Student dopravní fakulty strávil 3 týdny po boku ministra a jeho náměstků

14. 10. 2016

Jan Kolařík, student Dopravní fakulty Jana Pernera, se na přelomu září a října zúčastnil stáže na Ministerstvu životního prostředí ČR. Dostal se tam díky projektu PročByNe?, jehož patronkou je poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová. Tři týdny tak stínoval práci ministra životního prostředí Richarda Brabce a jeho náměstků. A svými zážitky a novými zkušenostmi plnil nejen svůj životopis, ale i blog.

O co se vůbec jedná a jak jste se o stáži dozvěděl?

Jedná se o projekty motivačních stáží pro studenty z celé České republiky. Svého stážistu již měl například ministr financí Andrej Babiš nebo ministr spravedlnosti Robert Pelikán. První informaci o tomto projektu jsem zaznamenal na facebooku, ovšem nevěnoval jsem jí žádnou zvláštní pozornost. Po cca dvou týdnech nás o této možnosti blíže informovala paní Marie Prouzová ze studijního oddělení dopravní fakulty, za což jí chci opravdu moc poděkovat. Podal jsem si tedy přihlášku. PročByNe, že? A čekal jsem, jak dopadnu.

Musel jste se určitě účastnit výběrového řízení?

Ano, to se skládalo ze tří kol. V prvním kole se jednalo o klasický životopis a motivační dopis. Postup přes druhé kolo už ovšem nebyl jen formalitou. Museli jsme natočit krátké, zhruba minutové video, proč právě my jsme ti praví. K mému překvapení jsem i touto zkouškou prošel a mohl jsem se těšit na osobní pohovor s panem ministrem a dalšími deseti finalisty. Už to pro mě byl velký úspěch, že ze stovek přihlášených pojedu na ministerstvo právě já. Nicméně po hodině a půl se dozvídám, že společně s Aničkou Šafránkovou se stávám vítězem stáže. Musím se přiznat, že jsem byl „až“ druhý za Aničkou, ale toto zklamání netrvalo dlouho.

Plnil jste během stáže nějaké úkoly?

Mojí hlavní náplní bylo takzvaně „stínovat“ při práci náměstky pana ministra hlavně pana náměstka Vladislava Smrže. Znamená to, že jsem s nimi absolvoval veškerá jednání a byl jim v případě nouze po ruce. Mojí další náplní, kterou jsem však neměl moc rád, bylo psaní blogu pro webové stránky projektu PročByNe.cz. Zpětně ovšem musím říci, že jsem za ty blogy rád, neboť si můžu kdykoliv své zážitky připomenout. Snažil jsem se je psát s velkou dávkou nadsázky a tak doufám, že jsem se nikoho nedotkl.

Na co budete díky této čerstvé zkušenosti rád vzpomínat?

Největším zážitkem a zkušeností byla bezpochyby moje účast v české delegaci na bilaterální schůzce ve Vídni. Další super zkušeností bylo absolvovat jednání s ministrem dopravy panem Ťokem ohledně problematiky EIA k plánovaným úsekům dopravní infrastruktury. Nesmím zapomenout, že jsem se zúčastnil jako porotce soutěže Obnovitelné desetiletí, týkající se projektů obnovitelných zdrojů energie.

Jak byste své působení na ministerstvu zhodnotil? Co vám to přineslo?

Měl jsem možnost poznat spoustu zajímavých a inteligentních lidí. Potkat se a bavit s lidmi, které jsem do té doby vídal pouze na televizních obrazovkách. Stal jsem se členem projektu PročByNe?, v rámci kterého již máme naplánovaný další program. Nahlédl jsem pod pokličku fungování resortu státní správy. Rád bych poděkoval hlavně panu náměstku Smržovi, panu ministru Brabcovi a všem, kteří se podílejí na skvělém projektu PročByNe?

Všem můžu tuto zkušenost jedině doporučit!

Jak vypadal den za dnem třítýdenní stáže, čtěte v šesti pokračováních na blogu PročByNe?, jehož autorem je právě sám student Jan Kolařík.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět