Udělej v letním semestru něco jinak. Vstup do něho s ESN Pardubice

16. 02. 2016

Už v pondělí 22. února začíná letní semestr. Rozhodli jste se, že tentokrát uděláte něco jinak, že zkusíte něco nového, zapojíte se do nějakého studentského spolku nebo že konečně zlepšíte svoji angličtinu? Tak vzhůru do toho, jaro je pro takové rozjezdy jako stvořené.

Některá svá předsevzetí si můžete jednoduše splnit, když se stanete třeba „badíkem“. Že nevíte, kdo to je? I v letním semestru potkáte v kampusu zahraniční studenty, kteří do Pardubic přijeli na studijní zahraniční stáž. Aby se na univerzitě, ale i v Pardubicích lépe vyznali a snáze zorientovali, mají své české průvodce. Těmi jsou studenti sdružení ve spolku ESN Pardubice (bývalý Buddy System), které podporuje mobilitu studentů v oblasti vysokoškolského studia na principu „studentů pomáhajících studentům“, sdružených v největší evropské studentské asociaci ESN International.

Čeští studenti pomáhají nejen orientačním týdnem

„Hlavním posláním členů ESN Pardubice je asistence „zahraňákům“, jak se zahraničním studentům s oblibou říká, a to hned po jejich příjezdu do Pardubic. Doprovodíme je na univerzitní koleje a pomůžeme jim při samotném ubytování. Ukážeme jim kampus i důležitá místa ve městě jako Atrium Palác, banky, kde můžou nakoupit, také hospody a další. Pomůžeme jim i s administrativou spojenou s registrací dočasného pobytu studentů pocházejících ze zemí mimo EU,“ vysvětluje Martin Trpišovský, který ve studentském spolku ESN Pardubice působí několik let.

Zmírnit zahraničním studentům stres spojený s příjezdovými povinnostmi má tzv. Orientation Week (orientační týden), v jehož rámci studenti poznají místo, kam přijeli strávit několik měsíců svého života. Konají se organizované prohlídky univerzitního kampusu a města s průvodci z řad „badíků“, sportovní turnaje, bowling, výlet do sousedního Hradce Králové nebo legendární „Pub Tour“. „Tenhle týden odstartoval na naší univerzitě v pondělí 15. února, kdy jsme připravili speciální poznávací program pro asi 80 zahraničních studentů, kteří stráví letní semestr na Univerzitě Pardubice,“ doplňuje Trpišovský.

Se „zahraňáky“ na party i na výlet

Na Orientation Week navazuje Welcome Party ve čtvrtek další týden a hned poté o víkendu mohou zahraniční studenti společně s několika svými badíky vyrazit na první výlet, který pro ně ESN Pardubice připravuje, a to do Prahy. Kromě počátečních seznamovacích procedur totiž připravují členové spolku pro „zahraňáky“ množství zážitkových a odpočinkových aktivit po celý akademický rok. Jednou za dva týdny se konají multikulturní národní večery, kde mezinárodní studenti prezentují svou zemi – kulturu, tradice, kuchyni a její krásy. Kromě již uvedeného výletu do Prahy organizují v průběhu semestru výlety do Českého Švýcarska či na Sněžku. Do Ostravy je odveze a zase zpět přiveze „Party train,“ nebo se mohou vyřádit na tradičním paintballu. „Novinkou letošního zimního semestru byl víkendový turistický výlet na Křivoklát a Karlštejn, v letním semestru nově plánujeme výlet do Kutné Hory za památkami UNESCO,“ doplňuje Trpišovský.

Součástí evropské studentské asociace

Pardubičtí badíci nejsou na své poslání sami, v rámci ESN CZ spolupracují s dalšími studentskými spolky při ostatních univerzitách. Pravidelně se schází, vyměňují si zkušenosti a inspirují se novými nápady, některé výlety organizují společně. Pardubičtí studenti přirozeně nejvíce spolupracují se svými kolegy z Hradce Králové, společně pořádají výlety i party. „Nejedná se ale o jedinou spolupráci, například letos na podzim se pardubičtí zahraniční studenti poprvé účastnili soutěže Erasmus Prague Games, malé pražské olympiády, v níž soutěží zahraniční studenti. Své dočasné univerzitě dělali naši zahraniční studenti dobré jméno, bodovali v mnoha soutěžích a fotbalový turnaj zcela opanovali,“ uzavírá Trpišovský.

Pokud chceš i ty zažít neopakovatelné zážitky, mít nové přátele a získat i nějaké výhody, neváhej a přidej se k ESN Pardubice. Stačí napsat na e-mail hr@esn.upce.cz nebo navštívit facebookový profil ESN Pardubice. Odměnou za tuto aktivitu jsou členům ESN Pardubice zejména možnost rozvoje vlastní osobnosti, zdokonalení cizích jazyků, ESN karta s roční platností zdarma, poznávání kultur a stylu života jiných národů nebo účast na společných výletech a spousty dalších společenských akcí.

 

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět