Budoucí zdravotničtí záchranáři se trénovali na lyžařském kurzu

16. 01. 2017

První týden v novém roce absolvovali studenti Fakulty zdravotnických studií kurz běžeckého lyžování, který svou náplní ale rozhodně nebyl pouze o běžkách. Kurz se konal téměř přímo pod Pradědem, nejvyšší horou Jeseníků, tudíž sněhové podmínky byly více než dostatečné.

Studenti prvního ročníku oboru Zdravotnický záchranář prošli v rámci své praxe základním výcvikem běžeckého lyžování na tratích v Jeseníkách. Dvoudenní průprava měla studenty nejen zdokonalit v technice lyžování, ale především je připravit na celodenní přesun v terénu, který byl závěrečným úkolem celého kurzu.

Setkání s náčelníkem horské služby

Při tomto závěrečném „přechodu“ měli studenti dále zužitkovat informace, které se dozvěděli v teoretických přednáškách. Jednou z nich byla také praktická přednáška profesionálního člena Horské služby Jiřího Hejtmánka, který přímo na stanici Horské služby studentům nejen pověděl, jakým způsobem tato organizace funguje a jakým disponuje vybavením, ale také prakticky předvedl, jakými způsoby lze transportovat raněného, a to nejen v zimním období z lyžařských svahů, ale také z jiných exponovaných míst v letním období, jako jsou například skály. Tato přednáška studenty velice zaujala nejen z hlediska jejich odborného zaměření, ale také díky vtipnému a velice poutavému vyprávění pana Hejtmánka.

Náročný kurz zvládli všichni

Aby studenti úspěšně kurz absolvovali, museli dále zvládnout závod na cca 5 km a noční orientační hru, v rámci které se naučili pracovat s mapou, buzolou a navigačním přístrojem GPS. Díky zapůjčení lavinových vyhledávačů od Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Hradec Králové si mohli všichni účastníci kurzu vyzkoušet práci s těmito přístroji.

Silný vítr, hluboký mráz a sníh připravil pro budoucí záchranáře opravdu nelehký terén. Všichni zúčastnění ale kurz, i přes tyto nepříznivé klimatické podmínky, úspěšně absolvovali.  

Mgr. Lenka Doležalová
Katedra tělovýchovy a sportu UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět