Litcon se nesl v duchu čtení, hudby i kulinářského zážitku

17. 05. 2018

Studenti a akademici katedry literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické se potřetí sešli v Kutné Hoře, aby představili svou tvorbu. Akce s názvem Litcon nabídla pestrou škálu vystoupení a nechyběly přednášky na různá literární témata ani autorská čtení, ale také hudební vystoupení, která oživila sál Dačického domu.

Celým programem provázel vysokoškolský pedagog Jiří Studený, který jednak uváděl jednotlivá vystoupení a představoval účinkující, ale také zpestřil celý program svým vystoupením, a to jak literárním, tak hudebním. Na úvod zazněla píseň Agnes, kterou si zazpívali všichni společně. Jiří Studený přispěl také autorským čtením ze svých básnických sbírek.

Literatura a hudba ruku v ruce

Hudební scénu obohatily také vystoupení studentů historicko-literárních studií. Ani letos nechyběla pěvecká vložka studenta Petra Langra, který se doprovází na kytaru a skládá si vlastní písně. Jiným hudebním vystoupením pak bylo duo studentek Terezy Doležalové a Terezy Mičiakové. „Litcon na mě působí jako velice zajímavá a pestrá akce a líbí se mi, jak se tady propojuje věda a umění. Ten program je velmi dobře strukturovaný,“ vyjádřila se k programu Tereza Doležalová.

Z literární oblasti dále zazněly příspěvky doktora Iva Říhy o díle Jáchyma Topola nebo Michala Téry, který přispěl poznatky z ruského prostředí a svůj projev věnoval významným ruským umělcům. Trochu jinému odvětví se věnoval Miroslav Kouba, který si připravil prezentaci na kuchařská řemesla z období první republiky a nabídl také ochutnávku Republikánských řezů.

Ukázky literárních děl i fotografií

Speciálním hostem Litconu byl básník Slavomír Kudláček, který přečetl několik ukázek z vlastní básnické tvorby. V literární sekci přispěly také studenti bakalářského a doktorského studia – Aneta Plšková a Přemysl Krejčík, kteří představili svou společnou básnickou tvorbu. Klára Macounová se zase podělila o svůj cestovatelský zážitek z Nepálu a na ukázku přinesla vlastní fotografie, kterými přiblížila cestovní ruch dané destinace. A nakonec svou tvůrčí činností přispěla studentka Kateřina Pelinková, která představila formou rozhovoru nevšední tvorbu, které se věnuje. Kateřina tvoří videa z různých animací, které ji k sobě dohromady ladí, a tuto tvorbu pojmenovala jako tzv. „abstraktní video koláž“.

Celodenní program Litconu byl předem stanovený, přesto měla akce volný vývoj a vystoupení byla i částečně improvizovaná, a tak byla atmosféra velmi odlehčená. „Jedna z vlastností téhle akce je, že má být spontánní, takzvaně, jak se říká, autentická, čili mám připraveno několik účinkujících, ale nijak s nimi neprobírám, co budou číst a jak to budou směřovat,' podotkl Jiří Studený. Litcon 2018 tak nezměnil svou podobu a všichni vystupující dostali možnost vyjádřit se v různých odvětvích a předvést své tvůrčí činnosti.

Andrea Kubantová
studentka bakalářského studia oboru Historicko-literární studia FF UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět