Osma Univerzity Pardubice startuje na Pražských primátorkách

2. 06. 2015

Tradičního veslařského závodu Pražské primátorky se 5. června účastní také osmiveslice univerzitního týmu.

Posádka osmy Univerzity Pardubice je tvořena začínajícími veslaři z řad studentů, absolventů a zaměstnanců Univerzity Pardubice. K 1. lednu 2012 se podařilo založit oddíl veslování USK Pardubice a následně začít veslování i vyučovat jako samostatný předmět v rámci volitelné tělesné výchovy. Oddíl USK i výuka veslování přispěly a přispívají k popularizaci veslování jako tradičního univerzitního sportu nejen na Univerzitě Pardubice.

Představení univerzitní osmy

Veslařská členská základna USK čítá v současné době přibližně 35 veslařů a veslařek, kteří jsou (až na výjimky) spojeni s univerzitou buď jako studenti, nebo její zaměstnanci. V tuto chvíli je už možné říci, že členství oddílu veslování USK začíná být prestižní záležitostí a nominace do reprezentační osmy univerzity je otázkou výběru. Nejvýznamnější postavou posádky je kormidelnice Martina Novotná, která veslováním žije naplno a již třetí rok na sobě neustále pracuje. Svým přístupem a nasazením je inspirací a vzorem pro ostatní veslaře našeho oddílu. Dobrou zprávou je, že se k Martině přidávají i další sportovci. Ze studentů bych rád zmínil Petra Bílka či Tomáše Heringa, ze zaměstnanců pak Jakuba Jelínka. Opory osmy jsou Jan Svědík a Michal Hrubeš, kteří veslují již třetím rokem, a v žádném případě se nejedná o nováčky. Letos poprvé je členem a posilou naší osmy i veslař z jiného klubu. Je jím Sebastián Vlček, bývalý juniorský reprezentant, na naší univerzitě studuje prvním rokem a v současné době už několik měsíců trénuje v univerzitním oddíle.

Lákadlo pátého ročníku

Pátý ročník veslařského závodu nabídne nečekanou podívanou. Kromě toho, že se na start postaví týmy z deseti vysokých škol, tak budete mít možnost sledovat souboj posádek ze čtyř zemí. O titul se kromě českých univerzit popere také německá, polská a švýcarská posádka. Souboj vypukne 5. června na náplavce Rašínova nábřeží. Naším hlavním cílem pro letošní primátorky je obstát v souboji s osmou VŠB Ostrava. Po zdařilé zimní přípravě a úspěšných startech našich posádek na májových sprintech v Pardubicích nebo na závodu Ústecká zatáčka si opatrně troufáme pomýšlet i na jiné soupeře, které bychom chtěli přinejmenším potrápit.

Mgr. Tomáš Macas, Ph.D.
vedoucí Katedry tělovýchovy a sportu UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět