Erasmus+ Day přiblížil možnosti studia a praktických stáží v zahraničí

13. 06. 2014

Studenti nejčastěji vyjíždějí do zahraničí na zkušenou pod patronací podpůrných programů mezinárodní mobility. Nejznámějším zástupcem těchto programů je Erasmus. Ten se od začátku nového akademického roku přejmenuje na Erasmus+, který částečně změní pravidla hry.

Program celoživotního učení LLP/Erasmu končí a jeho místo postupně přebere Erasmus+ program, který přináší hned několik organizačních novinek. „Nový program Erasmus+, nabízí studentům více možností výjezdů. V každém stupni studia může každý student čerpat až 12 měsíců v zahraničí. Myslíme si, že i tyto rozšířené možnosti přispějí ke zvýšení zájmu studentů o výjezd do zahraničí,“ přibližuje jednu z hlavních změn Mgr. Jana Voltrová, institucionální koordinátorka programu Erasmus.

Nejen s novými kvalifikačními podmínkami, ale i s některými z partnerských univerzit se mohli studenti Univerzity Pardubice seznámit ve středu 26. února od 9 do 15 hodin v prostorách Fakulty chemicko-technologické, kde se konal tzv. Erasmus+ Day, speciální informační veletrh mezinárodních mobilit.

Studenti si vzájemně předávají zkušenosti

Informace o možnosti studia či praktické stáže v zahraničí přibližují zájemcům ti studenti, kteří v minulosti zahraniční pobyt již absolvovali. „Snažíme se, aby zájemci o zahraniční pobyt získali autentické informace přímo od svých kolegů,“ vysvětluje Voltrová a doplňuje: „Nejčastěji studenti vyjíždějí do Portugalska, Španělska, Německa a v posledních letech výrazně stoupá zájem o severské země, zejména o Finsko a Norsko.

V letošním roce organizátoři akce ve spolupráci se studenty, kteří mají již zahraniční pobyt či stáž za sebou, připravili rekordních třicet pět prezentačních stánků. Studenti představovali jednotlivé univerzity či destinace prostřednictvím fotografií či ochutnávek tamějšího jídla. Nejlepší expozice měly podle pracovníku Oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy stánky těchto tří univerzit: Univesidade de Madeira (1. místo), Universitat Valencia (2. místo) a Ghent University (3.místo).

Fotografickou soutěž vyhrála Barbora Vostruhová

Součástí letošního ročníku byla také fotografická soutěž. Zapojit se do ní mohli všichni studenti, kteří v uplynulých letech strávili krátkodobý, semestrální nebo celoroční pobyt na zahraniční vysoké škole. Odborná porota ze zaslaných fotografií vybrala tři nejhezčí. Na prvním místě se umístila Barbora Vostruhová se svým snímkem Alhambra, Granada. Autorem druhé nejlepší fotografie je Ondřej Novotný, který vyfotil Popeye Village na Maltě. Třetí místo obsadila Radka Teplanová s fotografií „My erasmus family with our dad from Artic Circle. Speciální cenu za nejvíce „lajků“ na univerzitním Facebooku získala Michaela Bidmonová a její Slovinské jezero Bohinj.

Mgr.Jana Hlavatá
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět