Student Jakub Provazník: I s protézou chci uběhnout 94 kilometrů!

4. 11. 2014

Běhal, plaval, jezdil na kole. Nemoc ho ale před více jak dvěma lety připravila o část dolní končetiny a tím i o jeho milované koníčky. Dokázal se sebrat a jeho odhodlání a bojovnost ho opět vrací do světa aktivního sportu. Jakub Provazník, čtyřiadvacetiletý student Fakulty elektrotechniky a informatiky, má velký cíl. Pokusí se zdolat a pokořit hned sedm beskydských vrcholů v jednom z nejextrémnějších běžeckých závodů u nás. Má na to 30 hodin. Před sebou ale roční přípravu.

Kdy vás napadlo, že byste mohl zdolat Beskydskou sedmičku a uběhnout 94 kilometrů?

(smích) K tomu jsem byl tak trochu donucený. Vážně, chtěl jsem se vrátit k běhání, kterému jsem se intenzivně věnoval před tím, než mi uřízli nohu. S nápadem přišel můj kamarád Jirka Janků, majitel e-Brány. Zároveň má nadační fond, díky kterému založil veřejnou sbírku na speciální sportovní protézu.

Tušil jste, do čeho jdete?

Vlastně ani moc ne. Ale byla to dobrá výzva, určitý cíl, kterého bych chtěl i s tímto hendikepem dosáhnout. Nepoběžím sám, budu mít k sobě dva parťáky.

Teď už máte asi jasnější představu. Poté, co jste si závod „nastudoval“, jste v jednom rozhovoru totiž řekl: Čas snad není ani tolik důležitý, jako dorazit do cíle…

To je pravda. Až třetina účastníků neprotne cílovou pásku. Jedná se totiž opravdu o velmi náročnou trasu, a člověk musí být v dobré fyzické formě.

„Byly dny, že jsem se nemohl zvednut ani z postele. Věděl jsem, že je to o ničem, tak jsem si řekl, udělám něco pro to, aby to bylo lepší.“

Proto se nesmí podcenit příprava.

Jde o to si zvyknout a já jsem zvyklý snášet i bolest. Hlavně abych nezkolaboval a přes devadesát kilometrů ušel. Terén je obtížný, hodně kamenitý.  V listopadu bych měl dostat protézu, snad už budu moci začít trénovat.

Jeden z účastníků v  blogovém příspěvku po absolvování závodu podotkl: 'Všechny výstupy jsou relativně na pohodu, ale sestupy to je smrt'. Pořád do toho půjdete?

(smích) Zatím budu asi hodně trénovat.  Beskydská sedmička se koná během měsíce září, mám tedy rok na přípravu. Zeptejte se mě po závodě, to budu asi „chytřejší“.

Za jak dlouho se dá trať zdolat?

Jirka Janků letos závod B7 zvládl za 23 hodin 30 minut.  Jsou tu ale borci, kteří dokáží časovou hranici posunout o dost níž. Rekordní čas je tuším 11 hodin a 49 minut.

Co je „povinnou“ výbavou každého běžce?

Dvě čelovky, mobil ve vypnutém stavu – volat se může jen o pomoc, lékárnička a nezbytnosti, které utlumí bolest nohou. Jedním z doporučení je promazat například nohy vazelínou a ostříhat nehty. Puchýře dělají všem asi největší starost. A pak nesmí chybět nějaká energie sbalená na cesty v podobě tyčinek.

Abyste se tedy mohl postavit na start extrémního závodu, je pro vás speciální protéza hodně důležitá.

Ta je hlavně nutná k tomu, abych mohl vůbec běhat. Je tam chodidlo, které vrací energii, když člověk běží.

Díky veřejné sbírce se vybralo potřebných 200 tisíc korun.

Vybralo se dokonce 270 tisíc, které bych rád využil na případné „opravy“ protézy. Bohužel pojišťovna tyto náklady nehradí. Děkuji všem, co mi poslali jakoukoliv částku. Také vedení univerzity, panu rektorovi, který mi udělil mimořádné stipendium a za univerzitu daroval částku 25 tisíc korun, stejně tak děkanovi Fakulty elektrotechniky a informatiky Simeonu Karamazovi a mojí katedře za přispění částkou deset tisíc. Běžeckou výzvu podpořil i extraligový hokejový klub. A další…

Jakou sportovní metu máte ještě před sebou?

Chtěl bych se účastnit Pardubického vinařského půlmaratonu. A pak čtyřicetikilometrového závodu v Krkonoších. Začít zvolna a kilometry postupně přidávat. Věřím, že to půjde.

Kdo je Jakub Provazník

Student Fakulty elektrotechniky a informatiky oboru Komunikační a řídící technologie. Miluje sport a nekonečné výzvy. V 21 letech onemocněl rakovinou. Nenechal ji zvítězit a se zákeřnou nemocí se popral. I když přišel o část dolní končetiny, má velké sportovní plány a hodlá je uskutečnit. Více informací o Jakubovi a jeho výzvě najdete na stránkách www.jakubprovaznik.cz.

Co o sobě Jakub říká

Jaký jsem?

Paličatý a cílevědomý.

Co mám nejraději?

Dobré jídlo a výzvy.

Koho si vážím?

Lidí v mém okolí, kteří mě podporují.

Proč se nikdy nevzdávám?

Protože mi nic jiného nezbývá.

Beskydská sedmička (B7)

  • Je extrémní horský maraton
  • Běží se v dvoučlenných až tříčlenných týmech 
  • Startuje se v Třinci a finišuje v Rožnově pod Radhoštěm
  • Délka trasy je až 94 kilometrů
  • Časový limit je 30 hodin
  • Závodníci zdolají převýšení od 4367 m do 5430 m (kategorie hobby a sport)
  • Nejvyšším bodem je Lysá hora s nadmořskou výškou 1324 m

Bc. Věra Přibylová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět