Na stáž do Huawei? Dvojici studentů Fakulty elektrotechniky a informatiky se to povedlo

2. 11. 2016

Studenti Pavel Fól a Tomáš Tichý z Fakulty elektrotechniky a informatiky odjeli na dva týdny do Číny. Jako první z České republiky se zúčastnili stáže ve společnosti Huawei. Kromě návštěvy jiného světa získali nejen nové zkušenosti, kontakty i přátele, ale také mnoho zážitků. Oproti svým vrstevníkům tak mají náskok. Do životopisu si totiž zapíší něco navíc – nezapomenutelnou stáž, která je posunula dál.

Strávili jste dva týdny na stáži v Číně. Jaké to bylo?

Pavel: Prvně zdravím všechny čtenáře. Vždy, když se mě někdo na tuto otázku zeptá, odpovídám „úžasné, ale to je na delší vyprávění“. Byly to snad nejrychlejší dva týdny v mém životě, protože od rána do večera se člověk nezastavil a stále vstřebával mnoho informací. A tím myslím jak poznávání jiné kultury a památek, tak studium na univerzitě v Pekingu a poté také na univerzitě a v laboratořích společnosti Huawei. Z každého dne si odvážím několik zážitků, o kterých bych mohl dlouho vyprávět. Za sebe pak ještě musím říci, že jako milovník ostré a pestré kuchyně jsem si tyto dva týdny užil ještě o to více, protože čínská kuchyně splňuje oboje.

Tomáš: Naprosto souhlasím s Pavlem. Víte, ono si řeknete, že to jsou jen dva týdny, tak by to mělo jít shrnout do pár vět, ale vzhledem k tomu, že to bylo pro většinu z nás něco úplně nového, dalo by se o tom třeba i hodinu vyprávět. Stručně bych ale řekl „báječné“. Ať už je řeč o lidech z úplně jiného koutu světa, o kuchyni, která se s „čínskými“ restauracemi u nás nedá srovnávat, nebo o přednáškách především technického typu, vše bylo jiné, nové, a tím pro nás zajímavé.

Nejdříve jste přiletěli do Pekingu, kde jste strávili první týden. Co všechno jste zde absolvovali a viděli?

Tomáš: Po příletu se asi většina z nás chtěla pokusit vyrovnat s časovým posunem. Byli jsme však vyvedeni z omylu, když hned po příjezdu do hotelu jsme šli na oběd a na Velkou čínskou zeď. Neděli jsme tedy věnovali památkám – Čínské zdi a okolí – a od pondělí nám začal studijní týden na Beijing language and culture university. Tam jsme měli kromě dvouhodinové pauzy na oběd od devíti do pěti výuku. Kromě čínského jazyka jsme se dozvěděli i spoustu zajímavých informací o čínské kultuře a technikách tradiční čínské malby. Týden v Pekingu jsme uzavřeli slavnostním ceremoniálem ve společnosti jeho excelence Bedřicha Kopeckého (českého velvyslance v Číně) a pana Gua Tianmina (senior viceprezidenta Huawei Technologies). Na ceremoniálu jsme měli možnost osobního kontaktu s oběma osobnostmi a spolu s nimi jsme se zúčastnili slavnostního obědu a zhlédli tradiční čínský tanec.

Pavel: Přesně tak, týden v Pekingu byl opravdu pestrý. Tyto první dny jsem vůbec vstřebával to, že jsem vlastně v Číně, takže jsem stále vše sledoval a říkal jsem si, jestli je to vůbec pravda.

V druhém týdnu jste se přesunuli do Shenzhenu, kde společnost Huawei sídlí. Co vás čekalo tam?

Pavel: Do Shenzhenu jsme již přilétali s jasným cílem – absolvovat intenzivní kurzy a workshopy o mobilních a optických sítích. Začněme ale od začátku. Po příletu nás přivítalo, kromě naší „turist lady“, také naprosto rozdílné počasí oproti Pekingu – velké teplo a celkem vysoká vlhkost. Nedávno jsem na internetu četl článek, ve kterém autor označil Shenzhen jako „hardwarové Silicon Valley“. S tím už mohu pouze souhlasit. Snad všude je na dohled nějaký obchod s elektronikou (hlavně s mobilními zařízeními) a čím více se dostanete do centra, jste obklopeni stovkami obchodů. A nejedná se o jen tak nějaké obchody, za první místností se totiž většinou skrývá obří komplex menších stánků, ve kterých se montují a opravují nejenom telefony, ale i ostatní elektronika. Teď už vím, odkud chodí většina věcí z eBay a podobných portálů. Huawei pro nás zde připravilo ubytování přímo v hotelu, který je součástí jejich kampusu a v blízkosti byly jak laboratoře, tak i univerzita. Měli jsme zde i dva volné dny, během nichž pro nás zorganizovali výlet do parku Window of the World a také na pláž kousek za město.

Tomáš: Počasí byl asi největší šok, který na nás v Shenzhenu čekal. V kontrastu s vysokými teplotami byla všude klimatizace nastavena na velmi nízkou teplotu. Takže ať jste šli do autobusu, obchodu či restaurace, vždy na vás čekal šok při příchodu i odchodu.

Jaké workshopy jste absolvovali? Co všechno jste se v nich naučili a vyzkoušeli si?

Pavel: Huawei pro nás připravilo 2 dny přímo v laboratořích a 3 dny na univerzitě. První den byl zaměřen na nastavení optické sítě a konfiguraci služeb typu VOIP nebo IPTV. Druhý den jsme se pak odvázali od všech kabelů a v laboratoři napěchované nejnovějšími technologiemi z mobilního odvětví jsme konfigurovali a reálně zkoušeli provoz 4G sítě spolu s 3G sítí. Na 4G síti jsme dokonce nastavovali i VoLTE, což je například v naší zemi celkem čerstvá služba, která však přináší několik výhod. Všechny tyto workshopy byly podloženy přednáškami, které pro nás byly připraveny přímo na Univerzitě Huawei. Mimo to jsme navštívili i výstavní prostory, kde Huawei demonstruje své aktuální i vyvíjené technologie.

Tomáš: Bylo skvělé pracovat s optickými kabely. Hodně jsem toho o této technologii slyšel, ale do workshopu v Číně jsem neměl příležitost vyzkoušet si, jak se s tím pracuje. Ale i samotný systém mobilních sítí, které většina z nás denně využívá, byl velmi zajímavý.

Jak se i vy můžete dostat na stáž nejen do Huawei, ale kamkoliv jinam? Přijďte na přednášku Pavla Fóla a Tomáše Tichého v úterý 22. listopadu v 18 hodin na Fakultu elektrotechniky a informatiky.

Splnila stáž vaše očekávání a zorientovali jste se v čínštině?

Tomáš: Troufám si říct, že dokonce předčila má očekávání. Jelikož to byla má první zahraniční stáž, nevěděl jsem, co čekat, a tak má očekávání nebyla vysoká. Já osobně se hrozně rád učím nové jazyky a čínština pro mne vždy byla fascinující. Proto jsem hrozně rád za tuto příležitost, která mne kromě jiných směrů i právě v čínštině posunula o pár kroků vpřed. V blízké době rozhodně plánuji prohlubovat své znalosti čínštiny, protože si myslím, že to bude čím dál potřebnější především v mezinárodním obchodu, ale i právě v našem oboru, neboť spousty inovací přicházejí právě z Číny.

Pavel: Také jsem nevěděl co očekávat. Za Českou republiku jsme byli vůbec první parta, která měla vycestovat, a tak nebylo koho se zeptat na zkušenosti. Před odletem jsem na YouTube našel videa od studentů z jiných zemí a ty mě nabudily! Vrátil jsem se s tím, že stáž opravdu o hodně předčila mé očekávání. Pro mě byla naopak čínština jedna velká neznámá a i když nyní pár slov a znaků znám, neznámá pro mě zůstane i nadále.

Jak na tuhle zkušenost budete vzpomínat? Co vnímáte jako nejzajímavější a současně pro vás nejpřínosnější?

Pavel: Pro mě je to opravdu skvělý zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Za mě mohu říct, že celá stáž byla zajímavá a přínosná. Samozřejmě něco méně, něco naopak více, ale vcelku to tvoří jednu obrovskou nezapomenutelnou zkušenost. Co jsem však dosud nezmínil je fakt, že jsem si vytvořil nové přátele, a to i v mezinárodním měřítku. S námi zde totiž byli nejlepší studenti z Běloruska a Maroka, se kterými jsme byli celý den v kontaktu a spolupracovali i při řešení úkolů.

Tomáš: Ano, ta mezinárodní spolupráce tam byla naprosto úžasná. Vzpomínky budou určitě jen ty nejlepší. I když samozřejmě byly i horší stránky, za čas vyblednou a zbude jen to hezké, čehož stejně bylo víc. Nejzajímavější? To je těžké. Řekl bych, že to celé bylo velmi přínosné a rozhodně mě to posune v tom, že podobné příležitosti budu mnohem víc vyhledávat a nebudu se bát do toho jít naplno.

Získali jste díky stáži certifikát? Už víte, jak ho u nás využijete?

Tomáš: Ano, dostali jsme hned dva certifikáty. První za jistou úroveň a výuku čínštiny a druhý za samotnou technickou stáž. Určitě to využiji kdykoliv se budu o něco ucházet. Ať už o práci, nebo i jinou stáž. Je to jakési potvrzení, že něco umím a zároveň, že se nebojím nových a neznámých věcí, jako v tomto případě čínské kultury a celkově jiné země.

Pavel: Pro mě je hlavní ta zkušenost, než certifikát. Certifikát si samozřejmě uložím, možná dám na LinkedIn, ale to je asi tak vše.

Co vůbec předcházelo tomu, než vás na tuto stáž vybrali? Absolvovali jste nějaké výběrové řízení?

Pavel: Všemu předcházela výzva na našem studentském intranetu, kde byla informace o tom, že Huawei vyhlašuje výběrové řízení na tento projekt. Jako zájemci jsme museli poslat spolu s přihláškou také esej o našem vztahu k ICT a zároveň nahrát 2minutové video o sobě. Poté přišla informace, že jsme se dostali do druhého kola. V tomto kole bylo nutné dodat doporučující dopis z univerzity a připravit se na osobní pohovor přímo v české pobočce Huawei. Osobní pohovor byl velice příjemný a odehrával se již v menších skupinách zájemců, takže jsme měli možnost se s některými potkat. Pak už zbývalo jen čekat na finální verdikt. Úplně si vzpomínám na tu chvíli, když jsem přečetl své jméno v seznamu vybraných – bylo pondělí, snídal jsem a pročítal maily, když jsem narazil na mail s výsledky. Vyšel jsem na zahradu a zařval jsem si několikrát „jóó“. Ještě že bydlíme mimo město a jediný, kdo na mě nechápavě koukal, byl náš pes. Emoce je potřeba občas vypustit ven!

Tomáš: Přesně jak říká Pavel. Jen bych doplnil, že bylo tak nějak víc kol přihlášek. My se například hlásili už rok před konáním a chvílemi to už vypadalo marně. Rozhodně se ale vyplatilo vytrvat a být trpělivý, protože to vážně stálo za to!

Co byste doporučili studentům, kteří třeba váhají přihlásit se do podobného projektu?

Pavel: Nebojte se a chopte se jakékoliv příležitosti vycestovat nejen za studiem jinam. Neskutečně vám to otevře mysl a kromě cenných zkušeností, přátel a zážitků získáte také jakýsi nadhled, který se nedá popsat slovy. Poznáte jiné části země, jinou náturu, zvyky a v ideálním případě za to třeba nezaplatíte ani korunu. Kolem sebe vidím spoustu lidí, kteří se nějakým způsobem bojí nových věcí, nebo jsou třeba jen líní. Je potřeba myslet pozitivně, nebát se, mít trpělivost a chtít něco dokázat. To je hnací motor všech úspěšných lidí a těm patří svět.

Tomáš: Chyťte každou příležitost a nepusťte ji! Ano, někomu se může zdát i to málo, jako je esej a video v angličtině, jako příliš mnoho požadavků. Když jsem viděl výzvu na studentském intranetu, říkal jsem kamarádům z univerzity „pojedeme do Číny, přihlaste se taky“, reakce však byla skoro nulová a pak, když jsem všem psal, že budu dva týdny mimo, že to vážně vyšlo, mi všichni jen záviděli. Každá stáž, každá zkušenost se počítá. Cokoliv, co budete pak jednou zaměstnavateli moc nabídnout navíc oproti ostatním, vás posouvá blíž vysněné pozici. Jen nemít strach a udělat pro to maximum.

Co je Huawei? Společnost Huawei je předním dodavatelem síťové infrastruktury telekomunikačních operátorů a korporací a současně třetím největším výrobcem chytrých telefonů a příslušenství. Vytvořila portfolio end-to-end ICT řešení, které poskytuje zákazníkům konkurenční výhodu v oblasti telekomunikací a podnikových sítí, zařízení a cloudových řešení. Inovativní ICT řešení, produkty a služby společnosti se využívají ve více než 170 zemích a regionech a slouží více než jedné třetině světové populace. Společnost Huawei byla založena v roce 1987 a je soukromou společností plně vlastněnou svými zaměstnanci. V minulém roce zahájila v České republice program „Seeds for the Future“. Díky němu skupina deseti českých vysokoškoláků včetně dvojice studentů z Univerzity Pardubice absolvovala dvoutýdenní vzdělávací pobyt v Pekingu a Shenzenu, kde se seznámili jak s čínskou kulturou, tak především s praxí a nejnovějšími technologiemi v sídle přední světové ICT společnosti Huawei.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět