Když nemám co číst, tak si něco napíšu aneb LITCON 2017

26. 04. 2017

„Když nemám co číst, tak si něco napíšu,“ glosoval básník a vysokoškolský pedagog Jiří Studený z Katedry literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické básnický počin studentky Kateřiny Pelinkové a svojí poznámkou rozesmál posluchače v sále. Společně s dalšími kantory a studenty se ve středu 12. dubna zúčastnil literární přehlídky LITCON v Dačického domě v Kutné Hoře.

Už když se krátce po desáté hodině dopoledne přednášková místnost zaplnila studenty Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, rozlehly se sálem na přivítanou melancholické tóny ukulele, aby doprovodily sloky Balady o smrti básníkově. „Ukulele je takový návrat k tomu, že jsem kdysi docela intenzivně hrál na kytaru,“ řekl Studený, který druhý ročník akce zorganizoval. S publikem si zároveň zazpíval píseň Ohrady od Mikyho Ryvoly.

Písňový repertoár tím neskončil. Publikum nadšeně reagovalo na dvoudílné vystoupení studenta a hudebníka Petra Langra, který si písně sám skládá a doprovází se na akustickou kytaru. Na LITCONU vystoupil už podruhé, s veřejným vystupováním má zkušenosti tři roky. Hrál i například ve Vídni. „Dostal jsem se tam na Season so far, což je celosvětová komunita, která zve muzikanty z různých koutů světa,“ řekl Langr.

Literární sekci zastoupila mimo jiné studentka Aneta Plšková a další autorky, které vydaly sborník básní Ostatní ryby se ještě neprobudily. Diváci si poslechli ukázky z této sbírky. Na vydání knížky si mimo jiné studentky vydělaly autorskými čteními.

Letošní ročník obohatil i úryvek maďarského románu o bezdomovcích Třetí most, který překládá vysokoškolská pedagožka Marta Pató. Krátkou pasáž z chystaného románu z hudebního prostředí prezentoval šéfredaktor literárního čtvrtletníku Partonyma Přemysl Krejčík. „My v Partonymě tiskneme kromě známých jmen, jako je J. H. Krchovský, také studentskou tvorbu. Část redakce jsou studenti nebo pedagogové univerzity, kteří sami vydávají nejen časopisecky, ale spousta z nich má na kontě několik knih,“ uvedl Krejčík.

Odbornou práci představili vedoucí katedry literární kultury a slavistiky Miroslav Kouba se svým kolegou Ivem Říhou, kteří studovali historické kuchařky. Jejich přednášku zpestřila ochutnávka preclíků podle receptu Magdaleny Dobromily Rettigové. „Je to projekt, který má zmapovat české kuchařské knihy ze dvou úhlů pohledu, na jedné straně z dějin každodennosti, na druhé straně z dějin vývoje jazyka, vlastenectví a národního vědomí,“ vysvětlil Kouba.

Jaký byl LITCON očima Michala Čejky, studenta 2. ročníku oboru Historicko-literární studia? Poslechněte si rozhlasovou reportáž!

LITCON byl prostorem, kde autoři prezentovali také abstraktní fotografie a obrazy. Na závěr nechyběla pozvánka na projekt studentských čtení, který organizují sami posluchači univerzity. „Druhý ročník LITCONu byl vynikající, byl opravdu nabitý energií a měl takový drajv, že udržel pozornost všech nás účinkujících i diváků,“ řekl spisovatel a vysokoškolský pedagog Antonín Kudláč.

Lenka Lorencová
studentka 2. ročníku oboru Historicko-literární studia FF


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět