, nervozita určitě přijde. Také mám trochu strach, protože většina kluků před tolika diváky ještě nehrála. Tedy doufám, že fanoušků přijde hodně.
Petr Vlček: Samozřejmě je něco jiného hrát na domácím ledě, ale nervózní snad nebudu. Pokud ale přijde víc lidí, bude to určitě zvláštní, spousta kluků před nějakou větší návštěvou nikdy nenastupovala.

Věříte, že fanoušků přijde hodně. Dokážete si tipnout kolik?

Petr Filip: Na podobných utkáních brněnských a ostravských univerzit byly pětitisícové návštěvy, tak doufám, že je překonáme.


Určitě nejde jen o vítězství jako takové, ale i pověst.

Petr Filip: Prestižní tento souboj je už z toho pohledu, že jde o první hokejové derby univerzit v našem regionu a také o reprízu posledního finále na Akademickém mistrovství ČR v ledním hokeji.

Kolik vzájemných utkání jste proti týmu Hradce Králové už za dobu existence hokejového univerzitního klubu odehráli?

Petr Filip: Hradecký tým se zúčastnil až posledních ročníků akademického mistrovství, těch zápasů tedy nebylo moc. Daly by se spočítat na prstech jedné ruky.

A jaká je tedy vzájemná bilance? Jste lepší?

Petr Filip: I přes vítězství na minulých akademických hrách máme bilanci lehce pasivní.

Jak motivujete tým jako kapitán? Dokážete vyburcovat své spoluhráče ke kvalitnímu výkonu?

Petr Vlček: Kluky není potřeba nějak motivovat, poslední dobou se tu sešel výborný tým, proto se každý snaží, když je šance vyhrát derby nebo akademické hry. Na posledních akademických hrách mě pan Filip zvolil kapitánem, čeho si vážím a doufám, že jsem mu s celým týmem důvěru vrátil a vrátím i v nadcházejícím derby proti Hradci.

Na ledě jste rivalové, ale co mimo něj?

Petr Vlček: Všichni se navzájem známe ať už ze školy nebo z hokeje, takže po zápase se normálně bavíme, zajdeme na pivo.

Určitě se potkáváte se na ledové ploše i během ligy, když hrajete ve svých mateřských klubech.

Petr Vlček: Občas se i stane, že v klubu hrajeme spolu, ale v derby se postavíme proti sobě.

Je před takto prestižním utkáním vytížení hráčů větší?

Petr Filip: Hráči trénují ve svých klubech. My máme naplánované dva společné tréninky.

Kde spatřujete herní výhody a kde naopak bojujete se slabinami?

Petr Filip: Máme dobrý tým, vždyť jsme akademickými mistry za poslední sezonu. Spíše teď bojuju s uvolněním hráčů z týmů, kde hrají, jelikož středa je hracím dnem několika soutěží.

Vaši hokejovou základnu tvoří také hráči extraligových a ligových týmů. Kdo nastupuje za univerzitu, ale přitom hraje v našich nejvyšších soutěžích?

Petr Vlček: V Pardubicích vyrostlo spoustu hráčů, co dnes máme v univerzitním týmu a je to pro nás jedině výhoda, protože jsme většinou hráli spolu. Vždyť v týmu je Moučka, Škvor, Vlček, Hemský, Lenoch, Poulíček, Zdráhal, Krejnus. To jsme skoro dvě pětky hráčů, co se známe od mala a od žáčků jsme spolu hráli v Pardubicích až do extraligy juniorů, proto máme výbornou partu. Potom se naše cesty rozešly, jelikož ne každý dostal šanci hrát extraligu za Pardubice.

Petr Filip: Oporou týmu je ale určitě i brankář Josef Čáp, který se svými výkony na akademickém mistrovství nemalou měrou zasloužil o titul akademického mistra. 

Do Pardubic patří hokejová extraliga, za posledních deset let se pardubičtí extraligoví hokejisté stali třikrát mistry ČR. Mistrem je už i univerzitní tým. V loňském akademickém roce porazil ve finálovém zápase mužstvo Univerzity HK 2:0. Čím si vysvětlujete tento úspěch?

Petr Filip: Na univerzitě jsme závislí na hráčích, kteří k nám přijdou studovat.  Máme štěstí na kvalitní hráče. V extraligovém klubu je to již tradiční dobrá práce s mládeží.

Kdo je Mgr. Petr Filip

Vysokoškolský pedagog. Působí na Katedře tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice. Na posledním Akademickém mistroství ČR v ledním hokeji vybojoval se svými svěřenci zlatou medaili. Trenérský post zastává už deset let. Když ho nepotkáte na ledě, bude nejspíš na badmintonových či squashových kurtech, anebo bude hrát tenis.

Kdo je Petr Vlček

Je kapitán univerzitního hokejového týmu. Studuje třetí ročník oboru Sociální antropologie na Fakultě filozofické Univerzity Pardubice. Za Pardubice hrál od šesti let až do juniorské kategorie. Nyní nastupuje za Českou Třebovou.

Bc. Věra Přibylová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět