Univerzita hledá dárce krve. Studuj a daruj s Fakultou zdravotnických studií

18. 05. 2016

Už jste byli někdy darovat krev? Že ne? Pojďte to vyzkoušet jako čtveřice našich studentů. Nejenže byli překvapeni, že to není nic složitého, ale navíc ze sebe měli dobrý pocit. Přesvědčte se a pojďte do toho s námi. Registrovat se můžete na Fakultě zdravotnických studií, která ve spolupráci se Studentskou radou zahajuje projekt darování krve studentů.

„O darování krve jsem dříve ani neuvažoval. Ne že by se mě to netýkalo, ale spíš jsem nevěděl, co je třeba. Když ale vidím, jak je to jednoduché, jsem rád, že jsem to vyzkoušel,“ říká Martin Šanda, student Fakulty ekonomicko-správní a místopředseda Studentské rady Univerzity Pardubice. Spolu s dalšími třemi studenty – Kateřinou Bartošovou a Petrem Hermannem z Fakulty chemicko-technologické a Janem Voráčkem z Fakulty elektrotechniky a informatiky – se k darování krve odhodlali. A mají ambici zůstat u toho i do budoucna. 

Dárců není nikdy dost

K darování krve se může odhodlat v podstatě kdokoliv z nás. Podmínkou je dobrý zdravotní stav, věk mezi 18 až 65 lety a váha minimálně 50 kg. „V evidenci máme momentálně čtyři tisíce dárců, ale jsou v nich započítáni i ti, kteří přijdou pouze jednou a dále nechodí. Pro nás jsou ale zajímaví ti pravidelní dárci. Muži mohou chodit každé tři měsíce, ženy každé čtyři měsíce,“ říká primářka Transfúzního oddělení Pardubické nemocnice MUDr. Helena Geierová. 

Odběr krve a všechna potřebná vyšetření se provádějí na Transfúzní stanici v Pardubické nemocnici. Dopředu se musíte pouze objednat přes portál Fakulty zdravotnických studií, vzít si občanský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny a dobrou náladu.

Darování krve krok za krokem

Ihned po příchodu je třeba podle pravdy vyplnit dotazník dárce krve. Zjišťují se v něm odpovědi na otázky týkající se současného zdravotního stavu a jeho změn v posledních šesti měsících. Překážkou v odběru může totiž být i nedávná cesta do exotické země. „Krev pokaždé vyšetřujeme na virologické markery a musíme věřit i tomu, co vyplníte v dotazníku. Vyšetřujeme většinou protilátky nebo antigeny, ale ne přímo ten virus. Může se stát, že kdyby byl člověk nakažený a přišel by hned, tak to nemusíme zjistit. Proto se v dotazníku ptáme na aktivity a chování v uplynulém období,“ doplňuje primářka.

Pokud je vše v pořádku, postupujete na další metu. Tou je měření tlaku a teploty a zkušební odběr krve pro rychlý rozbor. Následuje konzultace u lékaře, po níž už samotnému odběru nic nebrání. Ještě před ním je třeba ruku pečlivě umýt a už se můžete na chvíli natáhnout. Samotný odběr nebolí, trvá do deseti minut a přijdete při něm celkově přibližně o půl litru krve. Za záchranu života to ale stojí, co říkáte?

Bonus pro dárce

Darování krve s sebou nese řadu výhod. Jednou z nich je bezplatné vyšetření zdravotního stavu i krve. A konečně zjistíte i svou krevní skupinu, pokud ji neznáte. V den odběru získáváte pracovní volno či omluvu z výuky. Mimopardubickým je navíc propláceno i jízdné. Zvláštní odměny pro pravidelné dárce mají i jednotlivé zdravotní pojišťovny. Přímo na místě se můžete občerstvit a dostanete i padesátikorunovou poukázku platnou v areálu nemocnice.

Na co rozhodně nezapomenout?

Den před odběrem krve je nutné jíst dietnější stravu a nepít alkoholické nápoje. Vhodné je pít dostatek tekutin, a to i v den odběru. K odběru nechoďte nalačno, ale dietně posnídejte, nejezte nic tučného a nekuřte. Pokud byste nestihli posnídat doma, občertsvení je připraveno také přímo na Transfúzní stanici Pardubické nemocnice. Rozhodně se ničeho nebojte, odběr krve není bolestivý a navíc uděláte dobrou věc.

Další informace potřebné k odběru zjistíte zanedlouho na stránkách Fakulty zdravotnických studií, kde vám rovněž ochotně poradí a zodpoví dotazy. Pro studenty univerzity bude objednávání přístupné přes portál. 

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět