Španělský student našel na Univerzitě Pardubice opět chuť ke studiu chemie

12. 07. 2017

Student Martín David Pruna Ruiz strávil v Pardubicích jeden semestr svého života. Když si vybíral cílovou destinaci, uvažoval i o Velké Británii nebo Itálii. Nakonec zvítězila Česká republika a naše Univerzita Pardubice. S programem Erasmus vycestoval poprvé a v Pardubicích byl maximálně spokojený. Našel tu znovu touhu studovat chemii a na čas se stal platným členem skupiny Flamenco Pardubice.

Martín pochází z městečka Marchena, které leží nedaleko Sevilly v jižní části Španělska, kde na tamní univerzitě studuje chemickou fakultu. Když se rozhodl vycestovat za studiem do zahraničí s programem Erasmus, fakulta mu nabídla několik míst. Chtěl takové, které tolik nezná, a Česká republika mu z nabídky připadala nejzajímavější. „Když jsem »googlil« Pardubice a uviděl tu krajinu a architekturu města a budov, zamiloval jsem se,“ říká student Martín Ruiz, který během studia jednoduše potřeboval „změnit vzduch“.

Studovalo se mu u nás dobře

Jeden semestr strávil Martín na Fakultě chemicko-technologické. „Náš systém je velmi odlišný. Nemáme například ústní zkoušky. V našich kurzech je mnoho studentů, v některých skupinách je nás dokonce i 40. A tady jsem absolvoval kurz, kde nás bylo 10 studentů. I výuka a program jsou tomu přizpůsobeny,“ říká. Během semestru docházel na pět předmětů vyučovaných v angličtině. Velmi ho zaujal například kurz věnovaný imunologii a imunochemickým metodám. Pobyt v Pardubicích mu také znovu pomohl najít motivaci ke studiu chemie, kterou postupně ztrácel, a začal unikat ke svému velkému koníčku – flamencu.

Čas na poznávání a koníčky 

Tomu se mohl věnovat i během pobytu v Pardubicích. „Jen jsem napsal na facebook Flamenco Pardubice a poslal e-mail majitelce Lence. Domluvili jsme se a pak už jsme si jen vyměňovali znalosti o flamencu a probírali je s tanečníky v jejím studiu,“ vzpomíná Martín. Dokonce se podílel na jednom společném vystoupení, při němž si přítomné publikum okamžitě získal.

Kromě studia a flamenca se Martín zapojil i do řady aktivit studentského spolku ESN Pardubice. Rád vzpomíná třeba na Dinner in the Dark, Czech National Evening, Welcome Party, Halloween Party a další aktivity. Organizovaných výletů se ale neúčastnil, chtěl si Česko procestovat radši sám. Spolu s dalšími dvěma kamarády se také přihlásil do soutěže Czech It Challenge, v níž se umístili na třetím místě.

Pardubice doporučuju!

Se studiem i životem v kampusu byl spokojený. I když začátek nebyl jednoduchý. „S některými místními obyvateli jsem se nedomluvil anglicky. Udělal jsem chybu při nákupu jízdenky a nemohl jsem najít někoho, kdo by mi pomohl. Musel jsem navštívit místní dopravní podnik a své chování vysvětlit. Pokutu jsem ale stejně musel zaplatit. A jedno jsem se naučil: 1 jízdenka = 1 autobus. Dneska už se tomuto příběhu směju, ale byla to taková hořká zkušenost,“ popsal svůj zážitek s pardubickým dopravním podnikem Martín.

I tak na otázku, zda by Univerzitu Pardubice doporučil svým kamarádům, odpověděl jasné ANO. „Je to příjemné místo. Adaptace v odlišné kultuře je na začátku vždy těžká, ale Pardubice mi to usnadnily, město je docela klidné a vše, co potřebujete, je opravdu blízko. Lidé jsou velmi ochotní. Pocházím ze silné středomořské kultury a charakter lidí se liší. Flamenco a hudba mi pomohly pochopit, že jsme si podobní. Je fajn, když hledám na mapě a vidím, kde všude mám přátele. Cítil jsem, že jsem tu měl druhý domov. Mám jen slova vděčnosti,“ uzavírá svou zkušenost se studiem a pobytem na Univerzitě Pardubice španělský student.

 

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět