Neobvyklý cíl exkurze: Věznice Pardubice

9. 07. 2014

V pátek 2. května se zúčastnili studenti Fakulty ekonomicko-správní oboru Regionální rozvoj specializace Bezpečnost regionu v rámci rozšíření výuky předmětu „Integrovaný záchranný systém ČR“ exkurze ve Věznici Pardubice.

Nejdříve studenti absolvovali při vstupu důkladnou bezpečnostní kontrolu – museli projít bezpečnostním rámem a bezpečnostním rentgenem zavazadel. V prostoru věznice se skupiny ujal tiskový mluvčí. Studenti byli v úvodu seznámeni se základními údaji o věznici, s organizační strukturou, s ekonomickými náklady na vězně v jednotlivých letech, s typem věznic, se systémem vzdělávání vězňů, s úlohou civilních zaměstnanců v daném rezortu, se vzděláváním personálu (Akademie Vězeňské služby ČR), se zdravotní péčí o odsouzené a s dalšími bezpečnostními opatřeními týkajících se vězeňských zařízení.

Co je za „hradbami“

V rámci exkurze pak navštívili jednotlivá specializovaná oddělení pro odsouzené ve výkonu trestu – například oddělení pro trvale pracovně nezařaditelné, terapeutické oddělení, kde se provádějí speciálně výchovné aktivity, prohlédli si cely pro odsouzené, vězeňský dvůr, sportoviště, terapeutické dílny s knihovnou, návštěvní místnost a další zařízení věznice.    

V další části exkurze proběhla beseda, při níž byly diskutovány konkrétní případy týkající se problematiky výkonu u Vězeňské služby ČR a v návaznosti na to seznámil studenty hlavní personalista se základními požadavky na výkon příslušníků a civilních zaměstnanců této specializované služby.

Studenti tak na vlastní oči viděli bezpečnostní opatření prostor, kam nemá běžně veřejnost přístup. Na místě samém lépe pochopili obsah přednášky o úloze Vězeňské služby ČR a uvědomili si i její nezastupitelnost v integrovaném záchranném systému.

Poděkování patří zástupcům Věznice Pardubice, kteří nejen exkurzi umožnili, ale zároveň ji velmi zajímavě připravili.

Mgr. Petr Kadlec, Ph.D.
Ústav regionálních a bezpečnostních věd FES


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět