Na nedostatek času se nevymlouvám, říká studentka Sabina Ludányiová

12. 09. 2016

Zanedlouho nastoupí do druhého ročníku navazujícího studia na Fakultě zdravotnických studií. Bude z ní sestra specialistka a zúročila tak svoji touhu pomáhat druhým. Zrovna píše diplomovou práci. Začátkem září jste ji mohli potkat na středních školách s preventivním programem Zdravé koule. A k tomu stíhá zpívat se svou kapelou na koncertech. Jak jí to jde, nám ukáže i na letošní Noci vědců v pátek 30. září. Tak se přijďte podívat!

Jak jste strávila letní prázdniny?

Tyto prázdniny jsem si užila opravdu hodně aktivně a neuvěřitelně utekly. Stihla jsem pobýt nějaký čas u moře nebo sjet Vltavu. Měla jsem dost práce i v rámci kapely, takže jsme naplánovali koncerty do konce roku, řešilo se natáčení klipu nebo forma akustického tour, které na podzim chystáme. 

Musela jste se věnovat i škole?

Ano, dost času jsem věnovala i škole, zůstaly mi nějaké resty z letního semestru a taky bylo důležité začít pracovat na diplomové práci. Až na mou poslední zkoušku to ale nebylo nic, co bych vyloženě musela. S diplomovou prací jsem měla stanoveny cíle, které chci stihnout v rámci prázdnin. Mám dobré téma, které mě baví. Mám ráda, když mám ve věcech systém a postupuji podle plánu ve své hlavě. Tak to mám nejen ve škole, ale i v životě.

O čem píšete?

Název mé práce je Management kvality v následné péči. Tato práce spadá do do Studentské Grantové Soutěže (SGS) a výzkum dělám v Hamzově odborné léčebně pro děti a dospělé. Zde vyhodnocuji dotazníky týkající se spokojenosti pacientů. Je to zajímavá práce a tak trochu nepřímo navazuji na mou bakalářku, ve které jsem se zabývala spokojeností sester na pracovišti.

Zimní semestr začíná na konci září. Chystáte se na něj nějak už nyní?

Zjistila jsem si předměty, které mě čekají a napsala je do indexu. Nejsem úplně typ, co by měsíc před začátkem školy hltal knihy navíc a předběžně se stresoval. Knih a stresu bude dost. Chystám se psychicky. Odpočívám a sbírám síly na poslední rok. Jsou to možná moje poslední prázdniny v životě, takže mám v plánu si je užít do posledního dne.

Jinak mám nové zvýrazňovače, propisky a sešity. Pak se člověk těší do školy mnohem víc.

Proč jste si vybrala právě pardubickou fakultu?

Vystudovala jsem bakaláře na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Byly to krásné roky, ale protože mám ráda nové věci, zkušenosti, tak jsem se rozhodla pro změnu a Univerzita Pardubice mi přišla jako správné místo, kde si prožít další etapu. Trochu jsem doufala, že se podívám do zahraničí, tak jako tomu bylo na Jihočeské univerzitě, ale bohužel jsem se k tomu nějak nedostala.

Co z vás bude, až dostudujete?

Protože studuji navazující studium obor ošetřovatelství v interních oborech, měla bych být připravena na vykonávání specializované péče v interních oborech, onkologii, geriatrii a dalších oborech. Řekněme, že se mi otevírá spousta možností. Ve zdravotnictví je hodně věcí, které je v dnešní době nutné znát, takže magisterské studium bylo jasnou volbou už od střední školy. Na otázku, co ze mě bude, zatím neznám odpověď. Nechávám oči otevřené a přijímám příležitosti, které se naskytnou.

Od září jste se aktivně zapojila do projektu Zdravé koule. Co je to?

Projekt Zdravé koule je edukačně zábavný program pro chlapce a dívky, který je zaměřen na problematiku nádorů varlat a nádorů prsu. Tento projekt bude probíhat na středních školách a naše fakulta (Fakulta zdravotnických studií) se na tomto projektu podílí společně s Krajskou hygienickou stanicí Pardubického kraje a Státním zdravotním ústavem Praha. Záměrem je studenty středních škol informovat o výskytu nádorů reprodukční soustavy, nacvičit s nimi správné techniky samovyšetření a trochu je namotivovat k tomu, aby si uvědomili, jakou zodpovědnost mají za své tělo a zdraví.

Neměla jste strach, že se budou stydět?

Byli to hlavně středoškoláci, takže jsem počítala s tím, že se stydět budou. Je to choulostivé téma a není snadné o něm mluvit ve větší skupině lidí. Lidským přístupem a určitou dávkou lehkosti se studu ale rychle zbavili. Věřím, že to bylo naučné a zábavné pro obě strany.

Co vás na takovém projektu zaujalo?

Líbí se mi ta myšlenka. Ráda se účastním těchto programů už od střední školy. Spolupracovala jsem na přípravách světového dne diabetu nebo jsem chodila učit na základní školy první pomoc. Je dobré využívat všech šancí zažít něco zajímavého.

Věnujete se i nějaké další bohulibé aktivitě zaměřené na prevenci zdraví?

Další aktivity související s prevencí zdraví nemám, ale s kapelou vystupuji na benefičních koncertech.  Máme za sebou vystoupení na podporu chlapce z kladrubského rehabilitačního ústavu, který měl těžkou havárii na motorce. Nebo jsme vystupovali na akci, jejíž výtěžek putoval za handicapovanými sportovci. Teď nedávno jsme měli koncert v Benešově na Open Door Hospital festu, kde získané peníze putovaly na oddělení lůžek ošetřovatelské péče, kde jsou hospitalizovaní dlouhodobě nemocní pacienti.

Máte poměrně hodně aktivit vedle studia.

Beru to jako zpestření semestru a další zkušenost, o kterou bych přišla jen kvůli lenosti nebo výmluvám na nedostatek času. Spousta lidí odmítá příležitosti, a to z různých důvodů. Nejčastěji je to strach.  Situace, kterými jsem si prošla, mi ukázaly, že když člověk přestane říkat ne na výzvy, které do života přichází, otevírají se mu nevídané možnosti, které mohou ovlivnit celý jeho život.

Zbývá vám čas i na vaše další koníčky?

Snažím se udělat si čas, ne vždy je to však snadné, ale když něco chcete tak si stejně poradíte. Nejvíce času věnuji hudbě. Píšu texty, skládám hudbu nebo tvoříme s kapelou. To jsou věci, které mi otevírají mysl. Hudba je mým koníčkem už od útlého věku. Taky jsem začala jezdit na skateboardu a běhat. Jinak se teď snažím učit na klávesy a chci se začít věnovat španělštině.

Kde vás můžeme vidět a slyšet?

Teď jsem měla sérii koncertů: 8. 9. v Malostranské besedě v Praze, 9. 9. v klubu Poldofka na Kladně, 10. 9. v Praze na Štěrboholském OpenAir festivalu. Ve středu 28. 9. budeme v Doli klubu v Pardubicích. A v pátek 30. 9. vystoupím také v kampusu u nás na univerzitě při Noci vědců. Samozřejmě budou další koncerty například v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a dalších městech. Více informací se můžete dozvědět na mé facebookové stránce nebo na mém webu.

Sabina Ludányiová studuje navazující magisterský program Ošetřovatelství, obor Ošetřovatelská péče v interních oborech na Fakultě zdravotnických studií. Má před sebou poslední rok studia, po němž odejde jako sestra specialistka a uplatní se ve vykonávání specializované péče. Vedle toho se věnuje řadě aktivit a zpívá s kapelou, v níž má na starosti zpěv a kytaru. V davu je nepřehlédnutelná, protože měří 190 cm. Její příběhy v písních mají už dlouholetou historii a nyní s celou, nově sestavenou kapelou začíná nová éra celé tvorby. 

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět