V burzovní hře StudentBroker byli budoucí ekonomové opět mimořádně úspěšní

27. 06. 2017

V soutěži StudentBroker mají studenti možnost naučit se obchodovat s akciemi a deriváty a zároveň změřit své síly s dalšími univerzitami a vysokými školami, jichž se do projektu přihlásilo celkem 20. Studentům naší Fakulty ekonomicko-správní se podařilo navázat na loňský úspěch svých kolegů. Ba co víc. Letošní investoři úspěch ještě vylepšili. Umístili se totiž na prvních příčkách v obou hodnocených kategoriích.

Studijní interaktivní program StudentBroker simuluje reálné obchodování na vybraných světových burzách v Německu, USA, Polsku a České republice. „Na začátku získá každý účastník jeden milion korun pro investice do českých a zahraničních akcií a padesát tisíc dolarů pro obchody s deriváty. Během letního semestru studenti s akciemi a deriváty obchodují a snaží se je co nejvíce zhodnotit,“ vysvětluje princip soutěže Ing. Josef Novotný, Ph.D., který na Fakultě ekonomicko-správní vede semináře a přednáší problematiku Finančního investování. Výsledky se po semestru vždy vyhodnotí a ti nejlepší jsou odměněni věcnou cenou. Většinou se jedná o odborné ekonomické publikace, vyhrát se dá ale i tablet. Interaktivní program pro studenty připravily RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a Fio banka.

Výhry mezi jednotlivci berou pardubičtí studenti již léta

Letos se v jarní části zapojily čtyři vysoké školy a univerzity z České republiky, které byly mezi sebou hodnoceny. „Hodnocení mezi jednotlivými studenty bylo pro naši univerzitu mimořádně příznivé. V rámci obchodování s deriváty se do první pětky dostaly hned čtyři hráčky, které obsadily první, druhé, čtvrté a páté místo,“ pochvaluje si výsledky dr. Novotný. „Nejlepší účastnice s přihlašovacím jménem Charvátová, která skončila na prvním místě z naší Univerzity Pardubice, zhodnotila svoje derivátové obchody o 112,86 % a získala hodnotnou cenu v podobě tabletu,“ dodává.

V rámci akciových trhů se do první pětky dostaly hned tři hráčky, když obsadily první, druhou a třetí příčku. „Nejlepší účastnicí a zároveň i vítězkou se stala studentka s přihlašovacím jménem Navrátilová z Univerzity Pardubice, která disponovala majetkem ve výši 1 124 651 Kč a získala hodnotnou cenu opět v podobě tabletu včetně odborné ekonomické publikace taktéž od společnosti Fio,“ přidává další fakultní úspěch dr. Novotný. Všem úspěšným studentům byly předány ceny včetně finanční odměny za reprezentaci fakulty za účasti paní děkanky docentky Romany Provazníkové.

Studenti Univerzity Pardubice se do programu StudentBroker zapojili i v předchozích letech a mezi jednotlivci byli vždy úspěšní. V roce 2012, 2013, 2014, 2015 a 2016 vždy dosáhli na hodnocená místa v obou kategoriích.  

Přes StudentBroker vede cesta k zaměstnání a osobní kariéře

Tato burzovní hra dále otevírá některým studentům brány zaměstnání nejen ve společnosti Fio, ale i v dalších finančních institucích. Spolupráce se společností Fio je na vysoké profesionální úrovni. „Dokládají to pracovní výkony již zaměstnaných absolventů v uvedené společnosti, kteří se významně podílejí na úspěchu této společnosti, včetně nových absolventů, kteří jsou posíláni pravidelně na pracovní pohovory,“ uzavírá dr. Novotný.

Mgr. Nela Dosedělová
Fakulta ekonomicko-správní UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět