Královnou Majálesu je studentka z FEIky

2. 06. 2016

Fakultu elektrotechniky a informatiky studuje v letošním akademickém roce v bakalářském, magisterském i doktorském studiu pouhých 44 studentek. A jedna z nich je nyní známější než ostatní. Stala se totiž královnou letošního Vysokoškolského Majálesu. Co tento titul studentce Veronice Hurtové přinesl, jaké předměty má nejradši a jak se chystá na státnice?

Gratuluji k titulu královna Majálesu. Čekala jsi vítězství?

Popravdě, jelikož jsem byla jediná přihlášená dívka, tak jsem titul královny získala snadno.

Můžeš se nám v krátkosti představit?

Jmenuju se Veronika Hurtová, je mi 23 let a bydlím v Pardubicích. Ve volném čase chodím do posilovny a běhám. Mojí velkou vášní jsou mí neobvyklí domácí mazlíčci psouni prérioví Matyášek a Limča. Jsem hodně cílevědomá a také pečlivá, nespokojím se s prací, která není dokončená na 100 %. Miluju kontakt s lidmi a ráda předávám své znalosti ostatním. Možná i proto se chci živit jako učitelka.

Co vše dívka jako Ty musí pro získání titulu královna Majálesu zrealizovat?

Stačilo napsat na email své jméno, ročník a fakultu. Potom vymyslet slogan a zaslat fotku. Také je důležité mít kolem sebe lidi, kteří se nebojí jít do každé akce s tebou, protože je nutné si vytvořit královskou družinu. Já mám to štěstí, že mám super kamarády, kteří mě podporují ve všech mých bláznivých nápadech.

Jak vzpomínáš na své korunování?

Korunování byl super zážitek. Svou roli hrála také nervozita, jelikož se na Královské středě sešlo celkem dost lidí a nás čekal královský proslov. Ale díky tomu, že na pódiu byla celá královská družina, dodávalo mi to jistotu a tak jsem proslov zvládla. Jeden z vtipných zážitků z královské středy je soutěž, v rámci které mohli návštěvníci vyhrát lístky na Majáles. Přišel malý chlapeček, jehož úkolem bylo vyjádřit poklonu králi a královně, tak jako se to dělá v pohádkách. Nicméně chlapeček si nechtěl povídat a skončilo to u toho, že se na televizi nedívá a žádného krále a královnu z pohádek nezná. Tím trošku vykolejil moderátora i nás. Vstupenky však za odvahu a svůj výstup dostal. Krásný byl také pocit, kdy malé děti chodily, že chtějí fotku s princeznami, takže jsme všichni budili pozornost v celém Atriu.

Další fotky z korunovace královny a krále najdete zde.

Jsi spokojená se svým partnerem – králem Majálesu?

Jedním slovem super. Měla jsem štěstí, jelikož spolu s králem jsem poznala i super partu lidí, kteří jsou dost akční. Moc se mi líbilo, že král byl zrzavý, tak jako já, na což udiveně koukal i pořadatel. Pořadatel totiž dostal na začátku fotku, na které jsem blond a pak jsem na zkoušku kostýmů dorazila zrzavá. „Menší“ rozdíl ve výšce král vyřešil velmi originálně v podobě bedny od piva, na kterou si v mé přítomnosti stoupal. Král byl také moc šikovný, složil s pomocí kamarádů písničku na hlavní oslavy Majálesu, kterou si s námi zazpívalo také publikum.

V rámci „Královské středy“ jste obdrželi vládu nad univerzitou a městem. Co si můžeme pod touto vládou představit?

Za naší vlády nad univerzitou i městem probíhaly Majálesové oslavy. Jako král a královna jsme byli zodpovědní za zábavu všech lidí, kteří přišli slavit s námi.

Jaké výhody Ti umožnil titul královny Majálesu v rámci dvoudenního „Majálesového veselí“?

Díky získání titulu královna Majálesu jsem měla po celou dobu Majálesu VIP vstupenky do zákulisí pro sebe i svou královskou družinu, měla jsem možnost vidět své oblíbené kapely osobně a zažít atmosféru ze zákulisí. Také jsme měli vlastní stan s občerstvením, do kterého chodili i jednotliví účinkující a nechyběly i vlastní čisté Toi-toiky. J Když jsme šli na kapelu, nemuseli jsme se mačkat mezi davem lidí, ale měli jsme vlastní místa před pódiem.

Jakou hudbu posloucháš? Který interpret Tě nejvíce zaujal?

Osobně poslouchám hlavně hard rock a punk, ale ve výsledku si poslechnu cokoliv. Z interpretů jsem si nejvíce užila Rybičky 48, UDG a samozřejmě také naši Vypsanou fixu.

Doporučila bys ostatním studentům/studentkám přihlásit se do volby o krále/královnu Majálesu?

Jasně, běžte do toho! Není se čeho bát. Je to super zážitek, který si navíc máte možnost užít s kamarády. „Stačí se jen odvázat, přeci, žijeme jen jednou.“

Letos Tě čekají státnice a obhajoba diplomové práce. Jak pokračuješ s učením?

V současné době řeším zbývající zkoušky, ale pomalu si již shromažďuji materiály na učení ke státnicím. Jsem ráda, že mám konečně odevzdanou diplomovou práci, která mi dala dost zabrat. Dvakrát jsem ji nechávala rozvazovat a svazovat, takže i paní v copy centru si se mnou užila.

Co se Ti na Fakultě elektrotechniky a informatiky (FEI) nejvíce líbí? Jaké předměty Tě baví/bavily a které naopak nesnášíš?

Na FEI se mi nejvíce líbí přístup ke studentům. Díky tomu, že jsme malá fakulta, je zde možné poznat ve studentech potenciál a ten dále rozvíjet. Sama jsem si tento přístup ověřila při vedení předmětu Modelování softwarových systémů v rámci zimního semestru.

Popravdě, i když mě teď čtenáři asi ukamenují, mě nejvíce bavila matematika. Od malička chci být učitelkou a ještě ideálně učitelkou matematiky. Na navazujícím studiu byl pak velkým přínosem předmět zpracování obrazu. Naopak nejméně mě bavila statistika.

Doporučila bys studium na FEI i ostatním dívkám? Je pro Tebe oblast elektrotechniky a informatiky zajímavá? A čím?

Studium bych dívkám určitě doporučila. Jen stačí se nebát a občas, zejména ze začátku, přejít poznámky chlapecké části. Často jsem ze začátku slýchavala, co já tady dělám a jestli jsem si nespletla školu. Co se týče toho, jestli obsah výuky dívka zvládne, tak naprosto bez problému a troufám si říct, že mnohdy díky naší větší pečlivosti i s mnohem lepšími výsledky.

Myslíš si, že je jednoduché v tomto oboru najít zaměstnání? Máš již nějaké praktické zkušenosti?

Zprvu jsem se bála, že najít nějakou práci, či brigádu bude těžké. Ale stačilo rozeslat životopis a nabídky chodily samy i z velmi lukrativních firem a pozic. Já však chci učit, tedy nakonec jsem si vybrala výuku informatiky na střední škole a pokračování na doktorském studiu a studium pedagogického minima.

Praktické zkušenosti v rámci oboru jsem získala jako správce kolejní datové sítě. Pro moje vysněné povolání mi pak nejvíce zkušeností přinesla spolupráce na projektu Brána vědě/ní otevřená II. (BRAVO II) nebo vedení cvičení z předmětu Modelování softwarových systémů. Také moje bakalářská práce mi byla nápomocna k získání práce učitele.

Studentky a studenti FEI, příští rok neváhejte a zkuste volbu královny a krále Majálesu! Neporušte linii králů a nyní také královen z naší fakulty.

Vysokoškolský Majáles se v Pardubicích koná již od roku 1979, letos se jednalo o 37. ročník „oslav mládí, jara a muziky“. Úvodní akcí před samotným Majálesem je tzv. „Královská středa“, která se letos konala 4. 5. 2016 v Paláci Pardubice a v rámci ní rektor Univerzity Pardubice profesor Miroslav Ludwig a zástupce města – primátor Statutárního města Pardubice Martin Charvát předali královně a králi vládu nad univerzitou a městem na dobu majálesových oslav. Letošní Majáles v Pardubicích poprvé za svoji existenci trval dva dny (13. a 14. 5. 2016) a účastníci měli k dispozici tři pódia s programem nejen pro vysokoškoláky, ale také pro širokou veřejnost. Milovníci hudby a zábavy si mohli poslechnout mnoho hudebních skupin, např. Mandrage, Dirty Blondes, Michal Hrůza, Prague Conspiracy, Rybičky 48, Sabrage, Sto Zvířat, Voxel, Vypsaná Fixa, Chinaski, Atmo Music, Fast Food Orchestra, Jelen, Mig 21, Monkey Business, No Name, Portless, Ready Kirken, Sebastian, Smola a Hrušky, UDG a Wohnout. Ještě jste neviděli fotky z pardubického Majálesu? Tady jsou.

Ing. Lucie Růžičková
Fakulta elektrotechniky a informatiky UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět