Studenti zahájili další rok přednášek ve vědecké kavárně

15. 10. 2015

Po prázdninové pauze se opět rozběhl cyklus diskusních večerů Kavárna Universitas, jehož pořadateli jsou studenti Univerzity Pardubice. V příjemné atmosféře Klubu 29 mají návštěvníci z široké veřejnosti možnost setkat se s vědci a dalšími zajímavými osobnostmi veřejného života, vyslechnout si přednášku a klást své dotazy.

Jelikož nám v červnu nepřála technika, tak naše přednášky začaly tam, kde před prázdninami skončily. Naším hostem byl opět Michal Václavík, který studoval na Elektrotechnické fakultě ČVUT. Od roku 2007 spolupracuje s Fakultou strojní ČVUT na výuce několika předmětů. V roce 2004 se stal zakládajícím členem Kosmo Klubu. Od roku 2008 pracuje v České kosmické kanceláři a věnuje se oblastem výzkumu v podmínkách mikrogravitace, průzkumu sluneční soustavy a kosmické vědě. Od roku 2009 je českým zástupcem v tematických výborech ESA. Působil také jako poradce v OSN a podílí se na rozvoji iniciativy HSTI. V roce 2013 se stal členem Evropské asociace pro výzkum v podmínkách nízké gravitace (ELGRA). V rámci přednášky „Mezinárodní kosmická stanice (ISS)“ nás pan Václavík opět vzal na výlet do kosmu. 

Jak se zorientovat na stanici?

Tentokrát jsme se podívali zejména do vnitřku stanice. Aby se kosmonauté při svém pohybu mohli dobře orientovat v prostoru, tak je vzhled a rozmístění věcí všude stejný. „Po pravé a levé straně jsou rozmístěny věci. Podlaha, pod kterou jsou servisní prostory, je odlišná od stropu, u kterého jsou zase skladovací prostory. Tak se může kosmonaut zorientovat a plnit pokyny, i když je třeba v dané chvíli ,hlavou dolů’. Na stanici je také několik vědeckých modulů, ve kterých probíhají stovky pokusů. Některé skříně mají aktivní tlumení vibrací, aby byly pokusy co nejméně rušeny vibracemi a otřesy. Některé přístroje z těchto důvodů dokonce volně plují prostorem stanice,” osvětlil pan Václavík. 

Pobyt ve vesmíru mění lidské tělo

Spoustu pokusů provádějí kosmonauté sami na sobě a přispívají tak k našim poznatkům o vlivu pobytu v kosmu na lidské tělo. „To, že se člověku při pobytu ve vesmíru narovná páteř a krátkodobě zhorší zrak, jsou fakta známá asi všem. Ukazuje se však, že kromě krátkodobého zhoršení zraku, které postihuje muže i ženy, se u kosmonautů objevuje i dlouhodobé poškození zraku, které postihuje pouze muže. Po opakovaném pobytu ve vesmíru jim přibydou tři až čtyři dioptrie. Dalším zajímavým poznatkem je to, že semena z plodů, které byly vypěstovány ve vesmíru, jsou neplodná a nikdo neví, proč tomu tak je. Tyto poznatky velmi limitují dlouhodobé lety do vesmíru či budoucí pobyt lidí na jiné planetě,“ pokračoval přednášející.

Nejkrizovějšími situacemi na stanici, ke kterým zatím došlo, jsou hrozby srážek s různými předměty na oběžné dráze. „Kolem stanice je vymezen ochranný prostor 10 x 10 km. Pokud se ví o průletu předmětu touto zónou dopředu, pak se stanice o kousek ,uhne’.  V opačném případě dochází k evakuaci posádky, ke které jsou na stanici připraveny dvě lodě Sojuz. Jednou za měsíc provádějí kosmonauté také cvičnou evakuaci stanice,“ zakončil pan Václavík.

Bc. Kateřina Šraitrová
studentka Fakulty chemicko-technologické,
moderátorka Kavárny Universitas


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět