Univerzita Pardubice je mezi 1 000 nejlepších škol světa

15. 06. 2020

Univerzita Pardubice patří mezi tisíc nejlepších vysokých škol světa a do desítky nejlepších v České republice. Ukázal to jeden z celosvětově nejprestižnějších žebříčků QS World University Rankings 2021. Podle jeho autorů porovnání slouží nejen budoucím studentům a jejich rodičům jako vodítko pro výběr školy, ale také stávajícím studentům, akademikům, zaměstnavatelům, vládním orgánům a všem ostatním jako ukazatel, na jaké úrovni vysoká škola je.

„Je úspěch být součástí prestižního světového žebříčku. Ukazuje kvalitu univerzity ve světě, ale i v českém prostředí, kde patříme mezi nejlepší školy. Pro nás je porovnání s ostatními vysokými školami vždy cestou k dalšímu zlepšení,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Jiří Málek, DrSc.

Metodologie hodnocení jednotlivých vysokých škol v žebříčku QS je postavena na šesti dimenzích. Celkem 50 % hodnocení tvoří reputace mezi akademiky a zaměstnavateli absolventů, 20 % počet citací v databázi Scopus, 20 % počet studentů na akademického pracovníka, 5 % hodnocení tvoří podíl zahraničních akademiků a 5 % podíl zahraničních studentů.

Aktuálně zveřejněnému žebříčku QS World University Rankings 2021 už podeváté v řadě vévodí Massachusetts Institute of Technology, za ní se umístila Univerzita ve Stanfordu a Harvardu. Americké školy přitom tvoří polovinu nejvyšší desítky žebříčku. V Evropě je nejlépe hodnocená Oxfordská univerzita. Z českých vysokých škol figuruje v žebříčku dalších devět vysokých škol, z nichž si nejlépe stojí Karlova Univerzita.

Žebříček QS World University Rankings patří celosvětově k nejprestižnějším, hned vedle Šanghajského žebříčku a žebříčku THE. Je koncipován tak, aby přinášel vícerozměrný pohled na relativně silné stránky předních světových vysokých škol. Žebříček QS začal vycházet pod původním názvem THE-QS World University Rankings jen o rok později než ARWU, tedy v roce 2004. Tento druhý nejstarší mezinárodní žebříček vysokých škol zpracovává výzkumná společnost Quacquarelli Symonds Limited (QS).

TEXT: Martina Macková/ FOTO: Archiv UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět