Studenti Fakulty ekonomicko-správní vyhráli největší manažerskou soutěž na světě Global Management Challenge

7. 06. 2018

Největší manažerská soutěž světa v řízení virtuálních firem Global Management Challenge se letos konala v Dubaji. Prvenství si přivezl český tým Answer 42 ve složení Ing. Lucie Jelínková, Ph.D., Ing. Lukáš Kruml, Ph.D., a Ing. Michal Vilímek. Všichni jsou absolventy-studenty Fakulty ekonomicko-správní.

Soutěž Global Management Challenge je celosvětově považována za největší a nejznámější simulaci ve strategickém řízení firmy, ve které proti sobě na virtuálním trhu soutěží studentské týmy se snahou získat nejlepší ocenění firmy na trhu.

Soutěží třicet tisíc lidí – dva tisíce týmů

Letošního 39. ročníku celosvětové soutěže se účastnilo na třicet tisíc lidí z 20 zemí světa včetně Ruska, Číny, Spojených Emirátů, Kuvajtu, Brazílie, Indie nebo Keni, ale také právě z České republiky. Pardubický tým ve složení Lucie Jelínková, Lukáš Kruml a Michal Vilímek zvítězil, a výrazně tak zhodnotil svůj loňský úspěch a šesté místo.

Jen v Číně se do soutěže zapojilo přes 2000 týmů a v Rusku ještě o tisícovku více. Přes národní finále a mezinárodní semifinále postoupí do závěrečného celosvětového finále pouhých osm týmů. Každý soutěžní tým je složený z tří až pěti členů.

Vyrovnané finále do poslední chvíle

Český, respektive pardubický, tým Answer 42 se po úspěšném loňském šestém místě dokázal nejen probojovat do celosvětového finále opět i letos, ale dosáhl na metu nejvyšší a nechal za sebou právě všechny světové velmoci i největší favority. Průběh celého finále byl přitom neskutečně vyrovnaný a do poslední chvíle nebylo jasné, kdo si vítězství odnese. Druhé místo patří Číně, třetí příčku obsadilo Macao. Na dalších pozicích skončily Estonsko, Rusko, Slovensko, Keňa a Španělsko.

Členové českého týmu Ing. Lucie Jelínková, Ph.D. a Ing. Lukáš Kruml, Ph.D., jsou loňští absolventi doktorského studia pardubické Fakulty ekonomicko-správní. Ing. Michal Vilímek ve studiu na fakultě ještě pokračuje v dalším kombinovaném studiu. Loňská zkušenost a šesté místo týmu ve světovém finále i možnost studovat MBA na City University of Seattle, kterou vítězové národní kola získali vloni od organizátora soutěže v České republice, Vysoká školy finanční a správní, se letos přetavilo v celosvětové vítězství.

Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice zapojuje své studenty do této soutěže od roku 2006 a své aktivní studenty v účasti podporuje, a to i díky předmětu Teorie her, v rámci něhož se mají studenti možnost na národní kolo soutěže odborně připravovat.

Co je soutěž Global Management Challenge

Soutěž Global Management Challenge ověřuje teoretické i praktické manažerské dovednosti studentů a současně je učí nést důsledky svých rozhodnutí. Jen na nich totiž záleží, zda virtuální firma, kterou řídí, uspěje na vybraných trzích. Mezinárodní finále soutěže se letos konalo v polovině dubna v Dubaji. Česká republika se účastní této soutěže od roku 2001. Organizátorem soutěže v ČR i SR byla v posledních letech Vysoká škola finanční a správní, o.p.s. Organizátorem letošního ročníku soutěže v České republice byla společnost CloudHead s.r.o., hlavním partnerem bylo Ernst & Young.

Bc. Věra Přibylová