Student dopravní fakulty inicioval vzpomínkový věnec pro letce Kašpara

7. 03. 2017

Ve čtvrtek 2. března uplynulo 90 let od úmrtí prvního českého letce a pardubického rodáka Jana Kašpara. Jeho památku uctili také studenti pardubické Dopravní fakulty Jana Pernera. Společně položili u hrobu aviatika vzpomínkový věnec a zúčastnili se i průvodu směřujícího k jeho nové soše umístěné na třídě Míru.

Připojení k pietní akci na dopravní fakultě inicioval student prvního ročníku Ondřej Mach. Ten stál rovněž za nápadem společného vzpomínkového věnce, na jehož pořízení přispěli studenti i akademičtí pracovníci fakulty. Celou akci zaštítil na fakultě také sám děkan docent Libor Švadlenka. Samotnému uctění památky u rodinné hrobky Jana Kašpara byli na Městských hřbitovech v Pardubicích přítomni také předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk i hlavní představitelé města Pardubice.

Děkujeme všem – jak studentům, tak akademikům, kteří na pietní věnec přispěli.

Rozhovor o studentské iniciativě najdete také v reportáži Východočeské televize V1  v čase 6:45.    

O Janu Kašparovi

První český aviatik Jan Kašpar (1883–1927) se narodil 20. května 1883 v Pardubicích v rodině hoteliéra Františka Kašpara, majitele proslulého hotelu Veselka. Po studiích na pardubické reálce odešel do Prahy na Vysoké učení technické, kde získal titul inženýr. V březnu 1909 nastoupil do mladoboleslavské automobilky Laurin a Klement, kterou 1. července opustil, vrátil se do Pardubic a začal sestrojovat vlastní letadla. První dálkový přelet z Pardubic do Prahy se mu vydařil 13. května 1911.

Hana Coufalová, DiS.
Oddělení pro vnitřní záležitosti a rozvoj DFJP


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět