Sociocon 2014 aneb Kdo je tady cizí?

18. 06. 2014

Katedra sociálních věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice zorganizovala studentskou konferenci nazvanou Sociocon. V řadě již pátý ročník se konal 6. května. Návštěvníci si mohli vybrat z pestré nabídky programu, na kterém se podíleli antropologové nejen z Univerzity Pardubice.

Letošní ročník byl plný přednášek, navazujících diskuzí a nechyběli ani zajímaví hosté.Program začínal krátce před polednem v Divadle 29 v ulici Sv. Anežky České. Na konferenci nesoucí titul Kdo je tady cizí? se prezentovali studenti, pedagogové a příznivci Katedry sociálních věd.

Katedra pro propagaci akce vytvořila nápadité plakáty a natočila videoupoutávky. Řetězec přednášek trval do 20 hodin. Poté mohli všichni účastníci zůstat na Afterparty, kde měli možnost poslechnout si skupiny Gimme Shelter a DONRVETR.

Antropologové se podělili o své bádání

Témata přednášek byla různá. Hovořilo se o menšinách, náboženství či národnosti. Posluchači se dozvěděli o výsledcích bádání studentů a akademiků. Antropologové sdělovali své poznatky z práce v terénu a popisovali reakce svého okolí. Jejich zápal pro problematiku byl znatelný. Obecenstvo se zájmem naslouchalo a neváhalo klást přednášejícím dotazy. Svými spontánními reakcemi příjemně dotvářelo program, který byl na mnoha místech mile odlehčený.   

Konferenci obohatila návštěva ze zahraničí

Na Socioconu prezentovali svůj výzkum také hosté ze zahraničí. Jeffrey Schonberg, Ph. D., který v současné době přednáší na Státní Univerzitě v San Franciscu, pomocí fotografií zobrazil násilí vyskytující se v San Franciscu a jeho okolí. Snímky, často se silným lidským příběhem či tragédií, doplnil o podrobnosti jejich vzniku.

Druhým z přednášejících byl Ital Alessandro Testa, Ph. D., který v současné době žije v České republice a vyučuje na Univerzitě Pardubice. V rámci Socioconu pohovořil o svém výzkumu tradic v ČR a promítl s ním související krátký film vytvořený ve spolupráci se studenty.

Marcela Benešová
studentka Fakulty filozofické UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět