Studenti, chcete vyjet na Erasmus? Přihlášky posílejte právě teď

2. 03. 2017

Desítky pardubických vysokoškoláků odjíždějí každý rok studovat do zahraničí. Německo, Chorvatsko, Slovinsko, Island, Norsko, Estonsko, Azory, Španělsko a spousta dalších míst, kam je možné vycestovat s programem Erasmus+. Na zkušenou do zahraničí můžeš jet i ty. Stačí, když do 12. března pošleš přihlášku. Zahraniční zkušenost je totiž k nezaplacení. Tak se neboj a jdi do toho.

Studenti, kteří strávili jeden či dva semestry v zahraničí a nedávno se vrátili ze svých studijních či pracovních pobytů, navzájem sdíleli své zkušenosti a zážitky. První březnovou středu se sešli na tradičním informačním veletrhu mezinárodních mobilit Erasmus+ Day ve vestibulu Fakulty chemicko-technologické. Na stánkách lákali jiné studenty k výjezdům.

Doporučuju to všem. Jeďte na Erasmus!

Neskrývali nadšení a zájemcům ochotně radili se vším možným. Připravili je i na to, co je při výjezdu může potkat, na co si dát pozor, kde hledat bydlení, kolik stojí koleje nebo co jim změna studijního prostředí jednoduše přinese. „Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí, které se u nás v Pardubicích neučí. Dost času jsem strávil studiem, ale určitě to stálo za to. Získal jsem mnoho nových kamarádů. Doporučil bych to všem. Jeďte na Erasmus,“ nabádá k výjezdu student Fakulty elektrotechniky a informatiky Ondřej Beneš. „V Holandsku zažijete spoustu lidí. Všichni mluví anglicky. Na přednášce se nás třeba ptal, jestli ji chceme v holandštině, němčině nebo angličtině. Když jsme řekli, že v angličtině, našel anglickou prezentaci a začal prostě přednášet,“ popsal své zkušenosti se studiem v Holandsku student Petr Pozděna z Fakulty chemicko-technologické.

„Měly jsme ve výběru ještě Madeiru, ale protože jsme chtěly také cestovat, zvítězil nakonec Dubrovník. Navíc je to krásné historické město a točí se tam plno filmů. Když jsme přijely, zrovna se tam natáčely Star Wars,“ pochvalovaly si výběr cílové destinace studentky Michaela Lutrová a Eva Pakostová z Fakulty chemicko-technologické. A kladně hodnotí i studium na tamní univerzitě. „Obešly jsme si nejdříve všechny předměty, abychom viděly učitele, jakou mají angličtinu, a pak jsme se rozhodly. Rozvrh jsme měly od pondělí do čtvrtka. Někde stačila k ukončení ústní zkouška, jinde jsme psaly průběžné testy, ale to bylo zase přínosné pro velký test. Určitě nás vyučující nešetřili.“

Desítky zemí, spousty zážitků

Soutěž o nejlepší stánek i foto

Na závěr celodenního veletrhu Erasmus+ Day vyhodnotily organizátorky z Centra mezinárodních mobilit tři nejlépe připravené prezentační studentské stánky a vítěze letošní fotosoutěže. „Velmi hezky připravené stánky měli studenti z Fakulty ekonomicko-správní Lukáš Nosek, Ondřej Drápalík a Jan Žalud, kteří byli v Portugalsku a propagovali dvě univerzity v Lisabonu. Dále studentka z Fakulty filozofické Adéla Olejníková, která strávila semestr na Taiwanu. A nejlépe připravený stánek měli studenti Žaneta Vaníčková z Fakulty ekonomicko-správní a Filip Kiko z Fakulty chemicko-technologické, kteří strávili semestr v Lublani,“ vyjmenovala nejlepší stánky Mgr. Jana Voltrová z Centra mezinárodních mobilit Univerzity Pardubice.

Nejhezčí fotografie ze zahraničních pobytů se vyhlašovaly celkem čtyři. V kategorii „Lidé“ zvítězil se svou fotkou „Squatting Slavs in tracksuits during winter in Lisbon“ Ondřej Drápalík. V kategorii „Studijní život“ vyhrála Aneta Kubů s fotkou „Pro jednoho málo, pro jiného životní zážitek“. V kategorii „Příroda“ měla nejlépe hodnocenou fotografii Jana Fukasová a její fotka „Ráno mezi krátery v Sete Cidades“. Nejlepší fotografii ze zahraničního pobytu vybírali také účastníci Erasmus+ Day. Jim se nejvíc líbila fotka s názvem „Život na jiné planetě aneb islandská příroda“ autorky Kristýny Říhové.

Přihlášky se sbírají. Do 12. března

V letním semestru odjelo na Erasmus pobyt více než 50 našich studentů. V příštím akademickém roce se k nim můžeš zařadit i ty. Jediné, co pro výběrové řízení musíš udělat, je včas vyplnit a poslat svou přihlášku. Na to ještě pár dnů zbývá. „V tuto chvíli žádosti našich studentů na mezinárodní mobility realizované v programu ERASMUS+ v následujícím akademickém roce stále ještě přijímáme. Uzávěrka je v neděli 12. března. Všechny potřebné informace jsou k dispozici na Studentském intranetu v záložce Studium a stáže v zahraničí nebo se můžete stavit i u nás v Centru mezinárodních mobilit,“ doporučuje Jana Voltrová.

Univerzita Pardubice se zapojuje do evropského programu mobilit již od roku 1997. Díky získanému dokumentu „Erasmus Charter for Higher Education“, který univerzitu opravňuje k vysílání studentů do zahraničí na studentské pobyty a praktické stáže a k přijímání studentů z partnerských univerzit, je Univerzita Pardubice aktivní součástí vzdělávacího programu Evropské komise Erasmus+ minimálně do roku 2021. Pro příští akademický rok 2017/2018 má univerzita uzavřených více než 320 smluv s 215 univerzitami ve 29 zemích Evropy. 

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět