Studenti a pedagogové Fakulty filozofické společně přivítali jaro

2. 05. 2017

Vítání jara v období Velikonoc není asi nic neobvyklého. Neobvyklé ovšem je, že na naší domovské univerzitě jaro přivítali studenti společně s pedagogy. Po úspěšném vánočním večírku jsme se my studenti z ústavu historických věd a katedry literární kultury a slavistiky rozhodli uspořádat další „večírek“ v podobném duchu – a proč při té příležitosti nepřivítat jaro, na které tak všichni čekáme?

Večírek se uskutečnil v úterý 11. dubna od pěti hodin v salónku studentského klubu Áčko. Jelikož jsme přece jen součástí akademické obce, nebylo by nám hodno sejít se jen tak nad pivem v hospodě. Proto byl připraven kulturní program, který měl návštěvníky nejen pobavit, ale také poučit. Večer byl zahájen čtyřmi příspěvky na téma jaro, mládí či Velikonoce a mezi řečníky se objevili dva pedagogové a dva studenti. Tuto příspěvkovou část otevřela Bc. Nela Morchová svým referátem s názvem Poslové jara. Prostřednictvím symboliky rostlin vstoupila na půdu lidové kultury a zároveň nám ukázala jejich praktické využití v kuchyni i v léčitelství v dnešním uspěchaném světě. „Většinu těch bylinek znám, ale nevěděl jsem, k čemu všemu se dají využít,“ okomentoval příspěvek Adam Hovězák, student bakalářského oboru Kulturní dějiny. „Jen mě vyděsila část o pampeliškách, jsem alergik,“ dodal ještě pobaveně.

Mluvilo se o mládí i velikonočních zvycích

S druhým příspěvkem vystoupil doc. Jiří Kubeš. Zaměřil se na mládí v raném novověku a vyvrátil nám tak dosavadní mýty vyplývající z obrazové kultury, kde jsou malé děti obvykle znázorněny v naškrobených šatičkách. Na příkladu dvou instrukcí pro vychovatele šlechtických dětí představil také jejich denní program, v němž se jen zřídkakdy nacházel volný prostor pro hraní. „Nejvíc jsem byla překvapená z toho, kolikrát denně se šlechtické děti modlily. Kde na to braly čas?“ divila se Helena Staufčíková, studentka magisterského stupně.

Pokud si někteří mysleli, že velikonoční zvyky jsou u našeho polského souseda identické, pak se mohl přesvědčit o opaku při referátu Bc. Michaely Ditrichové, která sice poukázala na podobnosti, ale ukázala nám mnoho zvyků, o nichž většina posluchačů nikdy ani neslyšela. Výživná debata se strhla po příspěvku dr. Zbyňka Vydry. Po jeho vystoupení o specifickém fenoménu velikonočních vajec Fabergé (tradiční velikonoční dar carských Romanovců) diskuze dospěla až k postoji cara Mikuláše II. k petrohradské a moskevské tradici pod vlivem ideologie romanovské dynastie. „Za tento večírek jsem moc rád. Diskuze po příspěvku dr. Vydry ukázala, že studenti a pedagogové spolu dokáží skvěle debatovat a doplňovat se,“ prohlásil spokojeně dr. Michal Téra působící na katedře literární kultury a slavistiky.

Povídání zpestřily hádanky dětských tváří i „věštící“ koláč

Aby si posluchači mohli na chvíli vydechnout a zasmát se, byly příspěvky proloženy „poznávačkou“. A jelikož je jaro symbolem mládí, nerozpoznávali nic jiného než dětské fotky našich pedagogů. O své dětské fotky se s námi podělili doc. Marie Macková, doc. Tomáš Jiránek, doc. Pavel Panoch, doc. Jiří Kubeš, doc. Martin Čapský, dr. Marta Pató, dr. Michal Téra a Mgr. Gabriela Gańczarczyk, za což jim velmi děkujeme. Nejen studenti, ale také sami pedagogové byli nadšení z dětských fotek svých kolegů a jejich rozpoznávání napomohlo k příjemné a přátelské atmosféře, která panovala po celý večer. „Uvolněný přístup učitelů a studentů dodal tomuto setkání srdečného ducha,“ okomentovala večer Aneta Rýdlová, studentka bakalářského oboru slavistiky.

Pro naše hosty jsme si také přichystali „věštící koláč“. Podle francouzské tradice se do desertu zapeče kovová drobnost, často figurky, ale i mince nebo jiné předměty. Koláč se poté rozkrájí a ten, kdo při jídle narazí na zapečený peníz, bude mít štěstí, úspěch a dostatek financí po zbytek roku. Na Velikonočním vítání jara měli šanci na úspěšný rok tři účastníci, neboť mince byly zapečené tři. Všechny nalezli studenti, tak snad se věštba vyplní a přinese jim štěstí hlavně u neúprosně se blížících zkoušek. „Peníz jsem našel jako první ze tří šťastlivců. Jsem zvědavý, kdy mi na účtu přistane první milion,“ smál se Adam Hovězák.

Program zakončila dražba vzácných předmětů

Poslední součástí večera pak byla aukce osobních věcí, které nám darovali naši pedagogové. „Aukce se změnila v nelítostný boj… No, ještě že je tak blízko bankomat,“ smála se Zuzana Kuželová, studentka bakalářského oboru slavistiky. Celkem se jednalo o dvanáct aukčních položek, které nám věnovali prof. Milena Lenderová, prof. Petr Vorel, doc. Marie Macková, doc. Tomáš Jiránek, doc. Pavel Panoch, doc. Jiří Kubeš, dr. Marta Pató, dr. Michal Téra, dr. Vítězslav Prchal, dr. Antonín Kudláč, dr. Zbyněk Vydra a dr. Vladan Hanulík. Za tyto dary jsme opravdu velmi vděční. Vydělané peníze použijeme na další studentskou akci, která tak prvně nebude muset být pořádaná za finanční podpory ústavu historických věd. Mimoto, při aukci těchto věcí panovala výborná nálada doplněná množstvím humorných narážek a vtipů, což dopomohlo k pocitu sounáležitosti mezi studenty a pedagogy. „Z akce jsem si odnesla snídani a talíř, stálo mě to stovku,“ řekla spokojeně Bc. Markéta Kebrtová, studentka magisterského stupně.

Odpoledne plné přátelské nálady i plodné diskuse

Po skončení kulturně-naučného programu jsme si pak společně sedli k pivu, spokojení, že učenecké zábavě bylo učiněno zadost. Na tomto místě se pak sluší poděkovat všem zúčastněným osobám – přednášejícím, že si udělali čas a napsali svůj příspěvek, pedagogům, že našli své fotky z dětství či přispěli osobním předmětem do aukce, našim spolužačkám a spolužákům, že nám pomohli akci přichystat, a všem, co se přišli podívat, protože bez nich by nemělo smysl večírek pořádat. Za nás můžeme jednomyslně říct, že tak příjemnou a přátelskou náladu jsme dlouho nezažily a budeme na ni rády vzpomínat.

Bc. Nela Michalicová a Bc. Michaela Ditrichová
studentky navazujícího magisterského oboru Kulturní dějiny


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět