Studenti FES vyhráli manažerskou soutěž. Zúčastní se finále v Číně

4. 04. 2016

Patnáctý ročník největší manažerské soutěže světa v řízení virtuálních firem Global Management Challenge zná vítěze národního finále. Jsou jimi studenti Fakulty ekonomicko-správní Ing. Lucie Jelínková, Ing. Lukáš Kruml a Bc. Michal Vilímek. Jejich tým Answer 42 obstál v konkurenci 53 týmů z více než 10 univerzit z celé republiky. Teď je čeká úkol nejtěžší, reprezentovat Českou republiku na mezinárodním finále v Macau letos v dubnu.

Výsledky soutěže byly vyhlášeny na slavnostním galavečeru v úterý 22. března 2016 již tradičně v Brožíkově sále na Staroměstské radnici v Praze, kam přijeli studenty podpořit i zástupci z vedení fakulty, děkanka doc. Ing. Romana Provazníková, Ph.D., a proděkan doc. Ing. Jiří Křupka, CSc. Hlavní cenou pro výherce je bezplatné studium MBA City University of Seattle, které věnoval organizátor soutěže Vysoká škola finanční a správní, o.p.s.

Do národního finále postoupilo 8 týmů

Prostřednictvím soutěže GMCh, která simuluje realitu řízení virtuální firmy na trzích, si studenti mohli ověřit své teoretické a případně i praktické manažerské dovednosti. Rozhodujícím kritériem pro vítězství v národním finále bylo dosažení nejvyššího zhodnocení investice. Soutěž byla zahájena v listopadu minulého roku. Soutěžící nejdříve museli projít dvěma koly, aby se probojovali do národního finále, které se konalo 15. 3. 2016 v prostorách Vysoké školy finanční a správní, o.p.s. v Praze. Utkalo se v něm osm nejlepších týmů z celé ČR.

Fakulta ekonomicko-správní se účastnila soutěže po desáté. Její studenti v minulosti postoupili již dvakrát mezi osm nejlepších týmů do národního finále. V letošním roce se z FES do soutěže zapojilo celkem 14 týmů, prvním kolem úspěšně prošly 4 týmy.

Mezinárodní finále v Číně

Vítězný tým postupuje do mezinárodního finále soutěže, které proběhne v Macau v Číně ve dnech 18. až 20. 4. 2016. Fakulta ekonomicko-správní drží svým studentům palce na toto finále a bude vás i nadále informovat o průběhu a výsledcích mezinárodního finále.

Po celou dobu hraní soutěže byly všem zapojeným týmům velkou oporou tzv. patroni – prestižní firmy, které jsou zároveň i partnery této soutěže. Firmy poskytovaly soutěžícím podporu například formou uspořádání různých přednášek zaměřených na hlavní témata spojená s principy úspěšného řízení podniku, prohlídek závodu, konzultací s vybranými zaměstnanci apod. Patronem vítězného týmu byl hlavní partner soutěže ŠKODA Auto, a. s.

Největší mezinárodní manažerská soutěž

Soutěž Global Management Challange je největší mezinárodní manažerskou týmovou soutěží světa pro studenty a manažery v oblasti simulace strategie řízení společnosti. Pomocí této hry si mohou hráči ověřit teoretické i praktické manažerské dovednosti. Držitelem licence je SGD Portugalsko. Do GMCh je zapojeno 40 zemí celého světa. Za zmínku stojí průběh soutěže v Rusku, kde je zapojeno 3000 týmů, v Číně 1600 týmů a na Ukrajině 1000 týmů.

Česká republika se účastní této soutěže od roku 2001. Organizátorem soutěže v ČR i SR je v posledních letech Vysoká škola finanční a správní, o.p.s. Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice je do této soutěže zapojena od roku 2006. Druhým rokem je akademickým partnerem této soutěže.

Ivana Veselá, Informační a poradenské centrum FES
Ing. Lucie Jelínková, studentka doktorského studia FES