Charitativní běh lámal rekordy, startovné šlo na výzkum léčby poranění míchy

26. 06. 2018

Pátý ročník běhu pro dobrou věc Wings for Life World Run přilákal letos přes sto tisíc registrovaných běžců a vozíčkářů. Dohromady účastníci zdolali 934 484 km. Vybrané startovné šlo na výzkum léčby poranění míchy, a nejen tento dobročinný nádech zajistil běžcům na pět a půl hodiny nezapomenutelné momenty po celé zeměkouli. Akci podpořili i běžci v Pardubicích.

Běhu Wings for Life World Run se může účastnit každý – vůbec nezáleží na úrovni fyzické zdatnosti nebo běžeckých schopnostech. A i proto se do této akce během let zapojilo už přes půl milionu lidí z celého světa – od domorodců z Amazonie v tradičních úborech přes ministerského předsedu, až po slavná jména, jako je bývalý pilot a legenda Formule 1 Niki Lauda, vítěz Dakaru Matthias Walkner, trojnásobná mistryně světa v Iron Manech Daniela Ryf, jachtař a vítěz Poháru Amerik Jimmy Spithill, nebo olympijští a paralympijští vítězové. Namátkou jmenujme třeba lyžaře Aksel Lund Svindala, který tentokrát řídil Catcher Car pro běh ve Wings for Life World Run aplikaci.

Běhá se ve dne i v noci po celém světě

Krása tohoto běhu je také v tom, že závod začne po celém světě ve stejný čas. Ať je noc či den, slunečno nebo průtrž mračen. Běželo se od Austrálie po Kolumbii, od Velké Británie po Kazachstán a všude byl stejný formát. Běžci utíkali před postupně zrychlujícím autem (Catcher Car), které po předjetí vyřadilo účastníka ze závodu. „V Pardubicích se letos registrovalo třicet běžců, někteří dorazili až z Polska, Německa a Slovinska.  Vybralo se přes deset tisíc korun,“ říká Ing. Jan Němec, spoluorganizátor běhu v Pardubicích a zároveň student doktorského studia na Dopravní fakultě Jana Pernera.

 Vozíčkář zdolal téměř 100 kilometrů

Nejdále se i letos (podruhé za sebou) dostal švédský vozíčkář Aron Anderson, který si jako startovní lokaci vybral Sunrise v USA a před autem se udržel neuvěřitelných 89.85 km. „Byl jsem hrozně unavený, ale snažil jsem se do toho jít až na doraz. Říkal jsem si, že se tím možná vybere ještě o kousek větší množství peněz a dokážeme ještě o trochu víc. Všechno mě bolí, ale pocit mám skvělý!” řekl po běhu dojatý Anderson, který má nyní na kontě dvě nejdelší vzdálenosti v historii této akce.

Mezi ženami pak byla nejlepší běžkyně Vera Nunes z Portugalska, která startovala v Mnichově a pokořila 53.78 km. Mimochodem, druhá Chorvatka Nikolina Šustić za ní zaostala jen o 50 metrů. 

Díky běhu chtějí posunout výzkum

Veškeré startovné, včetně darovaných peněz, jde na nadaci Wings for Life – což jen letos bylo přes 3 000 000 eur. Ředitel celé akce, Marc Herremans, který je na vozíku, letošní akci okomentoval slovy: „Běh Wings for Life World Run pro mě znamená strašně moc. Jsem od pasu dolů ochrnutý kvůli nehodě na kole a kvůli tomu a zdravotním komplikacím s tím spojeným jsem přišel o mnoho dobrých přátel. V minulosti navíc dostával výzkum léčby poranění míchy celkem málo pozornosti, a tak je čas to změnit. Chtěl bych poděkovat každému, kdo běžel nebo tuto akci podpořil. Jsem si jistý, že jednoho dne najdeme lék a bude to díky vám. Během Wings for Life nejen životy měníte, ale i zachraňujete.”

Více informací k běhu včetně výsledků a dalšího chystaného ročníku najdete na stránkách www.wingsforlifeworldrun.com

Ing. Jan Němec
student doktorského programu na DFJP
organizátor běhu WFL v Pardubicích


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět