Univerzita oslavila 17. listopad také filmy, čtením a výstavami

20. 11. 2018

Univerzita si připomněla Den boje studentů za svobodu a demokracii pestrým celotýdenním programem. Jako jediná instituce v Pardubickém kraji nabídla nejen svým studentům a zaměstnancům, ale také široké veřejnosti, nejrůznější kulturní akce, kterými byly projekce českých filmů, výstavy, koncert, vzpomínkový akt a nechyběl ani tradiční Sportovní den.

Univerzita si historické listopadové události připomíná každoročně od roku 1997. Letošní oslavy odstartovalo v pondělí 12. listopadu promítání snímku Jan Palach v univerzitní aule. V rámci Ozvěn Febiofestu, oslav 100 let republiky a 100 let československého filmu, mohli diváci sledovat dvouhodinový příběh studenta, který bojoval proti potlačování svobod a komunistickému režimu. Některé scény z filmu se natáčely v loňském roce také na pardubickém Pernštýnském náměstí.

Čtení Havlovy Vernisáže

V úterý si studenti Fakulty filozofické připravili další čtení u Lavičky Václava Havla. Přesně před třemi lety bylo toto vzpomínkové místo zpřístupněno a za tu dobu se zde uskutečnilo několik oblíbených čtení a besed s osobnostmi z kulturního a společenského života. Tentokrát studenti vybrali hru Vernisáž, pod kterou je podepsaný právě první český porevoluční prezident Václav Havel a kterou improvizovaně přečetlo hned několik „herců“ z řad přihlížejících posluchačů.  

Vyhlášení nejlepších sportovců

Ještě týž den univerzita vyhlásila nejlepší sportovní týmy a sportovce za uplynulý akademický rok. Standarta rektora tak oslavila pomyslné kulatiny, protože šlo již o 60. ročník vyhlášení sportovních výsledků. V celoroční soutěži mezi sportovními týmy jednotlivých fakult univerzity zvítězila letos Fakulta chemicko-technologická, jejíž studenti nasbírali v 11 sportovních disciplínách nejvíce bodů. Do bojů o standartu se zapojilo 948 sportovců. Mezi oceněnými byli i letošní medailisté z Českých akademických her (ČAH) a z Akademického mistrovství ČR.

Projekce první české „boat movie“

Středeční den patřil další projekci v aule Univerzity Pardubice a filmu Do větru. Začínající režisérka Sofie Šustková debutovala s první českou boat movie. Natáčení se odehrávalo z velké části na palubě plachetnice. A v hlavních rolích příběhu tří mladých lidí, kteří tráví léto na lodi, se představili herci Matyáš Řezníček, Jenovéfa Boková a Vladimír Polívka. Pro svůj snímek si tvůrci vybrali generační téma ve smyslu hledání cesty, kam dál plout životem, a odpovědí na otázku, jakou podobu a limity má osobní svoboda.

Příběhy 20. století očima pamětníků

Od čtvrtka je v univerzitním atriu u Lavičky Václava k vidění nová výstava „Příběhy 20. století“ kterou připravila Fakulta filozofická společně se společností Post Bellum. Návštěvníci si mohou připomenout deset nejdůležitějších fenoménů našich moderních dějin a seznámit se s osudy lidí, kteří je zažili doslova na vlastní kůži. Výstavu můžete navštívit až do konce prosince.

Sportovní den i akademický obřad

Hlavní program oslav připadl na pátek 16. listopadu. Ten otevřel Sportovní den, který byl nabitý soutěžemi ve volejbalu, badmintonu, stolním tenise nebo závodu na veslařském trenažéru. V areálu vodních sportů a tenisu na břehu Labe se uskutečnil přespolní běh na 4,2 km. V odpoledních hodinách se v Aule Arnošta z Pardubic konal slavnostní akademický obřad a titul Ph.D. získalo 64 nových doktorů ze šesti fakult univerzity. Představeni byli noví docenti a profesoři a rektor Jiří Málek předal akademikům a studentům několik speciálních cen za jich práci na poli vědy a výzkumu.

100 let Spolku sběratelů a přátel exlibris

V univerzitní galerii se otevřela zbrusu nová výstava, která si připomíná sto let od založení Spolku sběratelů a přátel exlibris. Jeho členy jsou nejen čeští, ale i zahraniční sběratelé a instituce. Tvorbě exlibris se u nás věnovala a věnuje řada grafiků, u kterých exlibris tvořila a tvoří nepominutelnou část jejich díla. Výstava je nejen ukázkou děl z historie českého exlibris dvacátého století a sbírek pardubických sběratelů, chce být zároveň připomínkou stého výročí vzniku republiky. K vidění bude až do 24. ledna.

Oslavy vyvrcholily koncertem filharmonie

Během tradičního vzpomínkového aktu u pamětní desky k 17. listopadu pronesli několik slov rektor univerzity Jiří Málek a zástupce studentské rady Ondřej Dobeš. Nechyběl ani sborový zpěv v podání Vysokoškolského uměleckého souboru Pardubice. Celotýdenní program k oslavám svátku Dne boje studentů za svobodu a demokracii uzavřel slavnostní koncert Komorní Filharmonie Pardubice.

Nejlepšími sportovci univerzity jsou medailisté z ČAH

  • za 3. místo Andrea Heřmánková ve stolním tenisu – dvouhra žen,
  • za 3. místo tým mužů ve fotbalu,
  • za 3. místo v pohybové skladbě,
  • za 3. místo veslování - 4 s kormidelníkem.

Medailisté z Akademického mistrovství ČR

  • Markéta Marková (2. místo – požární sport),
  • David Benák (2. místo – golf),
  • Eva Štěpanovská (3. místo – v extrémním závodě štafet),
  • za 3. místo smíšený tým družstev v požárním sportu,
  • tým mužů za 3. místo v celorepublikovém finále florbalové ligy.

Ceny rektora

Cenu rektora za prestižní monografii
doc. Mgr. Pavlu Markovi, Ph.D z Fakulty filozofické za publikaci s názvem „Pernštejnské ženy: Marie Manrique de Lara a její dcery ve službách habsburské dynastie“ vydanou v roce 2018 Nakladatelstvím Lidové Noviny.

Cenu rektora za prestižní monografii
doc. Ing. Janu Stejskalovi, Ph.D a doc. Ing. Petru Hájkovi, Ph.D. z Fakulty ekonomicko-správní za publikaci s názvem „Knowledge Spillovers in Regional Innovation Systems: A Case Study of CEE Region“ vydanou v roce 2018 Nakladatelstvím Springer International Publishing.

Cenu rektora za publikaci v časopise s vysokým impakt faktorem
Prof. Ing. Michalu Holčapkovi, Ph.D. za publikaci s názvem „Lipidomic Analysis“ publikovanou v časopise Analytical Chemistry, Volume 90, 2018, pp. 4249 - 4257.

Cenu rektora za přínosnou spolupráci s praxí
týmu dr. Macáka z Centra materiálů a nanotechnologií Fakulty chemicko-technologické, jmenovitě Dr. - Ing. Jan Macákovi a členům jeho týmu (prof. Ing. Roman Bulánkovi, Ph.D., Ing. Evě Koudelkové, Ph.D., Ing. Luďku Hromádkovi). Cena je udělena za spolupráci se společností PARDAM s.r.o., v oblasti nanotechnologií a realizovaný patent na výrobu unikátního sorpčního materiálu a jeho úspěšnou komercializaci.

Cenu rektora za práci s talentovanou mládeží
RNDr. Olze Heidingsfeld, CSc. z Fakulty chemicko-technologické za systematickou práci s talentovanými středoškoláky a podporu studentské odborné činnosti na Univerzitě Pardubice.

Studentskou cenu rektora za popularizaci vědy
Ing. Bc. Patriku Čermákovi z Fakulty chemicko-technologické a Fakulty filosofické a Ing. Kateřině Šraitrové z Fakulty chemicko-technologické za systematickou popularizaci vědy, za založení studentské vědecké KAVÁRNY UNIVERSITAS a za organizování vědeckých konferencí úspěšných středoškolských studentských prací VĚDĚNÍ MLADÝM.

Bc. Věra Přibylová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa
 

 


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět