Osma Univerzity Pardubice dojela na Pražských primátorkách mezi 5 nejlepšími

20. 07. 2016

Tradiční veslařský závod Pražské primátorky se v Praze konal během prvního červnového víkendu. Své zastoupení tu měla i Univerzita Pardubice, která na start na Vltavě postavila svou posádku v boji univerzitních osmiveslic. A dařilo se jí. Letos se probojovala mezi 5 nejlepších.

V pořadí již 103. Primátorky Skupiny ČEZ se jely letos v Praze a skvělé obsazení na nich měly právě univerzitní osmy – závod, který si vydobyl v tomto prestižním veslařském klání již své pevné místo. Ve speciálním pátečním programu se představilo hned 14 univerzitních posádek z České republiky, Německa či USA. Závod se neobešel bez osmiveslice Univerzity Pardubice, jejíž barvy v pátek 3. června hájili hlavně studenti. Posádku ale posílil i jeden již absolvent a dva zaměstnanci.

Úžasný úspěch! Gratulujeme

„Naši osmu tvoří především studenti – Petr Bílek, Tomáš Hering, Michal Kubeš, Jakub Šťastný a také současný reprezentant U23 Sebastian Vlček, dále absolvent Michal Hrubeš a ze zaměstnanců pak Jakub Jelínek. Kormidelníkem je Jindřich Mašín,“ vyjmenoval složení osmy Univerzity Pardubice její poslední člen a vedoucí Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice v jedné osobě Mgr. Tomáš Macas, Ph.D., který univerzitní veslařský tým v Pardubicích teprve před 4 lety založil a od té doby trénuje.

Osma vyrazila na klání s úmyslem obhájit loňské dobré umístění ve finále B, což v rekordním počtu čtrnácti posádek nebylo jednoduché. Po výborné zimní přípravě a solidních výsledcích na Ústecké zatáčce by rádi potvrdili výkonnost z minulé sezóny a třeba ještě přidali něco navíc. A to se jim podařilo. Naše osmiveslice se probojovala do finále A a zařadila se tak mezi 5 nejlepších.

Historie veslařského oddílu není dlouhá

Oddíl veslování Univerzitní sportovní klub Pardubice (USK) se podařilo založit k 1. lednu 2012. Následně se začalo veslování i vyučovat jako samostatný předmět v rámci volitelné tělesné výchovy. Oddíl USK i výuka veslování přispěly a přispívají k popularizaci veslování jako tradičního univerzitního sportu nejen na Univerzitě Pardubice.

V současné době čítá veslařská členská základna USK přibližně 35 veslařů a veslařek a zájem o trénink na lodích stále roste.

Fotky najdete v albu Primátorky 2016 na univerzitním facebooku a reportáž na stránkách České televize.

Boje univerzitních osmiveslic

Univerzitní osmy jsou nejmladším závodem v programu Primátorek. Jedná se o klání akademických posádek, které od roku 2011 obstarávají páteční předprogram celého víkendu. Původně byly určeny pro pražské vysoké školy, po velkém zájmu dalších českých i zahraničních univerzit však byly otevřeny všem posádkám. Ve srovnání s Primátorkami se závodí na poloviční, kilometrové trati bez vyšehradské zatáčky.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět