Na univerzitě se opět jela veslařská ergoregata. V Poháru univerzit zářili na stupních vítězů naši závodníci

8. 02. 2018

Na konci ledna ovládli sportovní haly Univerzity Pardubice veslaři všech věkových kategorií. Konaly se tu totiž III. kolo Poháru České republiky 2017/18 a II. kolo Poháru univerzit 2017/18 v jízdě na veslařském trenažéru. Za celý den se jich u kormidla postupně vystřídalo více než dvě stě. A hodně vidět byli i zástupci naší univerzity v červených dresech, kteří nejednou stanuli na stupních vítězů.

Akci pro ně poslední lednovou sobotu uspořádal Univerzitní sportovní klub Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a za podpory Českého veslařského svazu a města Pardubic. Závodilo se ve 13 kategoriích: zdravotně handicapovaní, žákyně, žáci, dorostenky, dorostenci, juniorky, junioři, ženy lehké váhy, muži lehké váhy, ženy, muži, ženy masters a muži masters.

Mezi závodníky byla i olympionička

Oproti minulému ročníku museli i zdravotně handicapovaní sportovci zvládnout na veslařských trenažérech Concept 2 vzdálenost 2 000 metrů. Nejrychlejším z nich byl Václav Trnka (LTA-zrakově handicapovaní) z ČVK Praha, který zvládl ujet trať v čase 7:20,2 minuty.

V kategorii žen hned sedm závodnic stlačilo svůj čas pod 7:10 a první dvě dokonce pod 7 minut. Za posledních pět let se takhle dobrý závod v ženské kategorii v Česku nejel. Vítězkou se stala Marie Natálie Jurková před olympioničkou Lenkou Antošovou (obě z VK Slavia Praha). Neztratili se ani pardubičtí veslaři. Kromě několika druhých a třetích míst na stupni nejvyšším stanula juniorka Zuzana Štěpánková z ČVK Pardubice.

Jel se i samostatný závod akademiků

V minulých letech byly v prostorách Univerzity Pardubice realizovány již dva úspěšné ročníky „Ergopoháru České republiky“, kde byla do hlavního programu vložena i jedna jízda akademiků.  Jsme hrdí na to, že jako univerzitnímu městu nám bylo svěřeno pořádání samostatného závodu akademiků, a to II. kolo Poháru univerzit 2017/18. Závod byl rozdělen do dvou částí. V první se jelo 7 závodů v kategoriích ženy lehké váhy, muži lehké váhy, ženy a muži. V druhém bloku se uskutečnilo, pro diváky velice atraktivních, 7 závodů na pohyblivých podložkách (SLIDE) v kategoriích čtyřky ženy, čtyřky muži a čtyřky mix (2 ženy + 2 muži).

Na stupních vítězů byly vidět i barvy Univerzity Pardubice. Zlato zacinkalo naší nejlépe umístěné posádce Anna Kostelníková, Eliška Horníková, Martin Bartošek a Radim Bednář, kteří v časovém limitu 5 minut ujeli na veslařském trenažéru vzdálenost 4 465 metrů. V celkovém bodovém součtu jsme, hlavně díky početnému zastoupení našich veslařů, zvítězili před závodníky z UK Praha a VUT Brno.

Výborné podmínky pro závodníky

Závodníci a trenéři si v Pardubicích, obdobně jako v minulých letech, pochvalovali výborné podmínky odpovídající takto významné akci. Organizátoři se mohli opřít o sportovní kampus Univerzity Pardubice a jeho rozsáhlé parkovací prostory, sociální zázemí a dvě moderní sportovní haly. Nadstandardním komfortem pak byl i prostor pro rozcvičení, rozveslování a tzv. vyjetí závodníků po závodu. Zde bylo umístěno dalších 30 veslařských trenažérů, 25 spinningových kol a množství gymnastických žíněnek. Vysoká společenská úroveň akce byla podtržena například i přítomností děkana Fakulty chemicko-technologické prof. Ing. Petra Kalendy, CSc., který osobně předával medaile ručně zhotovené pouze pro tuto příležitost.