Naši studenti nejsou lhostejní k dění ve společnosti. Připojili se k akci #VyjdiVen

20. 03. 2018

K protestní akci pražských studentů DAMU se připojili i studenti Univerzity Pardubice. Skupina studentů Fakulty filozofické sezvala příznivce akce Vyjdi ven v pardubickém univerzitním kampusu k Lavičce Václava Havla. Společně tak vyjádřili podporu potřebě obrany ústavních a společenských zvyklostí a hodnot. K akci se připojili i naši studenti Fakulty restaurování v Litomyšli, kteří také vyšli do ulic.

Pardubický protest studentů u Lavičky Václava Havla v atriu výukového areálu pardubického univerzitního kampusu ve Studentské ulici podpořily ve čtvrtek 15. března skoro dvě stovky studentů, zaměstnanců i lidí mimo univerzitu. Symbolicky se sešli u Lavičky Václava Havla. Připojili se tak k celostátní stávce, aby vyjádřili podporu potřebě obrany ústavních a společenských zvyklostí a hodnot a přihlásili se svým podpisem ke zveřejněné výzvě.

#VyjdiVen aneb O co jde

Vyzýváme všechny občany, a především studenty vysokých i středních škol, aby společně s námi ve čtvrtek 15. 3., na Mezinárodní den proti policejní brutalitě, v pravé poledne vyšli ven ze škol, tříd a pracovišť na výstražnou stávku studentstva.

Výstražnou stávkou vyzýváme ústavní představitele České republiky, jmenovitě prezidenta České republiky, premiéra České republiky a Parlament České republiky k obraně ústavních a společenských zvyklostí a hodnot.

Chceme, aby se všem a vždy měřilo stejným metrem. Chceme, aby prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o budoucnosti nás všech nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty.

Normalizace lži a absence základní odpovědnosti mají pro náš stát destruktivní následky pro celou společnost a kategoricky je odmítáme. #VyjdiVen

Studenti měli své požadavky

1) Aby prezident České republiky plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou.

2) Aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky, ani nevytvářela nové ústavní pořádky.

3) Aby Senát důrazně vystoupil proti nedodržování ústavních zvyklostí.

Organizátory z pražské DAMU byli Luboš Louženský a Kateřina Rundová, studenti KP DAMU, umělec Martin Zahálka a aktivista Radovan Bláha a další. Vyhlášení protestní stávky proběhlo s plnou podporou studentské komory akademického senátu DAMU a děkanky DAMU.

Na setkání v Pardubicích dorazila i disidentka

Organizace akce v Pardubicích se ujali studenti Fakulty filozofické Univerzity Pardubice Anna Křížková, Jan Lukeš a Veronika Šejnová. Studenty v akci podpořil děkan Fakulty filozofické UPa.

„Myslím si, že je k zamyšlení, jak to, že v demokratickém státě může čistky dělat vláda, která nezískala důvěru. Přísluší prezidentovi, aby ve svém inauguračním projevu degradoval veřejnoprávní médium? Jsem ráda, že proti tomu ještě mohu svobodně vystoupit. Jsme tu proto, abychom ukázali politickým činitelům, že tohle není pouze stát Andreje Babiše a Miloše Zemana, je to především náš stát a my za něj budeme bojovat,“ prohlásila Anna Křížková, iniciátorka akce.

Studenty přímo na místě podpořila i pardubická disidentka a signatářka Charty 77 Jarmila Stibicová: „Připojuji se k požadavkům. Je ale potřeba si uvědomit, že to nekončí tím, že se svolá jedno shromáždění, je potřeba reagovat na nemalou skupinu voličů prezidenta Miloše Zemana a diskutovat s ní.

Četl se Masarykův projev 

Za vedení univerzity přítomné pozdravila a akci podpořila prorektorka Andrea Koblížková. Pedagogové Ivo Říha a Marta Pató z Fakulty filozofické se dvěma dalšími studenty pak přečetli úryvky z děl Václava Havla, Karla Čapka a projevu Tomáše Garrigua Masaryka k prvnímu výročí republiky.

Přítomní v atriu podepsali výzvu, kterou studenti po akci odeslali organizátorům akce do Prahy. Protest v univerzitním kampusu ukončila studentka Křížová symbolicky: tedy přáním, aby se dařilo ctít heslo, které je vyryté na obrubě stolu Lavičky Václava Havla, v jehož středu roste lípa, že „PRAVDA A LÁSKA MUSÍ ZVÍTĚZIT NAD LŽÍ A NENÁVISTÍ“.

Aktivní byli i naši studenti v Litomyšli

Pardubická akce měla přesah i do Litomyšle, kde naši studenti Fakulty restaurování také vyšli do ulic města. „Bylo nás kolem 40 a sesbírali jsme asi 50 podpisů. Přidali se k nám někteří vyučující i občané z Litomyšle a z okolí (Svitavy, Polička), přesto, že v našem okrese byly zrovna jarní prázdniny. Prošli jsme několikrát Litomyšl v průvodu a vše proběhlo v poklidu,' dodává studentka Fakulty restaurování Anna Pátková, která se do akce #VyjdiVen v Litomyšli zapojila. Další fotky z Litomyšle najdete na facebooku.

Ing. Valerie Wágnerová, mluvčí UPa
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět