Spisovatel Jáchym Topol navštívil Pardubice. Četl ze svého aktuálního románu

14. 05. 2018

V úterý 24. dubna vystoupil v pardubickém Divadle 29 spisovatel Jáchym Topol se svým autorským čtením. Studentům Univerzity Pardubice i návštěvníkům z řad veřejnosti představil svou nejnovější knihu – román Citlivý člověk. Akce proběhla v rámci série kulturních událostí připomínajících sté výročí od založení Československa, pořádaných Fakultou filozofickou Univerzity Pardubice.

Jáchym Topol patří mezi nejvýraznější současné české spisovatele, ačkoli na literární scéně působí již více než dvě desítky let. Začínal jako textař známé undergroundové kapely Psí vojáci, v níž zpíval a hrál na klavír jeho bratr Filip. Na počátku devadesátých let vydal dvě sbírky poezie, některé jeho básnické texty zhudebnil Michal Pavlíček a nazpívala Monika Načeva. Výraznější úspěch se dostavil roku 1994, kdy vyšel jeho rozsáhlý román Sestra, dodnes považovaný za jedno z přelomových děl české literatury devadesátých let. Od té doby vydal dalších šest prozaických knih. Nejnovější román Citlivý člověk je výsledkem několikaleté práce, od předchozí Topolovy prózy (novely Chladnou zemí) jej dělí osm roků.

Topol a jeho literární rodina

„Kniha Citlivý člověk mě pořád baví,“ glosoval sám autor fakt, že i více než rok po vydání knihy ho stále těší číst z ní publiku po celé republice. Na každé místo, kde s románem vystoupil, má ve svém výtisku Citlivého člověka památku v podobě razítka, které mu tentokrát přibylo i v Pardubicích. Spisovatele uvedl v plném sále Divadla 29 dramaturg Jaroslav Horecký, který mimo jiné připomněl Topolův význam pro českou literaturu. Řeč přišla samozřejmě také na další literáty v Topolově rodině. Kromě bratra Filipa (hudebníka a básníka) a otce Josefa (dramatika a básníka) zejména na dědečka Jáchyma Topola Karla Schulze – právě s jeho způsobem psaní cítí Jáchym Topol největší spřízněnost.

Jáchym Topol na začátku programu představil časopis Revolver Revue, s nímž je nerozlučně spjatý a rozdal návštěvníkům akce několik výtisků. Než se pustil do samotného čtení ukázek z Citlivého člověka, vzpomenul i na svou poslední návštěvu Pardubic, k níž došlo vlastně omylem.

Historky kolem Citlivého člověka

Dále návštěvníkům doporučil české knihy z poslední doby, které ho zaujaly coby čtenáře a kritika. Následně přečetl dvě delší ukázky z románu Citlivý člověk a prozatím nepublikovanou povídku. Mezi jednotlivými ukázkami zaujal publikum několika zábavnými historkami. Například o procesu vzniku románu Citlivý člověk. Ten původně plánoval jako krátkou povídku, jež se ovšem vymkla kontrole (pozn.: román čítá 360 stran). Po skončení programu Topol ochotně podepisoval své knihy mnohým zájemcům z řad publika.

Toto setkání bylo dalším z řady podniků, na nichž Fakulta filozofická spolupracuje s jinými pardubickými kulturními a vzdělávacími institucemi, tentokrát tedy s Divadlem D29. Akce byla uvedena v rámci projektu Textconnection 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice; dále v rámci projektu „Budování slovem?“ – cyklu autorských čtení a besed se současnými osobnostmi české literární scény. Byla podpořena z dotačního programu MŠMT pro veřejné vysoké školy pro připomínku státních výročí v roce 2018 – „Společné století“.

Bc. Aneta Plšková, studentka oboru Kulturní dějiny na FF UPa
Mgr. Přemysl Krejčík, doktorand Ústavu historických věd FF UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět