Osma Univerzity Pardubice na pražských Primátorkách

13. 07. 2018

Druhý červnový pátek patřil tradičnímu veslařskému závodu univerzitních osmiveslic. V Praze na Náplavce se konaly 105. Primátorky, jejichž součástí byl i letos závod univerzitních posádek s účastí veslařů Univerzity Pardubice.

Již poosmé otevřel program víkendového veslařského závodu 105. Primátorek souboj Univerzitních osem, v nichž poslední roky kralovalo České vysoké učení technické. Do letošního souboje akademických posádek zasáhlo sedmnáct posádek včetně zahraniční účasti drážďanské univerzity.

Mezi účastníky by i nejlepší skifař světa

Letošní závod byl zajímavý tím, že Univerzita Karlova a Vysoké učení technické v Brně postavili mužské i ženské posádky, naopak tradiční účastník Vysoká škola ekonomická v Praze osmiveslici nesložila. Výraznou měrou závod zatraktivnila posádka VŠ Palestra, která nasadila do boje nejlepšího skifaře světa Ondřeje Synka a současnou absolutní světovou špičku nepárového veslování Jakuba Podrazila a Lukáše Helešice.

Celkově obsadila posádka Univerzity Pardubice, v kategorii mužů osmé místo. „Naše posádka byla, stejně jako v posledních letech tvořena převážně studenty dvou fakult – chemicko-technologické a dopravní. Bohužel i přes povedenou přípravu se nám nepovedlo ukázat to nejlepší a zůstali jsme před branami finále A,“ popisuje výsledek pardubické univerzitní posádky její trenér Mgr. Tomáš Macas, Ph.D., z Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice.

Dobrá propagace nejen univerzitního veslování

Rekordní účast univerzitních posádek způsobil, že se v letošním roce jely poprvé rozjížďky v ženské i mužské kategorii. Celou akci provázel i bohatý doprovodný program, kde byly vidět nejenom naši veslaři, ale i naše univerzita. Celý víkend měli návštěvníci regaty možnost, získat informace o Univerzitě Pardubice v jejím propagačním stánku v cílovém prostoru, který je prakticky v centru naší největší metropole. Záštitu nad jedním ze závodů přijal i rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Jiří Málek, DrSc.

Členové posádky univerzitního týmu jsou zároveň členové Univerzitního sportovního klubu. „Všichni závodníci dali do přípravy a závodu všechno. Patří jim uznání a dík. Sezóna ještě nekončí. Na podzim nás čeká závěrečný závod Veslařského poháru univerzit 2018 na brněnské Svratce. Věřím, že se poučíme a předvedeme výkon, na který budeme moct být hrdí,“ dodává k vystoupení pardubických univerzitních veslařů Tomáš Macas.

Ing. Jindřich Mašín
Student doktorského studia na FChT


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět