Na univerzitě se jela veslařská ergoregata. Padly hned tři české rekordy

15. 02. 2017

Tělocvičny Univerzity Pardubice hostily na konci ledna III. kolo Poháru České republiky 2016–2017 v jízdě na veslařském trenažeru. Po úspěšném loňském ročníku tuto akci již podruhé pořádal Univerzitní sportovní klub Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice, za podpory Statutárního města Pardubice a Pardubického kraje. A že se bylo na co dívat. Závodníci zajeli rovnou tři české rekordy ve dvou kategoriích.

V sobotu 28. ledna 2017 se do sportovní haly Univerzity Pardubice sjelo 246 registrovaných závodníků z celé České republiky. Závodilo se totiž ve 13 kategoriích: zdravotně hendikepovaní, žákyně, žáci, dorostenky, dorostenci, juniorky, junioři, ženy lehké váhy, muži lehké váhy, ženy, muži, ženy masters a muži masters.

Bodovali zdravotně hendikepovaní

Vysoká úroveň závodníků, kde nechyběli veslařští olympionici, medailisti z loňského juniorského mistrovství světa či mistryně Evropy 2016 na kajaku Sofie Kinclová, přinesla tři české rekordy. Dva české rekordy padly v kategorii zdravotně handicapovaných na vzdálenost 1000 m zásluhou závodníků 1. Centra zdravotně postižených jižních Čech. Vozíčkář Jan Herman ho vytvořil ve třídě A časem 4:53,5 minuty, Naděžda Bariová se zrakovým postižením zajela rekord ve věkové kategorii do 15 let – 5:13,6 minuty. Další rekord padl v kategorii masters 70 až 79 let. Téměř dvaasedmdesátiletý Jan Píro z KVM 1881 zdolal trať v délce 2000 m v rekordním čase 7:32,6 minuty.

Závodili i akademici

„Na půdě Univerzity Pardubice již několik let úspěšně funguje oddíl veslování, jehož členskou základnu tvoří především studenti a zaměstnanci naší univerzity. Proto jsme se v rámci tohoto podniku rozhodli uspořádat i vložený závod akademiků,“ dodává k akci Mgr. Tomáš Macas, Ph.D., vedoucí Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice a zároveň i vedoucí oddílu veslování na Univerzitě Pardubice.

A akademici se mezi profesionály určitě neztratili. Vložený závod akademiků vyhrál student Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice a člen USK Pardubice Jan Němec. S dosaženým časem 6:49 minuty však spokojený nebyl: „Mohlo to být rychlejší, čekal jsem čas pod 6:40. Když to stíhám se školou a prací, tak trénuji třeba třikrát týdně, ale teď – vzhledem ke zkouškovému období – jen jednou nebo dvakrát.“

Komfort pro závodníky

Závodníci a trenéři v Pardubicích ocenili především výborné podmínky odpovídající takto významné akci. Organizátoři se mohli opřít o sportovní kampus Univerzity Pardubice a jeho rozsáhlé parkovací prostory, sociální zázemí a dvě moderní sportovní haly. V soutěžní hale bylo rozmístěno 12 závodních trenažerů Concept 2, časomíra a hlediště s projekcí pro diváky. Nadstandardním komfortem pak byla hala sloužící k rozcvičení, rozveslování a tzv. vyjetí závodníků po závodu. Zde bylo umístěno dalších 30 veslařských trenažerů, 25 spinningových kol a velké množství gymnastických žíněnek.

Vysoká společenská úroveň akce byla potržena i přítomností vysokých funkcionářů univerzity. Medaile mimo jiné, předal i děkan fakulty chemicko-technologické prof. Ing. Petr Kalenda, CSc. Pan děkan nezapřel svého sportovního ducha a trenažer si i osobně vyzkoušel.

prof. Ing. Jaromír Vinklárek, Dr., ředitel akce
Katedra obecné a anorganické chemie FChT


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět