Univerzitní osmiveslice se účastnila závodu v Budapešti

29. 05. 2018

Oddíl veslování Univerzitního sportovního klubu má za sebou cennou zkušenost. Na začátku května se poprvé účastnil závodu v zahraničí a na vlnách Dunaje si dojel pro krásné třetí místo.

Veslařský oddíl se 4. května vypravil do Budapešti, aby se zúčastnil závodů osmiveslic Višegrádské čtyřky. Celé posádce se ihned po příjezdu dostalo vřelého přivítání a pozornosti, jakou si team mezinárodní reprezentace zasluhuje. V rámci tréninku, den před závodem, se veslařky a veslaři smíšené osmy museli vyrovnat s tím, že netrénují s tak kvalitním vybavením, na jaké jsou zvyklí z domovské loděnice. I tak ale doladili poslední detaily strategie před blížícím se závodem. Po odevzdání zapůjčené lodi zbylo všem ještě dost času a energie k prohlídce centra maďarské metropole, která poněkud uvolnila napjatou předzávodní atmosféru.

Na půjčené lodi jako doma

Následující den nás z hotelu odvezli na místo konání akce, která mimo veslování zahrnovala celou řadu dalších sportů a atrakcí. Byla nám zapůjčena závodní osma, již jsme si doladili tak, aby se na ní každý cítil jako na té doma v Pardubicích. Poté už jen trenér Tomáš Macas posádce zopakoval poslední taktické pokyny a poskytl jí nezbytnou morální podporu. Dál už nic nebránilo tomu, aby byla naše osma spuštěna do mohutného toku Dunaje. Ten veslařky a veslaře při cestě na start uvítal vysokými vlnami a vyzkoušel jejich síly mocným protiproudem.

Jediná smíšená posádka obstála

Než jsme se stihli u Széchenyiho mostu rozkoukat, bylo odstartováno. Překvapivě rychlý start ale nikoho nerozhodil a všichni se již během prvních metrů shodli na předem nacvičené frekvenci, kterou i přes mohutné vlnobití udrželi až do cíle. Přestože naše posádka, jediná smíšená v závodu, jela proti nejlepším borcům z Maďarska, Polska, Srbska a Řecka, skončila na krásném třetím místě. Nejen samotné umístění, ale i první závody v zahraničí, které pardubický veslařský oddíl absolvoval, se tak staly cennou zkušeností, která se určitě zúročí v dalších kláních, jako například v blížících se červnových Primátorkách.

Bc. Jindřich Mašín
student navazujícího magisterského programu Chemie a technologie materiálů FChT UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět