Univerzita Pardubice slaví 70 let

1. 07. 2020

Univerzita Pardubice slaví 70 let od vzniku vysoké školy. Přesně 27. června 1950 byla oficiálně založena Vysoká škola chemická v Pardubicích, později VŠCHT, která se stala základem současné Univerzity Pardubice. Univerzita, na jejíž sedmi fakultách studuje na 7 tisíc vysokoškoláků, si výročí připomíná novými projekty i kulturními a sportovními akcemi.

„Naše historie se píše od roku 1950 a jsme na ni hrdí. I když patříme mezi mladší vysoké školy, můžeme se opřít o velmi schopné pedagogy, vědce i aktivní studenty. Kvalitu naší univerzity potvrzují také výsledky v porovnání s ostatními vysokými školami v České republice i ve světě,“ říká rektor Univerzity Pardubice prof. Jiří Málek.

Spustli jsme nový absolventský web a unikátní sociální síť, díky které bývalí vysokoškoláci zůstanou v kontaktu se svojí alma mater, se spolužáky nebo pedagogy.

Veřejné akce připomínající rok založení musela škola přesunout kvůli pandemii na podzim. Plánuje totiž pozvat tisíce svých studentů a tisícovku zaměstnanců, ale také občany Pardubic na videomapping, který připomene historii i současnost školy. Vizuální show nabídne 5. října netradiční pohled na moderní budovu Fakulty chemicko-technologické, která získala Cenu Grand Prix za architekturu.

V září se nově objeví u Fakulty chemicko-technologické také kovová plastika, kterou fakulta získala od města. Socha chemika z ateliéru akademického sochaře Luboše Moravce se po 42 letech přesune z centra Pardubic symbolicky před budovu nejstarší ze sedmi fakult univerzity.

Slavnostní akcí oslav bude také akademický obřad s hosty z ČR i ze zahraničí, během kterého rektor Univerzity Pardubice prof. Jiří Málek předá čestný doktorát významnému zahraničnímu vědci. Veřejnost může slavit výročí s univerzitou také pohybem. Univerzita chystá v říjnu pro školy a rodiny s dětmi i pro všechny sportovně založené zájemce Běh Univerzity Pardubice – pro dobrou věc.

Součástí oslav budou také dvě výstavy. Jedna vznikne z výtvarné soutěže pro děti zaměstnanců a absolventů, druhá z fotografií studentů i zaměstnanců U:photoSpeciální bude i podzimní číslo Zpravodaje Univerzity Pardubice, které přinese rozhovory s prvními absolventy vysoké školy, současnými mladými vědci a připomene pestrou historii školy a všech sedmi fakult. Na podzim univerzita představí i novou kolekci oblečení, která vzniká speciálně k 70 letům školy. K dispozici bude v novém univerzitním e-shopu.

Historie vysoké školy v Pardubicích začala krátce po skončení druhé světové války a je těsně svázána s rozvojem potravinářského, strojního a chemického průmyslu. Z rozhodnutí československé vlády byla zřízena 27. června 1950 Vysoká škola chemická v Pardubicích. Výuka byla zahájena 15. října 1950 v prostorách pekařské a cukrářské průmyslovky. Z jednooborově zaměřené vysoké školy se během desítek let stala moderní vzdělávací instituce univerzitního typu, která podle prestižních žebříčků patří mezi tisícovku nejlepších vysokých škol světa.