Zahraniční studenti mají během semestru v Pardubicích zajímavý program

7. 06. 2016

Jeden či dva semestry tráví v zahraničí každým rokem více studentů. Řada z nich volí jako cíl své cesty také pardubický univerzitní kampus. Nejenže tu úspěšně studují, ale mají také čas na poznávání Česka. A s tím jim velmi aktivně pomáhají čeští studenti ze studentského spolku ESN Pardubice.

Pro studenty trávící svůj studijní pobyt v Pardubicích připravují ti čeští studenti zajímavý volnočasový program. Ten v letním semestru tradičně zahrnuje řadu aktivit i výletů za krásami České republiky. Od dubna do května tak čekala na studenty-cizince návštěva několika zajímavých míst.

Naše nejvyšší hora studenty láká

Na začátku dubna vyrazili se skupinkou zahraničních studentů na Sněžku. Dvoudenní výlet si spolu s několika zahraničními studenty ze sousedního Hradce Králové užili v Peci pod Sněžkou. Někteří využili možnosti zalyžovat si tu, jiní se vydali na výlet kolem Pece a cestu si zpříjemnili koulováním. V podvečer někteří ještě vyzkoušeli horolezeckou stěnu a poté si užili společný večer. V neděli všichni společně absolvovali výšlap na Sněžku. Někteří z nich si cestu pěšky zkrátili lanovkou na Růžovou horu, odkud na nejvyšší vrchol Česka pokračovali pěšky. Na vrcholku udělali společné fotky a poté se vrátili zpět do Pece. A autobusem následně zpátky do Pardubic.

Ostrava denní i noční

Na druhý květnový víkend připravili čeští studenti jeden z tradičních výletů do Ostravy, díky kterému mohli zahraniční hosté z Finska, Slovinska a Litvy poznat industriální historii tohoto regionu a zároveň i specifický charakter nočního města. Navštívili skanzen v Dolních Vítkovicích, kde společně s průvodcem prošli celým areálem a mnozí z nich vůbec poprvé slyšeli o tom, jak se vlastně připravuje železo a ocel, přičemž výklad byl vhodně svázán s ukázkami technologií a budov v areálu, a následně pak měli možnost seznámit se důkladněji s vysokou pecí a procesy spojenými s výrobou železa. Sami si vyzkoušeli cestu vsádky výtahem až na vrchol vysoké pece, odkud byla vsádka přes systém dvou zvonů vkládána do pece, stejně jako si mohli vylézt až na vrchol Boltovy věže a užili si výhled na celý region, který je překvapil hustotou továrenských komplexů i zelených ploch. Díky nádhernému počasí zahlédli i celý hřeben Moravskoslezských Beskyd.

V centru města se setkali se studenty ze sekce ESN při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava, kteří pro návštěvu pomohli připravit program v centru města, kde si studenti zahráli bojovou hru při hledání vybraných památek a informací o nich. Vítězové, kteří nalezli nejrychleji most Miloše Sýkory, byli oceněni i drobnou odměnou. Program pokračoval večeří a společensko-kulturním programem na Stodolní ulici, která je dalším ze symbolů Ostravy. Cesta prvním ranním vlakem zpět tak všem zúčastněným utekla ještě rychleji než cesta do Ostravy. Závěrem bychom rádi za podporu poděkovali Univerzitě Pardubice a za pomoc se zajištěním volnočasového programu studentům z ESN VŠB-TUO.

Studenti hráli i paintball

Den plný zábavy a her čekal na zahraniční studenty i v polovině května, kdy jeli do nedalekých Předměřic nad Labem. Počasí venkovním aktivitám přálo, a tak se hrál paintball. Zatímco někteří studenti jsou zkušenými paintballisty, jiní hráli paintball vůbec poprvé, a tak se již cestou autobusem mezi studenty rozlila atmosféra očekávání a zvědavosti. Po instruktáži si účastníci rozebrali paintballové vybavení jako oděvy, masky, zbraně a náboje, rozdělili se do týmů. Vždy soupeřily dva týmy proti sobě, dokud jeden z týmů nevyřadil ten druhý. V průběhu dne se mírně měnily varianty hry, hrálo se například Capture the Flag o to, kdo první ukořistí vlajku uprostřed hřiště a bez zásahu ji donese do domácího tábora. K dispozici byla i lukostřelba nebo šerm na kládě, v němž se odpoledne pro zájemce uskutečnil turnaj.

A co je na paintballu tak zábavného? Zkušení se k němu vrací, protože zažijí zdravou míru adrenalinu a nováčci jej chtějí vyzkoušet, ať už kvůli zážitku z týmové spolupráce, nebo chtějí zjistit, jaké je zasažení paintballovou kuličkou. Na atraktivitě výletu určitě přidal i výběr z dalších venkovních aktivit. Paintball tedy ani v tomto semestru nezklamal a stal se pro studenty opět krásnou vzpomínkou na příjemný den, který ve své na konci semestru již nové domovině prožili.

Daniela Cyrmonová, Ing. Martin Trpišovský, Markéta Kolínová
ESN Pardubice


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět