Budoucí ekonomové opět úspěšní v burzovní hře Studentbroker

10. 06. 2015

Studenti Fakulty ekonomicko-správní v letošním roce navázali na úspěch studentů z minulého roku. Minulý ročník byl mimořádně úspěšný, kdy z deseti celkově hodnocených míst obsadili studenti z Univerzity Pardubice přesně polovinu. Letošní investoři na ně navázali ještě s lepšími výsledky, kde obsadili z deseti hodnocených míst sedm.

Všichni zájemci o tento program mají možnost naučit se obchodovat s akciemi a deriváty a zároveň změřit své síly mezi jednotlivými univerzitami. Celkem se do projektu zapojilo 11 vysokých škol a univerzit.

Studijní interaktivní program simuluje reálné obchodování na vybraných světových burzách v Německu, USA, Polsku a České republice. Na začátku získá každý účastník jeden milion korun pro investice do českých a zahraničních akcií a padesát tisíc dolarů pro obchody s deriváty. Během letního semestru studenti s akciemi a deriváty obchodují a snaží se co nejvíce zhodnotit své investiční portfolio.

Výsledky se po semestru vždy vyhodnotí a ti nejlepší jsou odměněni věcnou cenou. Většinou se jedná o odborné ekonomické publikace, vyhrát se dá ale i tablet či mini notebook. Interaktivní program připravily RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a Fio banka.

Mezi třemi nejlepšími

Letos se v jarní části zapojilo jedenáct vysokých škol a univerzit z České republiky. Hodnoceno jich bylo ale jen pět, a to z důvodu, že ostatní zúčastněné školy nenaplnily třídy více než pěti účastníky. Od 1. března do konce dubna se do projektu registrovalo 198 účastníků. Aktivních, kteří zadávali pokyny, bylo celkem 155.

Nejlepších výsledků v obchodování s akciemi dosáhla skupina Vysoké školy ekonomické v Praze, druhou a třetí příčku obsadily skupiny Vysoké školy báňské, na čtvrtou příčku opět dosáhla skupina z VŠE v Praze a Univerzita Pardubice dosáhla na pátou příčku.

V derivátových obchodech se umístění na prvních třech pozicích proházelo. Na první tři místa dosáhly  skupiny z Univerzity Pardubice, a za ní se na čtvrtém skupina z VŠE v Praze a poslední hodnocenou příčku obsadila Vysoká škola báňská v Ostravě.

Výhry mezi jednotlivci

Hodnocení mezi jednotlivými studenty bylo pro naši univerzitu velice příznivé. V rámci obchodování s deriváty se do první pětky dostali hned čtyři hráči, kteří obsadili první, druhé, třetí a páté místo. Účastník s přihlašovacím jménem Belejčák zhodnotil svoje derivátové obchody o 150 %. Jako konečný vítěz této části obdržel hodnotnou cenu v podobě mini notebooku od společnosti Fio.

 V rámci akciových trhů se do první pětky dostali hned tři hráči, když obsadili třetí, čtvrtou a pátou příčku. Nejlepším účastník s přihlašovacím jménem Remač z Univerzity Pardubice disponoval majetkem ve výši 1.023.220Kč a získal tak odbornou ekonomickou publikaci taktéž od společnosti Fio. Všem úspěšným studentům byly předány ceny včetně finanční odměny za reprezentaci fakulty za účasti paní děkanky Renáty Myškové.

Obchod s akciemi se nejlépe vydařil „hráči“ z VŠE v Praze, který si odnesl hlavní cenu v podobě tabletu. Během dvou měsíců zhodnotil své akciové portfolio o 9,7 %.

Studenti Univerzity Pardubice se do programu Studentbroker zapojili i v předchozích letech a mezi jednotlivci byli vždy úspěšní. V roce 2012, 2013 a 2014 vždy dosáhli na hodnocená místa v obou kategoriích.  

StudentBroker není jen hra

Tato burzovní hra dále otevírá některým studentům brány zaměstnání ve společnosti Fio. Spolupráce se společností je na výborné úrovni, což dokládají pracovní výkony absolventů zaměstnaných v uvedené společnosti, kteří se významně podílejí na úspěchu této společnosti, jak dodává Ing. Josef Novotný, Ph.D., který vede semináře a přednáší problematiku Finančního investování na Fakultě ekonomicko-správní.

Ing. Josef Novotný, Ph.D.
Ústav podnikové ekonomiky a managementu FES


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět