Zdravotničtí záchranáři byli na horách. Učili se orientaci a pohybu v zimním terénu

15. 01. 2018

První lednový týden absolvovali studenti Fakulty zdravotnických studií kurz běžeckého lyžování v Jeseníkách. Celkem 55 studentů se zde nejen zdokonalovalo v technice lyžování, ale také si vyzkoušelo nejrůznější zásahy v horském terénu v zimním období. Studenti se učili pracovat s mapou, buzolou a navigačním přístrojem GPS. Cílem bylo, aby se každý student po absolvování kurzu uměl orientovat a pohybovat v terénu a uměl pracovat se zmíněnými přístroji.

Kromě bohaté praktické části byl kurz zaměřen také na část teoretickou. Asistenti z Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice připravili pro studenty bohatou teorii v podobě několika přednášek. Tyto přednášky byly zaměřeny například na zásady chování a pohybu na horách nebo také na to, jak správně připravit lyže na sníh. Nabytou teorii studenti následně využili i v praktické části. Vedle přednášek asistentů z katedry tělovýchovy a sportu poskytl praktickou přednášku i člen horské služby Jiří Hejtmánek. Ten studentům přímo na stanici horské služby vysvětlil, jak tato organizace funguje, jaké má vybavení, a předvedl, jakým způsobem lze transportovat raněného z terénu nejen v zimním období.

Kurz byl tradičně zakončen celodenním přesunem na lyžích po menších skupinách. Studenti si v nich museli přesun naplánovat, vzájemně spolupracovat a zužitkovat nabyté vědomosti. Vítr, mráz a sníh připravil pro budoucí záchranáře nelehký terén, přesto všichni zúčastnění kurz úspěšně absolvovali a zdárně dokončili. 

Mgr. Petr Mlateček
Katedra tělovýchovy a sportu UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět