Zážitkový seminář očima účastníků

24. 06. 2014

Letošní už 6. ročník akce „Zažij si na vlastní kůži“ byl tentokráte pojat ve sportovním duchu. Ve středu 23. dubna byla slavnostním zahájením této akce symbolicky otevřena nově vybudovaná venkovní sportoviště Katedry tělovýchovy a sportu.

Netradiční sporty

Po slavnostním otevření venkovních sportovišť  univerzity si účastníci mohli vyzkoušet na osmnácti stanovištích různé netradiční sportovní aktivity. Z nich zaujaly mimo jiné zejména KRANKcycle,  speciální aerobní trenažér aktivující horní část těla, dále závěsný posilovací systém TRX, který slouží k posilování celého těla, nabízí nekonečné množství cviků a používat jej mohou zdraví i handicapovaní cvičenci. Pozornost si vysloužil Kin-ball, což je míčová hra, jejímž cílem je odehrát míč tak, aby jej tým na příjmu nechytil a míč se dotkl země.  

Účast organizací sdružujících osoby se zdravotním postižením

Poděkování patří i dalším zúčastněným, především Sportovnímu klubu vozíčkářů Nezlomeni, kteří předvedli sportovní klání ve stolním tenisu, nebo pražské organizaci Helppes věnující se výcviku vodících a asistenčních psů  a také jedné rarity, minikobylky Katrijn. Velký zájem vzbudila motorka pro vozíčkáře na ruční ovládání, kterou jako technickou novinku a specialitu představili nadšenci z neziskové organizace Adrenalin bez bariér,  jediné organizace v ČR umožňující a nabízející adrenalinové, outdoorové a volnočasové aktivity handicapovaným. Do Pardubic přivezli k vyzkoušení  ještě kolo na ruční pohon.

Kladné ohlasy ze zážitkového semináře

Počty návštěvníků letošního semináře a pozitivní ohlasy předčily očekávání organizátorů. Přes to, že byl zážitkový seminář určen zejména pro studenty a zaměstnance Univerzity Pardubice a také studenty středních škol, přijeli i žáci Speciální základní školy a Praktické školy z Hradce Králové. Děti s poruchou autistického spektra byli aktivitami tak zaujatí a nadšení, že své zážitky zachytili na obrázcích a spolu s nimi nám poslali i milé poděkování. „To se opravdu běžně nestává, děti si často ani nevzpomenou, co dělaly během uplynulé hodiny – žijí ve svém vlastním světě“, komentovala dojem z akce Iva Nováková, která děti na akci doprovázela. „Vzbudit u autistů takový zájem je obrovský úspěch“, dodala PaedDr. Zdenka Šándorová, Ph.D., speciální pedagog z Referátu služeb hendikepovaným, který je součástí Akademické poradny Univerzity Pardubice APUPA.

Zážitkový seminář se uskutečnil v rámci projektu OP VK  Univerzita Pardubice a kampus bez bariér (Univerzita bez bariér) , Reg. č. CZ.1.07/2.2.00/29.0009.

Lenka Skokanová
Vedoucí KA01 a KA05 projektu Univerzita Pardubice a kampus bez bariér


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět