Studenti strávili Noc venku. Zjišťovali, jak se spí lidem bez domova

16. 12. 2016

Noc venku je osvětová akce na podporu lidí bez přístřeší. K této celorepublikové akci, která má za úkol upozornit na problémy, se kterými se každodenně potýkají lidé bez přístřeší, se Pardubice připojily jako další město. A podpořili je v tom i studenti Fakulty filozofické. Zažili skvělou listopadovou akci s přespáním zdarma pod širým nebem.

Noc venku se konala ve čtvrtek 24. listopadu 2016 od 17:00 na dvoře SKP-Centra o.p.s.Návštěvníci akce měli možnost nahlédnout do života lidí bez domova, jejichž osudy se odehrávají pouze na ulici, a to za každého počasí. Lidé bez domova postrádají nejen respekt a úctu ze strany většinové společnosti, ale často se také potýkají s nemožností naplnit základní životní potřeby, což ústí v těžko řešitelné existenční problémy. Lidé bez domova trpí nedostatkem všeho, co ve většinové společnosti pokládáme za běžný standard.

Ne každý žije běžný život

Noc venku, kterou pořádalo SKP-centrum ve spolupráci s Fakultou filozofickou Univerzity Pardubice, si kladla za cíl přimět návštěvníky, aby se na chvíli zastavili a uvědomili si, že ne každý má možnost žít běžný život.  Podle nás si každý, kdo se mnohdy ne vlastní vinou ocitl na ulici, zaslouží pomoc. Jelikož se na jednom místě setkali lidé bez přístřeší a zároveň studenti, nastala občas paradoxní situace. Jednalo se především o okamžiky, kdy se na akci objevily krásně nalíčené slečny v šatech a na podpatcích. V ten samý den totiž probíhaly závěrečné sponze studentů. Ze svých oslav pak někteří z nás s čerstvým diplomem zamířili rovnou na Noc venku. Jako studenti oboru Resocializační pedagogika na katedře věd o výchově jsme se totiž aktivně účastnili příprav i zdárného průběhu celé akce. Část z nás působila jako dobrovolníci, jiní jako velmi aktivní návštěvníci. Studijní zaměření našeho oboru má k tématice bezdomovectví a sociálnímu vyloučení velmi blízko.

Noc venku měla bohatý program

Programem Noci venku nás úžasně provázela naše spolužačka Gabriela Bláhová, která má mnoho zkušeností s dobrovolnictvím. Svým originálním projevem se jí podařilo nalákat návštěvníky na jednotlivé body programu a zároveň nás všechny příjemně pobavit. Noc venku zahájil ředitel SKP-Centra o.p.s. Mgr. Jiří Pitaš, který všechny přivítal a představil aktivity SKP-Centra. Poté vystoupil pěvecký sbor Klíčenka z Chrudimi pod vedením Ivy Malinové. K příjemnému vystoupení měli návštěvníci možnost dát si teplý čaj, který byl k dispozici po celou dobu konání akce. Představeni byli i další lidé, kteří pomáhají osobám bez přístřeší. Zajímavě hovořila MUDr. Zdena Zbytková, která je praktickou lékařkou mimo jiné i pro osoby bez přístřeší. Představila se také komunita Food not bombs, což je celosvětové aktivistické hnutí mající pobočku i v Pardubicích.  Komunita se snaží bojovat proti celosvětovému problému s plýtváním jídlem a zároveň se snaží pomoci lidem bez domova. Promluvila také Mgr. Lenka Šuláková, koordinátorka Nízkoprahového denního centra, a Mgr. Daniela Kondrasová, absolventka našeho oboru Resocializační pedagogika, dnes koordinátorka terénních programů pro lidi bez domova.

Promítal se i film

O zábavu se postarala divadelní improvizační skupina Paleťáci. Svým vystoupením pobavila všechny návštěvníky. Následovalo akustické vystoupení Bóďi a Ráďi a promítání krátkého filmu „Podlaha z trávy, strop z hvězd“ o Petru Bakalovi z Pardubic, který přišel o střechu nad hlavou. Po promítání bylo možné si s hlavním protagonistou popovídat a na cokoli se ho zeptat. V průběhu Noc venku jsme měli možnost popovídat si i s dalšími lidmi bez domova, kteří se přišli podívat. Jeden muž se nám svěřil, že důvodem, proč se dostal na ulici, byl rozvod. Co nás však velmi zaujalo, ba dokonce pozitivně překvapilo, byl fakt, že muž chodil do práce. Místo toho, aby si platil ubytování, žil během roku ve stanu a vydělané peníze šetřil pro syna.

Příběhy lidí bez domova jsou různé

Vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce, měli návštěvníci studentského workshopu příležitost vyrobit si vánoční dekorace z ruliček od toaletního papíru a barevných třpytek. Vznikala i kreativní krmítka pro ptáčky. Každý si také mohl hned u vchodu přečíst kazuistiky osob bez přístřeší. Příběhů na kartonových deskách bylo kolem 20 a velice lišily. Někdy byla příčinou žití na ulici nemoc, jindy závislost, rozvod nebo třeba i nezaplacená hypotéka.

U příchodu na Noc venku visela velká tabule, kam bylo možné napsat lidem bez domova jakýkoli pozitivní vzkaz a povzbudit je tak. Pomoci však bylo možné nejen vlídným slovem, ale také darováním trvanlivých potravin či zachovalého oblečení. I přesto, že na akci dorazilo kolem 80 lidí, dokázalo se nashromáždit velké množství darů. Sami jsme byli velmi mile překvapeni. Jelikož jsme měli sbírku na starosti, viděli jsme, že mezi darovanými věcmi nechyběly například spacáky, teplé bundy, mikiny, košile, rukavice, čelenky, svetry, ale například i různé tašky. Kromě těstovin, konzerv či jiných trvanlivých potravin se vybrala také řada sladkostí a brambůrků, které lidem bez domova vždy udělají největší radost. Všechny vybrané potraviny i oblečení převzalo SKP-Centrum a dary rozdělí svým klientům bez domova.

Noc na papírových kartonech

Nebyla by to ale Noc venku, kdyby se pod širým nebem také nepřespávalo! Všichni spáči po skončení programu a po vzájemném sdělení svých zážitků zalezli do spacáků a strávili noc na papírových kartonech, které organizátoři rozdali. Přespal zde nečekaně jeden člověk bez domova a poté my, studenti. I přes chladné počasí zde kupodivu přespalo více dívek než mužů, a to ve výrazně větším poměru 3 : 1. Všichni se teple oblékli, nasoukali do spacáků a usnuly až kolem jedné hodiny ranní. V areálu bylo ticho, tedy až na povídání přespávajících. Usínalo se dobře i přesto, že venkovní teplota nepřesáhla 5 stupňů. Ačkoli nás neprobudila zima, podařilo se to policejní hlídce. Zastavila se u nás, aby zkontrolovala průběh akce.

Kartony před noc kupodivu vydržely, spacáky a teplé oblečení zahřálo. Ráno jsme se probudili bez újmy na zdraví. Organizátoři nás osm přespávajících odvážlivců příjemně probudili v 6 hodin ráno. Připraven jsme měli teplý čas a chleba s paštikou, stejně jako lidé bez domova, kteří snídají v denním centru. Po dobré snídani a ocenění v podobě diplomu se s námi organizátoři rozloučili a Noc venku 2016 byla příjemně ukončena.

Veronika Semeráková, Michaela Havelková, Romana Fricová a Jiří Ullwer
studenti 1. ročníku navazujícího magisterského oboru Resocializační pedagogika FF


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět