Studenti navštívili univerzitu v Jihoafrické republice

14. 03. 2019

Studenti Univerzity Pardubice odletěli v druhé polovině února do Jihoafrické republiky.  V rámci programu Language and Culture Scheme Stellenbosch měli možnost prohloubit své jazykové znalosti, diskutovat o politice této africké země a sami si připravili prezentace o socialistickém Československu.

„Návštěva Univerzity Stellenbosch v Jihoafrické Republice byla mou druhou účastí v programu Language and Culture Scheme a tak jako poprvé, i nyní byla moje očekávání překonána. Během sedmi dnů jsem poznal naprosto novou kulturu a díky skvělé spolupráci zástupců z Jazykového centra jsem se cítil její součástí,“ říká student Fakulty filozofické Vladimír Paul.

Univerzita Pardubice umožnila skupině studentů z fakulty filozofické, ekonomické a chemicko-technologické prohloubit jazykové znalosti, poznat novou a prezentovat českou kulturu. Studenti se účastnili přednášek o afrikánštině a xhoštině, lekci o současných politických trendech v Jihoafrické republice, diskusních skupin se studenty, kdy se dozvěděli více o životě během apartheidu a jak se s tímto dědictvím vyrovnává mladá generace.

„Jsem rád, že jsem mohl jihoafrickým studentům nabídnout vlastní pohled na jejich zemi a zároveň přednést poznatky o České Republice. Program Language and Culture Scheme Stellenbosch mi pomohl poznat zcela novou zemi, zlepšit se v anglickém jazyce a zároveň změnil můj pohled na kulturu mně vlastní,“ hodnotí krátkodobý studijní pobyt Vladimír Paul.

Na přednášku o totalitních režimech si pardubičtí studenti připravili prezentace, v kterých početnému publiku dvou set studentů historie přednesli rozličné pohledy na život v socialistickém Československu. Čeští studenti pomocí autentických materiálů a poukazováním na paralely mezi režimy v ČSSR a JAR pomohli pochopit míru, jakou totalita ovlivňuje každodenní realitu „obyčejného“ člověka. O tom, jak se režim apartheidu stavěl k jeho politickým oponentům, se studenti dozvěděli při exkurzi v bývalém vězení nyní muzeu apartheidu, kde byl dvacet sedm let zavřený i nejznámější jihoafrický politický vězeň a později prezident, Nelson Mandela.

Studenti dobře reprezentovali Univerzitu Pardubice a kulturu své vlastní země, proto také budeme mít v budoucnu šanci přivítat na krátkodobém studijním pobytu v rámci programu Language and Culture studenty univerzity Stellenbosch i u nás.

Mgr. Zuzana Bezdíčková
Jazykové centrum Univerzity Pardubice


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět