Národní kolo Mezinárodních sportovních her Erasmus studentů se hrálo v Pardubicích

6. 06. 2017

V polovině května se uskutečnily v portugalském Portu Mezinárodní sportovní hry Erasmus studentů. Z České republiky se akce zúčastnili studenti, kteří uspěli v nabité konkurenci národního kvalifikačního kola. To se uskutečnilo poslední březnovou sobotu v Pardubicích, kde se účast v mezinárodním finále sjelo vybojovat na sto čtyřicet zahraničních studentů ze sedmi českých univerzitních měst.

Sportovci dorazili do univerzitní tělocvičny v den turnaje dopoledne, kde se nejprve k hrám zaregistrovali, a obdrželi tak i uvítací balíček. Ten obsahoval jídlo a pití na celý den a propagační předměty Univerzity Pardubice. Jakmile se účastníci turnaje připravili do sportovního oblečení, byl ve velké tělocvičně turnaj oficiálně zahájen.

Soutěžil futsalový a basketbalový tým z Pardubic

Zahraniční studenti soutěžili ve futsalu, basketbalu a volejbalu. Ve větší tělocvičně se odehrála futsalová část turnaje, kde soutěžilo celkem ve dvou skupinách devět týmů. Na menším sportovišti se střídali basketbalisti v pěti a volejbalisti v osmi družstvech. K dispozici bylo připraveno také záložní venkovní univerzální hřiště.

Pardubičtí studenti vytvořili dva týmy, futsalový a basketbalový. Přestože oba srdnatě bojovali o co největší úspěch, ti nejlepší byli nad jejich síly. Nicméně zážitek z průběhu turnaje předčil zklamání z neúčasti v Portu. „Byl to hodně náročný turnaj. Snažili jsme se hrát co nejlépe, ale soupeři byli lepší. Jsme moc rádi, že jsme se zúčastnili tak dobře organizovaného turnaje, postoupivším přejeme hodně úspěchů v Portugalsku,“ hodnotil s hlavou nahoře účinkování Mehmet z Turecka, kapitán futsalového týmu. Vítězství ve svých disciplínách, a tím možnost účasti na květnovém mezinárodním finále si vybojovali studenti z Prahy a Ostravy. Ve futsale zvítězil tým z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, v basketbalu družstvo Vysoké školy Báňské v Ostravě a ve volejbale dominovali sportovci z Karlovy univerzity.

Národní kolo organizovali badíci a ESN Pardubice

Příprava turnaje probíhala důkladně několik měsíců před zahájením. Bylo potřeba zajistit nejen prostory, sportovní a technické vybavení, ale i rozhodčí, dohled nad průběhem turnaje, občerstvení, tištěné materiály a další nezbytnosti, bez kterých by turnaj nemohl dosáhnout patřičné kvality. Organizačně se na něm velkou měrou podíleli studenti z ESN Pardubice ve spolupráci s Katedrou tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice a Univerzitou Pardubice. „Jednalo se vůbec o nejpočetnější akci, kterou jsme v historii sdružení organizovali. Tomu také odpovídala náročnost přípravy. Nicméně s pomocí našich badíků se vše nakonec podařilo dovést do zdárného konce, z turnaje máme všichni skvělý pocit,“ zmiňuje Jaroslav Cetkovský z ESN Pardubice, který zároveň připomíná, že někteří badíci pomáhali i o den později. „Vzhledem k tomu, že turnaj skončil v sobotu pozdě večer, nabídli jsme výpravám možnost zúčastnit se večeře v pivovaru, ubytovat se v hostelu na Dukle a absolvovat nedělní prohlídku města.“ Že se jednalo o dobrý nápad, svědčí účast několika desítek zájemců. Významnou finanční podporou se na sportovní akci podílelo statutární město Pardubice, za což mu patří velké poděkování. 

organizační tým ESN Pardubice


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět