Univerzita Pardubice pomáhá dobré věci. V kampusu hledá dárce krve

16. 11. 2016

Nestihli jste se zapsat do registru dárců kostní dřeně? Nevadí, pomáhat můžete i jinak. Třeba se studenty Studentské rady Univerzity Pardubice a Fakultou zdravotnických studií. Společně spustili nový projekt STUDUJ A DARUJ, jímž chtějí podpořit darování krve v Pardubickém kraji a hledají tak nové dárce nejen na univerzitní půdě mezi studenty a zaměstnanci. Pojďte do toho s námi i vy a pomozte dobré věci!

„Krev je tekutina, kterou nelze nahradit žádnými léčivými přípravky. Transfúze krve nebo jejích složek je potřebná při úrazech, závažných onemocněních nebo při operacích. V průměru každý člověk potřebuje za svůj život několikrát krevní transfúzi nebo lék vyrobený z krve,“ říká Mgr. Vít Blanař z Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice, který spolu s dalšími zaměstnanci Fakulty zdravotnických studií a se studenty ze Studentské rady Univerzity Pardubice (SRUPa) stál u zrodu projektu STUDUJ A DARUJ a který sám daruje krev pravidelně již několik let.

Zájemci se již registrují

Studenti Univerzity Pardubice přemýšleli, jak své vrstevníky motivovat k darování krve a vybídnout je přímo k činu. Na konci dubna dárcovství krve sami otestovali a překvapilo je, že to není nijak složité. Nápad logicky zastřešila jedna z fakult Univerzity Pardubice – Fakulta zdravotnických studií, která má k Pardubické nemocnici o něco blíže. A výsledkem je projekt STUDUJ A DARUJ, na jehož webových stránkách se zájemci mohou registrovat k odběru krve přes objednávkový formulář. První desítka zájemců se již přihlásila, a tak je registr dárců krve zase o něco bohatší. Rozšířit ho mohou i další zájemci, kteří mají chuť podpořit darování krve nejen na akademické půdě, ale i v Pardubickém kraji.

Darování nebolí

K darování krve se může odhodlat v podstatě kdokoliv z nás. Podmínkou je dobrý zdravotní stav, věk mezi 18 až 65 lety a váha minimálně 50 kg. Odběr krve a všechna potřebná vyšetření se pak provádějí na Transfúzní stanici v Pardubické nemocnici. „Po příchodu vyplníte dotazník, projdete vstupním vyšetřením a zkušebním odběrem, na jehož základě krev vyšetří. Samotný odběr nebolí, trvá do deseti minut a přijdete při něm celkově přibližně o půl litru krve,“ popisuje postup odběru Vít Blanař.

Pravidelné darování krve s sebou nese také mnoho výhod. „Kromě dobrého pocitu, že jste udělali něco pro druhé, budete vy sami pravidelně v kontaktu s lékařem a vždy vám důkladně vyšetří krev, takže budete vědět, že jste v pořádku. Navíc zjistíte svoji krevní skupinu, pokud ji neznáte, a kromě toho získáte i den volna navíc,“ uzavírá výčet výhod doktorand Vít Blanař.

Chcete vědět více?

Podrobné informace o průběhu darování krve jsou k dispozici na webových stránkách projektu Studuj a daruj. O prvních studentech, kteří se rozhodli darovat krev se můžete dočíst v článku Univerzita hledá dárce krve. Studuj a daruj s Fakultou zdravotnických studií, kde je také popsán krok za krokem. 

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět