Univerzitu navštívili laureáti Ceny Jana Opletala 2015

31. 03. 2016

Nejvyšší studentské ocenění v České republice Cena Jana Opletala byla vloni udělena studentům Policejní akademie Kateřině Mazánkové a Lukáši Miklasovi. Oba jsme přivítali na výjezdním zasedání Studentské komory Rady vysokých škol, které v březnu hostila Univerzita Pardubice. Bylo tedy více než zajímavé požádat je o krátký rozhovor.

Cenu Jana Opletala 2015 jste získali spolu s panem rektorem Josefem Salačem za aktivní boj proti nestandardním krokům, které byly podnikány proti vaší alma mater – Policejní akademii České republiky. Co pro vás osobně ocenění znamená a jak to hodnotíte s odstupem několika měsíců?

Kateřina: Jak jsem již několikrát veřejně řekla, ocenění pro mě znamená mnoho, vážím si ho a beru ho jako podporu našich aktivit i jako určitý impulz do budoucna. Cenu totiž vnímám jako celostudentskou podporu vůči mé alma mater. S odstupem několika měsíců jsem nezměnila můj pohled na samotné ocenění naprosto vůbec, stále jsem za něj velmi vděčná.

Lukáš: Samotné ocenění pro mne znamená opravdu neskutečně moc. Teprve až s odstupem času si naplno uvědomuji význam tohoto ocenění a především kontext významných událostí, na které Cena odkazuje. Já osobně nespojuji udělení Ceny s pocitem toho, že bychom byli v určité oblasti lepší než druzí, nýbrž jako vyjádření obrovské podpory našim aktivitám směřujícím k potlačení bezpráví a zachování základních akademických práv a svobod, za které bojovali naši předci několik staletí. I dnes, s odstupem několika měsíců vnímám udělení Ceny jako obrovskou poctu a nesmírně si ho vážím.

Jak těžké bylo a je bránit svou alma mater?

Kateřina: Neřekla bych, že to bylo těžké, jako spíš ne tolik příjemné. Kroky některých úředníků z ministerstva vnitra pro mě byly dost nepochopitelné. Jak vůbec v dnešní době mohlo někoho napadnout nahradit akademický senát, tedy akademickou samosprávu? Dost jsem nad tímto krokem přemýšlela a vlastně jsem doposud nenašla racionální odpověď. V dnešní době mi kupříkladu nebyly zcela objasněny důvody ze strany ministerstva vnitra, proč v plánu jejich činností pro tento rok je návrh zákona o vzdělávání na Policejní akademii.

Lukáš: Nejtěžší pro mě bylo asi pochopit, jak je možné, že se něco takového v dnešní době může stát. Že si někdo dovolí naprosto bezprecedentním způsobem prosazovat své nezákonné a tuto školu poškozující zájmy. Proto bylo velmi obtížné neustále poukazovat na takové jednání a především proti němu bojovat.

Napadlo by vás před rokem nebo dvěma, že se stanete laureáty Ceny Jana Opletala 2015?

Kateřina: Vůbec. Nikdy před samotnou nominací mě nenapadlo, že bych mohla Cenu získat. Sama jsem se částečně podílela i na přípravě Slavnostního večera pro udělení Ceny Jana Opletala 2015 a několikrát mě napadlo, že Cenu získá opravdu výjimečný člověk nebo skupina lidí. Když jsem se dozvěděla o nominaci, bylo to pro mě velmi milým překvapením. 

Lukáš: Upřímně mě to nikdy nenapadlo a vůbec jsem zprvu nominaci nevěřil. Potom jsem si ale uvědomil, jak důležité je právě neustále poukazovat na dění kolem sebe a řekl jsem si, že bychom tak mohli vyjádřit, že se rozhodně nebojíme za svou alma mater bojovat.

Kolik jste poskytovali rozhovorů po slavnostním vyhlášení Ceny Jana Opletala?

Kateřina: Upřímně si to vlastně ani přesně nevybavuji, protože jsem byla v takové euforii, že jsem se soustředila na obsah poskytované odpovědi a nepočítala jsem, kolik osob mě oslovilo. Tuším ale, že jsem odpovídala minimálně do 3 diktafonů.

Lukáš: Po samotném předání Ceny jsme poskytovali několik rozhovorů, už si ale bohužel nevzpomínám komu a kolik přesně. 

Byli jste již někdy na půdě naší univerzity a při jaké příležitosti to bylo?

Kateřina: Ano, byla jsem na půdě Univerzity Pardubice již v minulosti. Dvakrát jsem zde byla na promocích mého rodinného příslušníka (tatínka), který vystudoval na Dopravní fakultě Jana Pernera. Jsem univerzitním kampusem velmi unešená a moc se mi tu líbí. V budoucnu se sem budu velmi ráda vracet.

Lukáš: Ano, již několikrát. Poprvé tomu bylo na workshopu akademických senátorů před třemi lety. Podruhé přibližně před týdnem na aktu slavnostní promoce a naposled teď na výjezdním zasedání SK RVŠ. Každá z uvedených návštěv ve mně zanechala mnoho krásných vzpomínek.

Na Univerzitě Pardubice máme od listopadu Lavičku Václava Havla  navštívili jste ji? A co říkáte na tento projekt?

Kateřina: Ano, zašla jsem se do univerzitního atria podívat. Líbí se mi samotná myšlenka takového, troufám si říct až uměleckého díla s odkazem na významnou osobnost našich dějin. Podporuji výstavbu takového historického odkazu i na dalších místech v republice.

Lukáš: Ano, měl jsem tu čest navštívit toto krásné místo. Myslím si, že je to skvělá myšlenka a ještě povedenější realizace. Spojení tak významného místa s ještě významnější osobností naší země je opravdu geniální.

Cena Jana Opletala je udělována Studentskou komorou Rady vysokých škol každý lichý rok osobnosti nebo skupině osobností za výjimečný přínos pro akademickou obec, hájení akademických práv a svobod či za významné přispění k boji proti bezpráví. Naposledy bylo toto nejvyšší studentské ocenění v České republice uděleno studentům Policejní akademie Kateřině Mazánkové, Lukáši Miklasovi a jejímu rektorovi Josefu Salačovi. Hlavním důvodem pro udělení Ceny bylo hájení nezávislosti Policejní akademie proti politickým krokům Ministerstva vnitra, které měly za cíl direktivně omezit její autonomii

Přečtěte si i článek o výjezdním zasedání Studentské komory Rady vysokých škol. 

Martin Šanda
student Fakulty ekonomicko-správní, Studentská rada UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět