Už jste se zařadili mezi pravidelné dárce krve? Tady je návod, jak na to

2. 04. 2018

Fakulta zdravotnických studií a studenti Studentské rady Univerzity Pardubice již dva roky společně podporují program STUDUJ A DARUJ. Do Pardubické nemocnice společně přivedli desítky dárců, a to z řad studentů i zaměstnanců univerzity. Dobrý skutek spolu s námi můžete udělat i vy. Navíc v době, kdy si připomínáme výročí narození objevitele čtyř základních krevních skupin Jana Janského.

Krev tvoří přibližně 7 % hmotnosti člověka. V případě úrazů, závažných onemocnění nebo při operacích je nutné ji pacientům doplnit. Do této situace se může dostat každý z nás, a tak je potřeba, aby nemocnice měly její dostatečnou zásobu. A právě v tom jí pomáhají dobrovolní dárci krve, kteří docházejí na pravidelné odběry.

Znáte svou krevní skupinu?

Mezi významné propagátory dárcovství krve patřil i objevitel čtyř základních krevních skupin Jan Janský, od jehož narození uplyne v úterý 3. dubna přesně 145 let. Dlouho a soustavně se zabýval studiem některých krevních vlastností u svých nemocných a v roce 1907 prokázal existenci čtvrté krevní skupiny, v současné době označované jako AB, a navíc však provedl správnou klasifikaci skupin. Dospěl tak ke stejným závěrům jako vídeňský patolog Karl Landsteiner a o dva roky později jeho kolegové Decastello a Sturli. Přiřazení prvenství, co se týče objevu dělení lidské krve do krevních skupin, ovšem vyvolávalo a vyvolává rozporuplné názory. Je však dobré vědět, kterou krevní skupinu máte, zda A, B, 0 nebo výše uvedenou AB. I to zjistíte, když se stanete pravidelnými dárci spolu s námi.

Stačí se odhodlat a objednat se

„Odběr krve a všechna potřebná vyšetření se provádějí na Transfúzní stanici v Pardubické nemocnici. Dopředu se musíte pouze objednat přes náš portál na webu Fakulty zdravotnických studií. Dostupný je na studentském intranetu. S sebou si vezmete jen občanský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny a dobrou náladu,“ vybízí k zapsání do registru dárců krve Mgr. Vít Blanař, Ph.D., z Fakulty zdravotnických studií. K dárcům krve patří již více než 8 let a zanedlouho si vyslouží ocenění prof. MUDr. Jana Janského za 20 bezplatných odběrů, které se uděluje dobrovolným dárcům krve v České republice a na Slovensku. Bezpříspěvkové dárce oceňuje Český červený kříž od roku 1960 a uděluje jim medaile a kříže prof. Janského. „Kromě toho ale dárcovství nabízí spoustu výhod. Budete mít informace o svém zdravotním stavu i den volna navíc nebo nárok na občerstvení a daňový odpočet u daně z příjmu,“ dodává Vít Blanař.

Rozšiřte řady dárců i vy

Podrobné informace o průběhu darování krve jsou k dispozici na webu projektu STUDUJ A DARUJ. O našich prvních studentech, kteří se rozhodli darovat krev, se můžete dočíst v článku Univerzita hledá dárce krve. Studuj a daruj s Fakultou zdravotnických studií, kde je také popsán krok za krokem a co přesně vás u odběru čeká. Tak budete přesně vědět, jak to probíhá a jaké benefity vám pravidelné dárcovství přinese. Pojďte do toho s námi!

Mgr. Zuzana Paulusová