Zahraniční studenti poznávají krásy Česka. Poprvé jich na výlet vyrazilo více než sto

1. 12. 2017

Se začátkem podzimu se do pardubického kampusu nestěhují jen stovky mladých Čechů a Slováků ze všech koutů bývalého Československa, ale zabydlují se tu i zahraniční studenti z celého světa, kteří na Univerzitu Pardubice přijíždějí na zahraniční studijní pobyty. O jejich potřeby se dlouhodobě stará studentské sdružení ESN Pardubice, které je v novém prostředí doprovází. Chystá pro ně i řadu volnočasových aktivit.

Všeobecně zahraniční studijní pobyt často bývá spojován spíše se společensko-kulturní zábavou v místě studia, proti tomuto předsudku každoročně ESN Pardubice úspěšně bojuje organizací turistických výletů do přírody. Přestože říjen bývá v České republice tradičně pošmourným obdobím s množstvím deště, nezastavila nepřízeň počasí studenty z ESN Pardubice a „jejich“ zahraniční studenty od výletu do Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály a o pár dnů později od další túry.

Výletní rekord v počtu účastníků

Letošní 8. říjen se zapíše zlatým písmem do historie našeho studentského spolku, neboť poprvé jsme zorganizovali výlet, na který vyrazilo nakonec 102 účastníků. Většinu z nich tvořili pardubičtí zahraniční studenti, ale k výpravě se přidalo i 12 zahraničních studentů z Hradce Králové v rámci spolupráce s tamním studentským spolkem obdobného zaměření. Celodenní výlet začal ráno na pardubickém nádraží, odkud vlak účastníky pohodlně odvezl do stanice Adršpach. Turistický pochod provedl studenty Adršpašskými skalami přes nejzajímavější místa tohoto skalního města – skalní útvary Starosta a Starostová, Milenci i vyhlídku na skalní panorama včetně drobné zacházky na poetické Sloní náměstí. Déšť, který s různou intenzitou provázel studenty celý den, o sobě dal nejvíce vědět bohužel právě při projížďce loďkou po Adršpašském skalním jezírku. Nevšední zážitek přesto nepokazil, a tak cesta pokračovala Vlčí roklí, spojující obě skalní města. V teplickém skalním městě pak čekal aktivnější studenty další okruh kolem skalních stěn, ti unavenější či deštěm zmoženější pak už zamířili rovnou do města Teplice nad Metují. Při večeři s tradiční českou kuchyní v teplické restauraci se pak obě skupiny opět setkaly a vydaly se zpět do Pardubic.

Počasí příliš nepřálo ani výletu do Moravského krasu

Předpověď počasí slibovala nevlídnou, větrnou a deštivou neděli i pro náš další výlet. A první překážky, způsobené poryvy větru, se vyskytly již při cestě vlakem směr Blansko. Lokální dopravní omezení způsobila v konečném důsledku skoro hodinové zpoždění. Všechno se ale podařilo zachránit a okolo poledne již účastníci výletu obdivovali 138 m hlubokou propast Macocha, obohaceni krátkou informací o mytologickém původu jména propasti i geologickém původu celého Moravského krasu. Sestoupili jsme k Punkevním jeskyním, kde si pozornost fotografů samozřejmě zasloužily krápníky různých typů, tvarů i velikostí. Dlouho očekávaná plavba na dvou lodičkách po ponorné řece Punkvě nás zavedla až do perly Punkevních jeskyní, Masarykova dómu. Naše síly, především ty morální, prověřil následně vytrvalý déšť. Posilnění obědem ve Skalním mlýnu jsme pak vystoupali z údolí Pustého žlebu až k vesničce Těchov, kde se přibližně polovina skupiny, ať už následkem únavy či promoknutí odpojila a vyčkala na autobus zpět do Blanska. Ti odvážnější a vytrvalejší se vydali ještě na závěrečný 7kilometrový pochod k Blansku, který doprovázel drobný déšť a v poslední fázi také šero přecházející v tmu nedělního večera. Závěrečné dobrodružství výletu pak představovalo vyčkání na zpáteční vlak, jehož odjezd byl vzhledem k celodennímu problematickému provozu neustále velkou neznámou. Nakonec ale vše dobře dopadlo a okolo desáté hodiny večer jsme všichni dorazili v dobré náladě zpět do Pardubic.

Jaroslav Cetkovský, Martin Trpišovský
ESN Pardubice


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět