Napsala o tuberkulóze „diplomku“. Teď studentka Šárka Rábová chystá monografii

18. 04. 2017

Velkého úspěchu dosáhla studentka Ústavu historických věd Fakulty filozofické Šárka Caitlín Rábová, když svou diplomovou práci „Kulturní reflexe tuberkulózy v českých zemích 1800–1945“ přihlásila do studentské soutěže Nakladatelství Academia. Chtěla jen zjistit, co si o práci myslí odborníci. Ti ji odměnili prvním místem a autorka tak nyní pracuje na své první vědecké monografii. Vyjít by měla příští rok.

„Ocenění si velmi vážím. Pro mě osobně je to obrovská motivace do budoucna a důkaz, že svou práci dělám dobře. Nakladatelství Academia je prestižní a já jsem moc ráda, že právě u nich vyjde má první kniha. Nikdy by mě přitom nenapadlo, že k tomu dojde tak brzy,“ popisuje nadšeně svůj úspěch studentka Šárka Caitlín Rábová, která momentálně studuje na Fakultě filozofické v doktorském programu. Přihlásit diplomovou práci do soutěže přiměl Šárku vedoucí její práce Mgr. Vladan Hanulík, Ph.D., z Ústavu historických věd Fakulty filozofické. Ona sama vnímala soutěž jako příležitost. Zajímalo ji totiž, co si o práci myslí odborná porota, a současně ji lákala představa vydání své vlastní knihy. A to se jí právě plní.

Nabídla netradiční pohled na tuberkulózu

Práce s názvem „Kulturní reflexe tuberkulózy v českých zemích 1800–1945“ přináší problematiku tuberkulózy poněkud odlišně, než tomu bylo v českém prostředí doposud. Existuje tu sice celá řada publikací, ale ty se nemoci věnují z medicínského hlediska. „Moje práce tuto chorobu nahlíží z mnoha úhlů pohledu. Nevyhnula jsem se základnímu výzkumu diagnostických a léčebných prostředků, především mě ale zajímalo, jaké dopady měla nemoc na společnost, tedy jak ji lidé vnímali, jaké pocity v nich vyvolávala, jaký byl obraz typického tuberkulózního pacienta, jestli se lidé tuberkulózních báli atd. Sledovala jsem rovněž každodenní život pacienta v protituberkulózním sanatoriu, který jsem pak demonstrovala na jedné konkrétní léčebně – Hamzově dětské léčebně v Luži,“ přibližuje své pojetí tématu studentka. Celá práce pro ni byla hodně zajímavá a sledovala například také odraz tuberkulózy v dobové krásné literatuře. „Byla to pro mě nová práce, s krásnou literaturou je třeba pracovat odlišně, než je klasický historik zvyklý. Je třeba číst více mezi řádky, zároveň Vám ale umožňuje větší kreativitu,“ doplňuje.

Studentku zaujal koncept sociálních dějin medicíny

Při výběru tématu Šárku Rábovou hodně inspirovaly přednášky doktora Vladana Hanulíka. Během bakalářského studia navštěvovala kurz Dějiny lázní, kde se poprvé blíže setkala s konceptem sociálních dějin medicíny a společně vybrali právě tuberkulózu. „V zahraničí totiž existuje celá řada prací, které tuberkulózu pod vlivem moderních metod a trendů nahlíží z hlediska její sociální reflexe. Pokusila jsem se o to samé pro české prostředí,“ zdůvodňuje výběr tématu studentka Šárka Rábová. Tuto nemoc vnímá jako velmi silné téma, které ale zdaleka ještě nevytěžila. Již nyní se těší na další nové poznatky, jelikož téma hodlá rozvíjet i ve své disertační práci. Nyní však svou pozornost upírá na práci s původním textem vítězné diplomové práce. Chystá totiž svou první monografii, která by měla vyjít během příštího roku právě v Nakladatelství Academia jako odměna za první místo ve studentské soutěži. Šárka tak současně doufá, že nebude její poslední knihou.

Vítězové Cen Nakladatelství Academia byli vyhlášeni 20. března. Studentka Šárka Rábová zvítězila v kategorii Studentská soutěž Nakladatelství Academia, v níž byla za vítěznou vyhlášena její diplomová práce „Kulturní reflexe tuberkulózy v českých zemích 1800–1945“, kterou obhájila na Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice v roce 2016. Autorka tím získala právo na vydání diplomové práce v podobě vědecké monografie v Nakladatelství Academia, kterou si osobně převezme za rok na slavnostním vyhlášení cen Academia. V 5. ročníku Studentské soutěže bylo celkem přihlášeno 40 diplomových prací, které hodnotila šestnáctičlenná odborná porota. Více informací o soutěži k dispozici na webu Nakladatelství Academia.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět