Josef Brožek: Vážím si svobodného a tvůrčího prostředí na naší univerzitě

18. 06. 2014

Prvním vítězem soutěže podnikatelských záměrů Byznys trefa se stal inženýr Josef Brožek, student doktorského studia Elektrotechniky a informatiky na Fakultě elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice.

Soutěž Byznys trefa pořádalo Centrum transferu technologií a znalostí (CTTZ). Brožek odbornou hodnoticí komisi zaujal projektem Anna. Jedná se o speciální software, který do budoucna usnadní léčbu dětí s diagnostikovanou tupozrakostí. Tento speciální software vyvíjel i kvůli svému mladšímu bratrovi, kterému lékaři před pěti lety také diagnostikovali tupozrakost.

Co je vlastně software Anna a jak funguje?

Předchůdce systému Anna vznikl na principu Campbellova zrakového stimulátoru (CAM), princip je tedy velice jednoduchý. Představme si statický obrázek, takovou omalovánku, která je místo na papíře na stále se měnícím pozadí. Právě tím, že se pozadí mění, je oko neustále namáháno a pomalu se rehabilituje. Podobného principu jsme využili v Anně, stačilo spojit technologie Heal&Play a CAM. Nyní děti hrají hry na tabletu a „mimoděk“ se rehabilitují, neboť pozadí her se dynamicky mění.

Jak dlouho vám trvalo vyvinout tento systém?

Na tuto otázku není úplně snadné odpovědět. Anna je třetí generace systému, který vyvíjím. První generace měla být vlastně kopií CAM – elektromechanické zařízení. S jeho vývojem jsem začal už před šesti lety. Bohužel se ukázalo, že zařízení není možné vyrábět levně, efektivně. A navíc, protože je zde motorek, není snadné získat homologaci. Druhá generace přišla asi před třemi lety, ta byla upravena pro počítač a dotykový monitor, avšak princip byl stejný jako v Anně. Bohužel počítač s dotykovým monitorem je řešení dosti nepřenosné a také nákladné. Každopádně jsem si mohl vyzkoušet a ověřit všechny principy. Poslední generací zařízení je Anna, která je určena pro tablety. Je to jednoduché a levné řešení.

Spolupracoval jste s někým na vývoji programu?

Programování aplikace pro mne zajistit Bc. Lumír Gago, který na Fakultě elektrotechniky a informatiky (FEI) studuje navazující magisterské studium Informační technologie. Okrajově s námi však spolupracovali také další studenti FEI - jmenovitě Bc. Martin Jakeš, který posloužil jako optimalizační technik, a Zdeněk Polanský, který pomáhal s vektorizací podkladů.

Jak jste se dozvěděl o soutěži Byznys trefa?

Šel jsem na CTTZ a s pomocí Mgr. Lukešové a Mgr. Lososové řešil problematiku právní ochrany tohoto díla. Během návštěvy jsem si všiml letáků na soutěž Byznys trefa. Po několika konzultacích s Mgr. Lukešovou a po návštěvě několika workshopů, které pořádala CTTZ, jsem se rozhodl zúčastnit.

Co vám účast v soutěži dala?

Původně jsem do soutěže šel s tím, že „to třeba dopadne a vyhraji“. Avšak během workshopů a zpracování podnikatelského záměru jsem si uvědomil, že celá soutěž mi umožnila nahlédnout na všechno to, co mne až doposud na fakultě učili z pohledu financí. Nyní mám alespoň základní znalosti toho, jak identifikovat trh, cílovou skupinu, na co se soustředit při komercializaci nějaké myšlenky nebo nějakého produktu. Navíc jsem schopen zpracovat podnikatelský záměr, který vyžadují banky, pokud začínající podnikatel žádá o půjčku. Jsem toho názoru, že cestou soutěže motivovat studenty k tomu, aby si osvojili takovéto kvantum znalostí, byl opravdu dobrý nápad, a já osobně mám pocit, že jsem z něj vytěžil maximum.

V prosinci loňského roku se již dva tablety s vaším softwarem dostaly na dětské oční oddělení Krajské nemocnice Pardubice, jak vás malý pacienti přijali a jak jsou lékaři spokojeni s odstupem času s vaším unikátním softwarem?

Zcela objektivně? S odstupem času si uvědomuji, že vyvinutím funkčních prototypů je jen začátkem cesty. Získali jsme několik zpětných vazeb na vylepšení produktu, které jsme implementovali. V nemocnici se snažíme držet co možná nejaktuálnější verzi, avšak stále je co zlepšovat. To je také důležitý poznatek – není důležité, jen aby produkt fungoval, musí být také maximálně user-friendly.

Jaké jsou vaše další plány do budoucna?

V současné chvíli jsem velice spokojen na pozici doktoranda Univerzity Pardubice, můj školitel prof. Ing. Antonín Kavička, Ph.D., mne velice podporuje ve vývoji, který je cílem mé dizertace, dokonce mi umožnil s pomocí projektu POSTA vycestovat na zahraniční stáž, stejnou podporu mám od něj i ve svých ostatních aktivitách – jednou z nich je třeba zmíněná Anna. Kromě toho působí hned vedle fakulty Studentský klub STEP UP, pomocí kterého mohu navazovat spolupráci s dalšími studenty a relativně rychle tak rozvíjet některé další produkty a aktivity. Kolegy pro pomoc s vývojem Anny jsem našel přesně tam. Zpět k mým plánům. Budu se snažit dodělat doktorát a pak se plánuji ucházet o místo na některé z fakult Univerzity Pardubice.

Prostě, velice se mi líbí svobodné a tvůrčí prostředí na naší univerzitě. Osobně jsem docela rád, že nejsme jednou z velkých univerzit, kde by takto individuálním přístup jistě nebyl možný.

Tomáš Pospíchal
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět