Trojice studentek z Fakulty filozofické vyzkoušela dobrovolnictví na Ukrajině

2. 05. 2016

Je jedno jestli věříte na karmu, ale v dobrovolnictví rozhodně platí, že energie, kterou do něj vložíte, se vám vrátí v podobě nezapomenutelných zážitků. A o dobrovolnictví v zahraničí to platí dvojnásobně. Pocity z praxe na Ukrajině, kterou jsem vykonávala spolu se třemi dalšími studentkami z Resocializační pedagogiky, jsou každopádně nezapomenutelné.

Po překonání všech překážek ze strany byrokracie jsme se vydaly do asi 90tisícového města Mukačevo, které leží na západě Ukrajiny, nedaleko hranic se Slovenskem. Po rozbořené silnici jsme se dostaly až do městské školy, která byla určena pro děti ze sociálně slabých a jinak problémových rodin, které v jiných školách tak nějak nechtěli. Právě s touto 15. Základní a střední školou v Mukačevu už léta spolupracuje humanitární organizace ADRA.

S hygienou na štíru

Hned po příchodu do ošumělé budovy nás praštil do nosu zápach, který rozhodně nezpůsobila žádná desinfekce nebo čisticí prostředky. Poté nám ředitel školy Jurij Holiš ukázal celou školu a prostory, které sloužily pro naše ubytování. Jelikož jsem tam byla již podruhé, nebyla jsem překvapená ze vzhledu či vybavení školy, nicméně informace o možnostech naší hygieny i mě mírně zaskočily. Pro ty, kdo zažili skautský tábor, to však může být i příjemná výzva. Poprat se s horšími životními podmínkami je skutečně cennou zkušeností.

Děti oplácely péči objetím i házením kamenů

Práce však vyváží všechny negativní podmínky způsobené nedostatkem financí. Děti jsou sice trochu živější, ale z jejich očí je vidět radost z každého okamžiku, kdy si mohou užít vaši společnost. Dokážete si představit, že musíte volat rodičům, protože jejich děti nechtějí odejít ze školy domů? Ano, i tohle se nám stalo. Ačkoliv jsme většinu času pracovaly jako vychovatelky v družině či učily děti anglicky, na české poměry byl náš vztah naprosto neprofesionální, protože nebylo možné se ubránit objetím, kterými nás děti z vděčnosti zahrnovaly. Samozřejmě ne všechny a ne vždy. Od některých lze očekávat i ránu kamenem do hlavy. Jedno krásné milé dítě mě v záchvatu vzteku pokousalo, na spolužačku přilétl kámen, nicméně s incidenty je třeba počítat a naučit se situaci vyřešit. 

Změní vás to k lepšímu

Kromě zkušeností, které získáte prostřednictvím práce, Vám tohle dobrodružství také pořádně zamotá hlavu. Začnete se zamýšlet nad svými problémy z jiné perspektivy a najednou vám dojde, jak šťastný život si vedete, jaké máte štěstí, že žijete v zemi, kde stále máme jistoty, které jinde nemají. Změní vás to k lepšímu! Poznáte jinou mentalitu, jinou kulturu, jiný život.

Samozřejmě ve volných chvílích většina dobrovolníků využívá různé možnosti, jak se bavit. Výlety do přírody či cestování po významných památkách a městech jsou mnohem jednodušší, když znáte tamní obyvatele. Ti jsou velmi vstřícní a pomohou vám k uskutečnění výletů. Pro mě byl úžasný výlet do romského ghetta, které je největší na Ukrajině. Vím, že vidět takový způsob života a zažít si pocity, které tam ve mně ti lidé vyvolali, se už nikdy nebudou opakovat. Proto je důležité chytit se každé příležitosti. Výhodou Ukrajiny je také cenová dostupnost všeho, na co si vzpomenete. Cestování v takové zemi je proto velmi levné.

Hlavní je se nebát a jít do toho

Pokud váháte nad podobným dobrodružstvím, rozhodně se vyplatí to zkusit. Jako příležitost se vám nabízí třeba tábor v Mukačevu, který každý rok pořádá humanitární společnost ADRA, výhodou je, že program je pouze na 2 týdny, takže je to ideální start. Více informací naleznete na jejich webových stránkách. Pokud nenajdete vhodný dobrovolnický program, který by vás naplňoval, je možné oslovit nějakou instituci individuálně a nebát se něco zrealizovat na vlastní pěst. 

Bc. Jana Sedláčková
studentka Fakulty filozofické UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět