Jak jsem poznávala kultury od Ekvádoru po Japonsko ve Velké Británii

19. 06. 2014

Univerzita Pardubice uspořádala společně s University of Central Lancashire (UCLAn) výměnný program pro své studenty. Zahraniční studenti studující na UCLAn měli možnost strávit jeden týden na pardubické univerzitě a poznat českou kulturu, prostředí a jazyk. Studenti z Pardubic dostali naopak příležitost navštívit anglické univerzitní město Preston. Zde se mohli blíže seznámit jak s britskou, tak čínskou, francouzskou či japonskou kulturou.

První týden v březnu se vybraní studenti Univerzity Pardubice, jedním z nich jsem byla i já, stali hostiteli několika studentů z britské University of Central Lancashire (UCLAn). Zahraniční studenti pocházeli ze všech koutů světa, mimo jiné z Číny, Japonska a z Francie. Během tohoto týdne zahraniční studenti absolvovali seminář na Fakultě ekonomicko-správní. Vzhledem k tomu, že ve Velké Británii studují mezinárodní obchod, byl seminář zaměřený na makroekonomii. Následující den začali ráno s výukou českého jazyka, díky které měli možnost naučit se pár základních frází. Po zbytek pobytu se snažili využít své nabyté znalosti, a hlasité „ahoj“ se rozléhalo pardubickými ulicemi.

V polovině svého pobytu jsme všichni společně navštívili slatiňanský zámek a jízdárnu. Následovala exkurze v pardubické společnosti založené jedním z absolventů naší univerzity. Poslední večer byl ve znamení klasické hudby. Se studenty jsme zašli na pardubickou radnici, kde jsme měli možnost si poslechnout Dvořákovu a Smetanovu tvorbu v podání Guarneneti Trio v rámci Pardubického hudebního jara. Po skončení koncertu jsme zahraničním studentům ukázali kouzlo nočních Pardubic.

Během tohoto týdne naši zahraniční hosté poznali Pardubice a jejich okolí, českou kulturu a chování. „Řekla bych, že mezi českou a čínskou kulturou se dají najít společné prvky. Například Češi jsou stejně tak jako Číňané při prvním kontaktu odtažití a potřebují čas, aby si našli cestu k lidem,“ uvedla po pobytu čínská studentka Chunying Wei z Šanghaje.

Po týdnu stráveném v Pardubicích se výměnní studenti vrátili zpět na svou univerzitu. Loučení nebylo smutné, protože jsme věděli, že se za pár týdnů opět shledáme. Tentokrát v jejich domácím prostředí.

Na odpolední čaj do Velké Británie

Poslední týden v březnu jsem odletěla s ostatními studenty UPa, mezi námi byl i jeden student původně z Ekvádoru, do Manchesteru, kde jsme pobyli neobvykle slunečný den. Po krátkém prozkoumání města jsme odjeli vlakem směr Preston. V Prestonu na nás čekali anglické hostitelské rodiny, které si nás odvezli do našeho dočasného domova. Jedna z hostitelek byla také Lady Milena Grenfell-Baines, která se 13. března setkala se studenty, akademickými pracovníky a zaměstnanci naší univerzity a připomenula nám osud tzv. Wintonových dětí, mezi které Lady Grenfell-Baines patří. Měla jsem to štěstí, společně s třemi dalšími studenty, že jsem byla ubytovaná právě u Lady Mileny. Samotný fakt, že jsem měla možnost pobýt v jejím domě, byl neuvěřitelný zážitek. Po večeři sedávat v obývacím pokoji a povídat si s tak respektovanou dámou, která má kolem vystavené fotografie s královnou Alžbětou II. a Václavem Havlem, byla úžasná zkušenost.

Následující den jsme v dopoledních hodinách vystoupili na UCLAn se svými prezentacemi o české a ekvádorské kultuře a absolvovali tour po kampusu. Večery jsme trávili se svými kamarády, které jsme hostili v České republice. Ti nás během pobytu seznamovali s jejich spolužáky a náš okruh zahraničních přátel se každým večerem zvětšoval. 

Třetí den jsme společně s ostatními studenty UCLAn absolvovali seminář mezinárodního marketingu. Po semináři jsme zamířili na odpolední čaj s Veronikou Anfin, starostkou Prestonu, na městskou radnici. Starostka nás provedla prostory radnice a osobitým výkladem nám přiblížila historii města. Také se nám svěřila o svém chystaném osobním setkání s královnou Alžbětou II.

Na poslední den byla naplánována cesta do Harrogates, kde na nás čekala marketingová manažerka společnosti Bettys.  Na základě tohoto setkání nám byl zadán úkol na vypracování marketingové strategie při vstupu společnosti na český trh. Tuto práci odevzdáme přes Jazykové centrum UPa na UCLAn, a nejlepší práce budou poskytnuty Bettys. Večer Lady Milena uspořádala pro všechny večeři, při které jsme měli možnost se se všemi rozloučit, a ukončit takto celý pobyt ve skvělé atmosféře nad výtečným jídlem.

Zážitky na celý život

Upřímně jsem již absolvovala několik podobných cest v rámci výměnných programů či stáží, ale pokaždé mě to obohatí jiným způsobem. Potkávání nových lidí, poznávání neznámých míst a kultur. Člověk se neustále učí.

Pokud budete mít jakoukoliv možnost se podobného programu účastnit, rozhodně neváhejte. Zážitky a zkušenosti Vám již nikdo nikdy nevezme.

Monika Čápová
studentka Fakulty ekonomicko-správní UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět